Konkurs "Bocianie gniazda 2014"

Sprawca jest na zdjęciu. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ciconia_ciconia_nest_Sominy.jpg
Jutro jadę tam jeszcze raz popytać o właściciela kota. Jeżeli się odnajdzie i wykaże dobrą wolę* to jest szansa na przerwanie szczepień.

    • to znaczy złapie kota, pojedzie z nim do weterynarza, który kota zbada, a następnie zrobi to jeszcze raz za 14 dni. Jeżeli po 2 tygodniach weterynarz orzeknie, że kot jest zdrowy można przerwać szczepienia. (ile to się człowiek dowie przy okazji bocianów…)

Ale to już chyba podpada pod offtopowanie…

na przykład na stronie overpass-turbo.eu i można sobie wybrać format wyjściowy
Poniżej przykład skryptu szukający w całej Polsce. Oczywiście zmieniasz hydranty na gniazda :slight_smile:

Przykład poniżej jest bezsensowny dla hydrantu, bo nie ma relacji ani linii o wartości hydrant ale pokazuje jak to działa w union.


</osm-script>
<query into="_" type="area">
    <has-kv k="boundary" modv="" v="administrative"/>
    <has-kv k="name" modv="" v="Polska"/>
  </query>
  <union>
    <query type="node">
      <has-kv k="emergency" v="fire_hydrant"/>
      <area-query from="_" into="_" ref=""/>
    </query>
    <query type="way">
      <has-kv k="emergency" v="fire_hydrant"/>
      <area-query from="_" into="_" ref=""/>
    </query>
    <query type="relation">
      <has-kv k="emergency" v="fire_hydrant"/>
      <area-query from="_" into="_" ref=""/>
    </query>
  </union>
  <union into="_">
    <item set="_"/>
    <recurse from="_" type="down"/>
  </union>
  <print from="_" limit="" mode="meta" order="id"/>
</osm-script>

spóźniłem się ale za to ja podałem query into które wybiera tylko Polskę :slight_smile:

Jeśli kogoś martwi brak aktualizacji rankingu konkursowego, spieszę z wyjaśnieniem, że na 24 i 25 czerwca zaplanowane zostały przerwy serwisowe. Bez obaw - wszystko zostanie policzone, gdy serwer ruszy :slight_smile:

Przy wrzucaniu zdjęć do wikimedia commons jest pole, w którym można wpisać kategorię. Jaką wpisywać (na razie nie wpisywałem żadnej)?

Szukałem aż znalazłem istniejące już “Ciconia ciconia nests in Poland”

Najlepiej byłoby dodać do dwóch kategorii - dla danej miejscowości i “Ciconia ciconia nests in Poland” z tym, że kategoria dla danej miejscowości czasami może jeszcze nie istnieć.

Przykład: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Huta_Krzeszowska_-bocianie_gniazdo_ko%C5%82o_ko%C5%9Bcio%C5%82a%282%29.jpg

Oczywiście, przypisać zdjęcie do kategorii można również po załadowaniu zdjęcia na Commons - do tego służy (+) na dole strony.

Zrobione, dziękuję za odpowiedzi :).

Witam, z miłą chęcią aktualizuję bazę OSM o kolejne bocianie gniazda. Do tej pory dodawanie szło gładko, aż do tej chwili. Dodawałem gniazdo we wsi Stare Krzewo które znajdowało się na słupie energetycznym i pełniło funkcję latarni. Przy próbie wrzucenia wszystkiego na serwer wyskoczyło okienko z ostrzeżeniami dotyczącymi dodawanego punktu. Czy coś się gryzie? tzn. czy słup energetyczny nie może być latarnią? czy może chodziło o jakieś inne niekompletne dane które znajdują się być może na terenie wczytanym do JOSM?
Z góry dziękuję za odpowiedź :slight_smile:

Jeśli masz na myśli ostrzeżenie “highway used with natural” to nie przejmuj się nim - po prostu JOSM ostrzega przed nietypowym tagowaniem, bo z reguły to co należy do infrastruktury drogowej nie jest częścią przyrody :slight_smile:

Tak, to się wyświetliło. Dzięki za szybką odpowiedź :slight_smile:

Może to nie do końca dotyczy bocianów ale jest na jednym zdjęciu. Czy w przypadku gdy na foto znalazł się baner z numerem telefonu (nie da rady inaczej zrobić zdjęcia) to mam ten numer wymazać (rozsmarować) czy udostępnić w niezmienionej formie? :slight_smile: Jest tylko napis “węgiel” i podany telefon.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnić w niezmienionej formie. To co proponujesz stosuj tylko do osób (jeśli nie masz zgody na publikację ich wizerunku i są na pierwszym planie) i ew. do tablic rejestracyjnych.

Mamy już w bazie OSM na terenie Polski ponad 600 gniazd! :slight_smile:
Z tego 370 jest zilustrowanych zdjęciem wrzuconym na Commons…

Tak trzymać! :slight_smile:

Jest to już poprawione w najnowszych wersjach JOSM (w josm-latest - http://josm.openstreetmap.de/josm-latest.jar ).

Mam dwa pytania:

  1. Jak dodać zdjęcia do lokalizacji zaznaczonej jakiś czas temu?
  2. Nie zawsze ma się pod ręką aparat czy telefon - skąd mam wziąć dowód na to, że byłam przy gnieździe, jesli widziałam je np. z okna jadącego pociągu? Otagować i zlokalizować je potrafię, tylko czy to wystarczy?

Dodajesz do takiego gniazda tag image=<link do zdjęcia>

Troszkę słabo. W konkursie wymagamy zdjęcia lub przynajmniej śladu GPS z danego miejsca.

Pragnę jednak zwrócić uwagę, że a) dowody będą wymagane jedynie od osób nominowanych (czyli 1-3 miejsce) b) zawsze takie “wątpliwe” gniazda można wskazać po zakończeniu konkursu, dzięki czemu komisja konkursowa nie będzie ich brała pod uwagę.

No i przede wszystkim - gniazda można dodawać bez związku z konkursem (traktować to jako zabawę) - wtedy nie trzeba się przejmować wymaganiami regulaminowymi.

ad1. osz… Nie zauważyłam wcześniej że to tak prosto edytować można :slight_smile:

ad2. Proszę mi wyjaśnić, co to jest ten “ślad GPS” z danego miejsca?

Urządzenia, które mają odbiornik GPS mogą gromadzić dane o Twoim ruchu w formie tzw. śladu. Ślad to technicznie po prostu zbiór punktów położenia wraz z czasem rejestracji tych punktów zapisany w pliku. Jeśli masz smartfon - to wystarczy, że sobie zainstalujesz jakikolwiek program do zapisywania śladów i będziesz włączała w trakcie rejestrowania gniazd.

W sprawie “śladu GPS” -

  1. jak daleko od samego gniazda może się on znajdować? Nie zawsze da się podejść pod samo gniazdo (wjechać komuś na podwórko)
  2. czy plik KML jest odpowiednim “śladem”? urządzenie w które się zaopatrzyłem na potrzeby konkursu tak właśnie zapisuje trasę (Qstarz Travel Recorder), zapisuje też jako csv.

Zauważyłem tez solidną zmianę regulaminu. Warto byłoby chyba informować o takich zmianach na forum.