Tematy ogólne

Hej!
Chcę sobie zrobić kamizelkę osmową i mam problem z przetłumaczeniem surveyora. Inspektor odpada, bo ludzie pomyślą, że jestem z jakiegoś ZUSu czy srusu. Myślałem Odkrywca Openstreetmap. Macie jakieś inne pomysły?

może po prostu “mapowicz” :slight_smile:

Moim zdaniem obserwator brzmi nieźle (i do tego znacznie poważniej, a jednocześnie mniej kontrowersyjnie niż inspektor :wink: ). Słowniki podpowaidają oprócz tego: geodeta, mierniczy, hydrograf :P, ankieter, lustrator. A inspektor to się raczej z sanepidem, pipem albo pihem kojarzy, ewentualnie ze skarbówką… :wink:
W temacie ZUSu natomiast mam pytanie - jakie kryteria powinien spełniać budynek ZUSu, aby tagować go jako pałac? Marmury wystarczą, czy muszą być do tego złote klamki? ;).

Albo Mapowanie Openstreetmap

Kartograf ?

Mi słownik podpowiada: mierniczy, geodeta.

A czy coś się dzieje ostatnio (niedobrego) z renderingiem na OSM? Na podstawowym stylu (OSM Classic) przy największym powiększeniu, od 2-ch dni nie chce zrenderować poprawnie paru kafli (Młodzieżowy Dom Kultury / Maniac Gym i okolice poniżej na prawo tego budynku) na tym obszarze. Zgłaszanie poszczególnych kafli przez /dirty nie przynosi pożądanego rezultatu (sprawdzałem z różnych lokalizacji - biuro, dom i różnych komputerów, na różnych przeglądarkach).

Rzeczywiście, zaraz po otwarciu były minimalne niezgodności pomiędzy kaflami (tak jakby całość była minimalnie przesuwana ostatnio), ale +r pomogło od razu (pod firefoxem).

Już zaskoczyło. Co ciekawe, otworzyłem najpierw gdzie.bl.ee i przesunąłem się na ten obszar. Zassało mi oryginalne kafle i teraz już na OSM jest tak, jak trzeba. Też miałem nakładające się/przycięte kafle. Mam Firefoksa i Chrome (nota bene, mimo mojej wieloletniej sympatii do przeglądarki Firefox, na której pracuję na co dzień i jest ona moją główną przeglądarką, twierdzę - i to jest widoczne gołym okiem - że Chrome o wiele ładniej wyświetla rendery OSM) i w Firefoksie zainstalowany dodatek do przeglądania ściągniętej zawartości cache. Cache czyściłem kilka razy dla openstreetmap.org, wszelkie obrazki PNG obszarów i zasysałem z pominięciem kesza, ale nic to nie dawało od dwóch dni. Taki sam błąd wyświetlania był na przeglądarce Firefox, jak i Chrome.

Moim zdaniem coś się popsuło tuż przed niedawnym zlotem w Łodzi. Od tamtej pory mam wiele dziwnych problemów, np. najpierw renderują się nowe kafelki, a potem nagle stare, a poganianie przez /dirty też nie bardzo idzie. Szkoda, bo było już naprawdę super.

Eco-punkt

Czy ktoś tagował Eco-punkty, czyli miejsca gdzie można zostawić zużyte baterie/tonery i inne elektro odpady?
Jak to oznaczać?

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Drecycling
(edit: polską wersję tej strony też już mamy :wink: ).

czyli (dla baterii) jakoś tak:

amenity=recycling
recycling:batteries=yes
recycling_type=container

można dodać oczywiście więcej tagów
recycling:*=yes
ale wtedy raczej powinno być recycling_type=center

Ostatnio zauważyłem brak zrozumienia różnicy oznaczania funkcji jako “area” i “way” i notoryczne edycje z dublowaniem tagów, bo to tak ładnie wygląda na mapie gdy mamy kolorowe linie. :slight_smile:
Najczęściej występuję to w niewłaściwym stosowaniem tagu “highway=”

Jeśli dany obiekt możemy opisać jako “area” to nie dublujemy go dodawaniem jako “way”
Miejsca połączenia dochodzących linii do obszaru zaznaczamy jako węzły, pozostawiając wnętrze obszaru puste.

Na przykład:
Mamy drogę “highway=footway + area=yes” to nie dodajemy dodatkowo linii “highway=footway/cycleway/itd” czy innych ze zbioru Key:highway.

Możemy za to rozwinąć tag i napisać: highway=footway; cycleway; steps", oraz dodając inne, bardziej opisowe tagi.

Na Wiki w bocznym szablonie mamy informację w jaki sposób przedstawiać daną funkcję, z ikonami przekreślonymi lub nie.

Zapomniałem jak oznaczamy SOR przy szpitalach.
Czy może mi ktoś przypomnieć?

Way z area jest dla renderingu. Way bez area jest dla routingu, chyba, że chcesz aby routing wyznaczał Ci trasę po krawędziach chodnika.

highway=footway; cycleway; steps - to dla routingu też nie zadziała.

Ja mówię, wręcz odwrotnie. Ktoś kto wymyślił połączenie highway=… area=yes był głupi! Psuje już istniejące aplikacje.

Skąd ten pomysł?? Przez obszar również powinna być poprowadzona droga, żeby routing mógł działać. Obszar nie ma kierunkowości.
Z tym tematem jest tak jak z river i riverbank. Waterway=river rysujemy jako linię, riverbank rysujemy jako obszar. Jedno z drugim ma współistnieć, a nie się wykluczać.

Wiem, że zrobię mały offtopic. Ale czy mamy jakiś routing rzeczny, który uwzględniałby śluzy, jazy, zapory i podobne?

To nie jest mój wymysł.
Czy mam rozumieć, że te zasady na Wiki (strony dyskusyjne, strony angielskie na forum) są nieważne i tworzymy własne?

Przejście z oznaczania dróg jako “way” na “area” to są fantazje?

Dodam iż [highway=*; area=yes] stosuje się dla placów i innych obszarów bez kierunków. Jak chce się zaznaczyć obszar drogi/chodnika/drogi dla rowerów stosuje się area:highway ( http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:area http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/area:highway ).

To nie zmienia faktu, że drogi powinny się spotykać na środku placu jeśli nie chcemy, aby routing prowadził po krawędzi