Bardzo dziękuję wszystkim “dziubającym”. Ta okolica w ogóle jest trochę zaniedbana, na wschód i południe są kolejne nienarysowane (choć już nie tak ogromne) obszary lasu. Ja musiałem ponaprawiać zgodnie z geoportalem miejscowości, które były powstawiane często o parę kilometrów od miejsca gdzie naprawdę są. A teraz powoli piękna ziemia radomska zaczyna przypominać samą siebie
Walczę z tym w wolnych chwilach, ale jeszcze tam sporo kawałków lasu brakuje. Dodatkowo są tam fragmenty niegdyś pociągnięte z UMP, które nie grzeszą przesadną dokładnością Problemem, że tam jest dużo obszarów gdzie na zdjęciach widać teren mieszany - nie solidny las, tylko takie nie wiadomo do końca co - czy to młodniki, czy przecinki, czy też słabo porośnięte nieużytki - dopiero wizja lokalna by pomogła się zorientować co tam teraz faktycznie jest.
No właśnie: niektóre lasy mamy tak ładnie zrobione w podziale na oddziały leśne, a inne nie. Te dane z lasów państwowych to one są jakieś wyrywkowe? Od czego to zależy? Ktoś wie gdzie i jak należy prosić o dane oddziałów leśnych puszczy kampinoskiej i innych parków narodowych? I ktoś wie kogo potem prosić o ich naniesienie?
Dane o oddziałach można (tzn. nie wiem jak to wygląda prawnie, ale wydaje mi się, że tak, pod warunkiem który chyba jest dla OSM do przyjęcia) z bdl.lasy.gov.pl.
Ponadto lokalne jednostki administracji leśnej też mają czasami mają swoje WMS-y, np. http://mapa.warszawa.lasy.gov.pl/geoserver/wms (Kampinosu z jakiegoś powodu nie ma, kwestie licencyjne bliżej mi nieznane).
Edycja:
Przy okazji: jak właściwie tagować oddziały leśne?
Ja pisałem o sytuacji, gdy na podstawie zdjęcia trudno jest ustalić co to jest - ogólnie coś zielonego i nie porośniętego gęstym drzewostanem, niekoniecznie musi być od razu “scrub”. To mogą być różne rzeczy: młodnik, przecinka, łąka z kępami drzew itd. Bez wizji lokalnej to jest IMHO nie do ustalenia.
Importy były. Jest cały wątek o tym: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=21776 - z tymże problemem jest to, że te dane to są działki leśne, które niekoniecznie i nie zawsze pokrywają się z realnym lasem.
Dzieki, ciekawa dyskusja. Z punktu widzenia uzytkownika OSM moge tylko powiedziec, ze mapa z lasem naniesionym w podziale na oddzialy lesne jest o wiele bardziej uzyteczna, a oddzial lesny nie jest czym sprzecznym z regula “on the ground”. Jesli mapujemy granice miast, wojewodztw itp, to tak samo powinny byc granice oddzialow lesnych. Mozliwosc zaimportowania tego do OSM calosciowo jest takze o tyle kuszaca, ze to jest dokladnie to czego komercyjne mapy topo (turystyczne) nie maja. A dane granic oddzialow sa wazne, bo zazwyczaj biegna nimi przecinki, albo rzeki, oraz sa oznaczenia ktore pozwalaja sie odnalezc w terenie. Ale poniewaz nie bede tego osobiscie robil to wrzucam tylko swoje 0,03 PLN i wracam do nanoszenia studenckich chatek
Wyspy robi się w ten sposób, że woda dookoła staje się relacją z:
type=multipolygon
pozostałe tagi jak dla wody, linia zewnętrzna staję się członkiem relacji z rolą outer, a linia wyspy członkiem z rolą inner. Członków z rolą inner może być generalnie więcej. W JOSM po narysowaniu wody i wszystkich wysp wystarczy je zaznaczyć i nacisnąć + i relacja stworzy się sama (to działa poprawnie, jeśli do tej pory nie było jeszcze relacji).
Skromna prośba o dorysowanie lasów w zachodniej części gminy Sokołów Małopolski - chwilowo sami nie mamy (my - Geo-System) mocy przerobowych, żeby się tym zająć.
stworzyłem dziesiątki relacji zarówno w iD jak i w Potlatch. Dodawałem też członków do istniejących relacji. Jedynej rzeczy którą szczerze odradzam to kasowanie relacji lub jej członków w obcych edycjach, swoje to sobie kasuj, najwyżej jak zepsujesz to sklecisz od nowa.
Bardzo prosze o dodanie wiekszej ilości szczegółów na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Kolega z Niemiec używający OSMAnda pytał mnie jak wygląda ze zmapowniem toalet, kiosków, kasy biletowych, punktem wymiany walut itd.
Proszę o cofnięcie zestawu zmian 23111065.
Moim zdaniem użytkownik podpisujący się jako “Pracownia Geodezyjna GRAF s.c.” przesadził z klasyfikacją dróg.