Ja uważam, że nie ma nic złego w otwarciu jakiejś drogi w OSM na 1 dzień (ale nie więcej) przed faktycznym otwarciem.
Panowie od domyślnego stylu OSM znowu coś pokiełbasili, teraz każdy obszar otagowany jako dowolny highway z area=yes renderuje się jako highway=pedestrian. railway=abandoned za to przestało się renderować w ogóle.
Czy aby na pewno przy edycji Wiki powinniśmy pomagać G rozpoznawać numery domów?
Przeszło mi przez głowę wycofanie się z wysłania edycji ;).
Rany, czemu jeszcze nikt na to nie wpadł?
Na listach jest to dyskutowane regularnie Sporo osob podaje celowo bledny pierwszy numer. Osobiście chyba wole pomóc G.
Hej!
Chcę sobie zrobić kamizelkę osmową i mam problem z przetłumaczeniem surveyora. Inspektor odpada, bo ludzie pomyślą, że jestem z jakiegoś ZUSu czy srusu. Myślałem Odkrywca Openstreetmap. Macie jakieś inne pomysły?
może po prostu “mapowicz”
Moim zdaniem obserwator brzmi nieźle (i do tego znacznie poważniej, a jednocześnie mniej kontrowersyjnie niż inspektor ). Słowniki podpowaidają oprócz tego: geodeta, mierniczy, hydrograf :P, ankieter, lustrator. A inspektor to się raczej z sanepidem, pipem albo pihem kojarzy, ewentualnie ze skarbówką…
W temacie ZUSu natomiast mam pytanie - jakie kryteria powinien spełniać budynek ZUSu, aby tagować go jako pałac? Marmury wystarczą, czy muszą być do tego złote klamki? ;).
Albo Mapowanie Openstreetmap
Kartograf ?
Mi słownik podpowiada: mierniczy, geodeta.
A czy coś się dzieje ostatnio (niedobrego) z renderingiem na OSM? Na podstawowym stylu (OSM Classic) przy największym powiększeniu, od 2-ch dni nie chce zrenderować poprawnie paru kafli (Młodzieżowy Dom Kultury / Maniac Gym i okolice poniżej na prawo tego budynku) na tym obszarze. Zgłaszanie poszczególnych kafli przez /dirty nie przynosi pożądanego rezultatu (sprawdzałem z różnych lokalizacji - biuro, dom i różnych komputerów, na różnych przeglądarkach).
Rzeczywiście, zaraz po otwarciu były minimalne niezgodności pomiędzy kaflami (tak jakby całość była minimalnie przesuwana ostatnio), ale +r pomogło od razu (pod firefoxem).
Już zaskoczyło. Co ciekawe, otworzyłem najpierw gdzie.bl.ee i przesunąłem się na ten obszar. Zassało mi oryginalne kafle i teraz już na OSM jest tak, jak trzeba. Też miałem nakładające się/przycięte kafle. Mam Firefoksa i Chrome (nota bene, mimo mojej wieloletniej sympatii do przeglądarki Firefox, na której pracuję na co dzień i jest ona moją główną przeglądarką, twierdzę - i to jest widoczne gołym okiem - że Chrome o wiele ładniej wyświetla rendery OSM) i w Firefoksie zainstalowany dodatek do przeglądania ściągniętej zawartości cache. Cache czyściłem kilka razy dla openstreetmap.org, wszelkie obrazki PNG obszarów i zasysałem z pominięciem kesza, ale nic to nie dawało od dwóch dni. Taki sam błąd wyświetlania był na przeglądarce Firefox, jak i Chrome.
Moim zdaniem coś się popsuło tuż przed niedawnym zlotem w Łodzi. Od tamtej pory mam wiele dziwnych problemów, np. najpierw renderują się nowe kafelki, a potem nagle stare, a poganianie przez /dirty też nie bardzo idzie. Szkoda, bo było już naprawdę super.
Eco-punkt
Czy ktoś tagował Eco-punkty, czyli miejsca gdzie można zostawić zużyte baterie/tonery i inne elektro odpady?
Jak to oznaczać?
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Drecycling
(edit: polską wersję tej strony też już mamy ).
czyli (dla baterii) jakoś tak:
amenity=recycling
recycling:batteries=yes
recycling_type=container
można dodać oczywiście więcej tagów
recycling:*=yes
ale wtedy raczej powinno być recycling_type=center
Ostatnio zauważyłem brak zrozumienia różnicy oznaczania funkcji jako “area” i “way” i notoryczne edycje z dublowaniem tagów, bo to tak ładnie wygląda na mapie gdy mamy kolorowe linie.
Najczęściej występuję to w niewłaściwym stosowaniem tagu “highway=”
Jeśli dany obiekt możemy opisać jako “area” to nie dublujemy go dodawaniem jako “way”
Miejsca połączenia dochodzących linii do obszaru zaznaczamy jako węzły, pozostawiając wnętrze obszaru puste.
Na przykład:
Mamy drogę “highway=footway + area=yes” to nie dodajemy dodatkowo linii “highway=footway/cycleway/itd” czy innych ze zbioru Key:highway.
Możemy za to rozwinąć tag i napisać: highway=footway; cycleway; steps", oraz dodając inne, bardziej opisowe tagi.
Na Wiki w bocznym szablonie mamy informację w jaki sposób przedstawiać daną funkcję, z ikonami przekreślonymi lub nie.
Zapomniałem jak oznaczamy SOR przy szpitalach.
Czy może mi ktoś przypomnieć?
Way z area jest dla renderingu. Way bez area jest dla routingu, chyba, że chcesz aby routing wyznaczał Ci trasę po krawędziach chodnika.
highway=footway; cycleway; steps - to dla routingu też nie zadziała.
Ja mówię, wręcz odwrotnie. Ktoś kto wymyślił połączenie highway=… area=yes był głupi! Psuje już istniejące aplikacje.