Akurat zdążyło mi wcześniej podejść pod palce i naprawiłem. Na szczęście została tylko dodana nazwa dla tego obszaru, ale nie ze złej woli: reszta edycji była uczciwą próbą dodania kliniki w Grabowie, user musiał zaznaczyć niechcący linię obszaru, bo to niedaleko.
Jesli jedyna funkcja tego obszaru jest oznaczenie strefy zamieszkanej (“residential”), to sa z nim powazne problemy - na bielanach przechodzi przez budynki, nie obejmuje calych kwartalow ulic, itd. Na jakiej podstawie zostal wyznaczony?
Rzeka Drwęca jest narysowana wg starego, źle skalibrowanego podkładu. Paskudnie to wygląda zwłaszcza że obok jest podklad z European Environment Agency renderowany na mapie…
Bardzo dziękuję wszystkim “dziubającym”. Ta okolica w ogóle jest trochę zaniedbana, na wschód i południe są kolejne nienarysowane (choć już nie tak ogromne) obszary lasu. Ja musiałem ponaprawiać zgodnie z geoportalem miejscowości, które były powstawiane często o parę kilometrów od miejsca gdzie naprawdę są. A teraz powoli piękna ziemia radomska zaczyna przypominać samą siebie
Walczę z tym w wolnych chwilach, ale jeszcze tam sporo kawałków lasu brakuje. Dodatkowo są tam fragmenty niegdyś pociągnięte z UMP, które nie grzeszą przesadną dokładnością Problemem, że tam jest dużo obszarów gdzie na zdjęciach widać teren mieszany - nie solidny las, tylko takie nie wiadomo do końca co - czy to młodniki, czy przecinki, czy też słabo porośnięte nieużytki - dopiero wizja lokalna by pomogła się zorientować co tam teraz faktycznie jest.
No właśnie: niektóre lasy mamy tak ładnie zrobione w podziale na oddziały leśne, a inne nie. Te dane z lasów państwowych to one są jakieś wyrywkowe? Od czego to zależy? Ktoś wie gdzie i jak należy prosić o dane oddziałów leśnych puszczy kampinoskiej i innych parków narodowych? I ktoś wie kogo potem prosić o ich naniesienie?
Dane o oddziałach można (tzn. nie wiem jak to wygląda prawnie, ale wydaje mi się, że tak, pod warunkiem który chyba jest dla OSM do przyjęcia) z bdl.lasy.gov.pl.
Ponadto lokalne jednostki administracji leśnej też mają czasami mają swoje WMS-y, np. http://mapa.warszawa.lasy.gov.pl/geoserver/wms (Kampinosu z jakiegoś powodu nie ma, kwestie licencyjne bliżej mi nieznane).
Edycja:
Przy okazji: jak właściwie tagować oddziały leśne?
Ja pisałem o sytuacji, gdy na podstawie zdjęcia trudno jest ustalić co to jest - ogólnie coś zielonego i nie porośniętego gęstym drzewostanem, niekoniecznie musi być od razu “scrub”. To mogą być różne rzeczy: młodnik, przecinka, łąka z kępami drzew itd. Bez wizji lokalnej to jest IMHO nie do ustalenia.
Importy były. Jest cały wątek o tym: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=21776 - z tymże problemem jest to, że te dane to są działki leśne, które niekoniecznie i nie zawsze pokrywają się z realnym lasem.
Dzieki, ciekawa dyskusja. Z punktu widzenia uzytkownika OSM moge tylko powiedziec, ze mapa z lasem naniesionym w podziale na oddzialy lesne jest o wiele bardziej uzyteczna, a oddzial lesny nie jest czym sprzecznym z regula “on the ground”. Jesli mapujemy granice miast, wojewodztw itp, to tak samo powinny byc granice oddzialow lesnych. Mozliwosc zaimportowania tego do OSM calosciowo jest takze o tyle kuszaca, ze to jest dokladnie to czego komercyjne mapy topo (turystyczne) nie maja. A dane granic oddzialow sa wazne, bo zazwyczaj biegna nimi przecinki, albo rzeki, oraz sa oznaczenia ktore pozwalaja sie odnalezc w terenie. Ale poniewaz nie bede tego osobiscie robil to wrzucam tylko swoje 0,03 PLN i wracam do nanoszenia studenckich chatek
Wyspy robi się w ten sposób, że woda dookoła staje się relacją z:
type=multipolygon
pozostałe tagi jak dla wody, linia zewnętrzna staję się członkiem relacji z rolą outer, a linia wyspy członkiem z rolą inner. Członków z rolą inner może być generalnie więcej. W JOSM po narysowaniu wody i wszystkich wysp wystarczy je zaznaczyć i nacisnąć + i relacja stworzy się sama (to działa poprawnie, jeśli do tej pory nie było jeszcze relacji).