OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

Hej!

Opava ma tag name:pl=Tropawa - stąd taka wyświetlana nazwa (name:pl ma pierwszeństwo w osmapie). Wg. wiki Tropawa jest staropolską nazwą miasta, więc może autor pojechał trochę po bandzie :).

Z pozostałymi miastami pewnie tak samo. Tag dla Opawy już poprawiłem.

Wypuściłem mapy dla urządzeń Garmin Fenix (zegarki z nawigacją i całymi 20 MB pamięci). Jest to jednolity wsad obejmujący, tak jak zwykła OSMapa, Polskę i przygranicze (8-9 MB).

Zawartość:

  • szlaki piesze i rowerowe

  • POI:

  • szczyty gorskie
  • miasta i wsie
  • restauracje, bary, puby, kawiarnie
  • sklepy spożywcze
  • szpitale i apteki
  • atrakcje turystyczne
  • przystanki kolejowe i autobusowe
  • hotele, hostele, zadaszenia, kwatery, campingi itp
  • bankomaty

Typy danych przystosowane są specjalnie pod Fenixy oraz różne błędy ich oprogramowania sprawiające, że POI z wielu innych map nie wyświetlają się w wyszukiwarce oraz odpowiednich kategoriach.

Mapa do ściągnięcia jak zawsze z:

http://garmin.osmapa.pl/?q=mapy

zapraszam do testów :slight_smile:

Wczoraj trochę pojeździłem szybciej w lesie na MTB z zamontowanym Garmin Edge 705 z wgraną OSMapą. Mam takie spostrzeżenia:

  • szlaki żółte są bardzo słabo widoczne, a już praktycznie w ogóle ich nie widać na tle lasu (może wyjściem byłoby rysowanie ich w bardziej intensywnym, np pomaranczowym kolorze?)
  • słaba widoczność track na tle lasu. Tutaj pewnie będą głosy w drugą stronę, jednak nawet na dużym przybliżeniu track są na tyle cienkie, że na tle lasu ciężko je czasami dojrzeć. Jeśli to możliwe to byłbym za pogrubieniem ich, ale tylko w dużych przybliżeniach.

dobra, przyjrzę się temu :). Z kolorem szlaków problemu nie powinno być.

Mam prośbę… nie dało by się aktualizacji wieczorkiem wyczarować?

Hej!

Niestety przez weekend nie miałem dostępu do kompa - dzisiaj wrzuciłem najnowszą (dane mapy są z 06.06) :slight_smile:

Najnowsze zmiany to:

  • Korekty wyświetlania mapy pod kątem urządzeń Nuvi (mniej napisów zaśmiecających ekran). Naprawiono routing po drogach szybkiego ruchu.
  • W mapie Szlaki, szlak żółty wyświetla się ciemnejszym kolorem.

Dzięki, weekend też ma swoje prawa.

Tak z przemyśleń z czasu ostatniej wycieczki → Czy nie lepiej ponownie rozdzielić szlaki i poziomice/warstwice na osobne mapy?

Zalety:
Mniej danych do przesyłania - dane o ukształtowaniu terenu są raczej stałe,
Można wyłączyć poziomice, pozostawiając szlaki (i vice versa).

Toż to prawdziwy skandal - mapa nie wyświetla: amenity=ice_cream :smiley:
Tag: historic=memorial - wyświetla jako atrakcje turystyczną.
Tag: landuse=farm renderuje jako pola, ale już landuse=farmland, farmyard nie są wyświetlane.

Też tak się zastanawiam czy nie można byłoby zmienić odcienia koloru zielonego dla oznaczania szlaków na bardziej “jaskrawy” bo obecnie zlewa się on bardziej w czerń.

no rzeczywiście skandal z tym ice_cream, naprawię jak najszybciej :smiley: To landuse też.

Problem z Garminem jest taki, że to firma amerykańska - o ile jest milion typów danych na renderowanie knajp i jedzenia, o tyle z POI związanych z historią jest chyba tylko jeden - więc historic=memorial może być albo atrakcją turystyczną albo renderować się jako muzeum :stuck_out_tongue: Mogę zrobić własny typ danych, ale nie będzie się chyba pojawiał w wyszukiwarce POI.

Zobaczę co z tym kolorem szlaków. Jeden user mi zgłaszał, że mu się zlewa kolor lasów i kolor wody - Wy też tak macie na swoich urządzeniach?

@radmar - zastanowię się nad tymi poziomicami :slight_smile:

rogal: Na wstępie jeszcze raz dzięki za Twoją pracę, bo dzięki temu mapowanie nabrało dla mnie jeszcze większy sens. :slight_smile:

U mnie (na etrex 20) kolor wody i lasu to inne składowe RGB, więc ciężko aby się zlewały. :slight_smile:
Ale na wyświetlaczach mono bardzo realne, że tak jest. Wyświetlacz mono ma np. etrex 10, ale tam chyba nie można wgrać map więc problem rozwiązuje się sam. :slight_smile:

Też mam takie wrażenie.

w sumie każdy obiekt historyczny jest atrakcją turystyczną :slight_smile:

zastanów, zastanów…

Jak dla mnie w ogóle: landuse=farm, farmland, farmyard nic nie wnosi do “tematu” i lepiej pominąć te tagi. Tym bardziej, że mapa waży coraz więcej i przewijanie jej staje się irytujące :confused:

dobra, popracuję trochę nad odchudzeniem mapy i kolorkami + to, co zgłosiliście wcześniej. Na dniach coś nowego wystawię :slight_smile:

A co z tą informacją przy obiektach (MapSource)- “Ziemia”, “Morze”? :slight_smile:

to jest jakiś kosmos, którego przyczyny nie znam :). Najpewniej wynika z tego, że format Garmina nie jest do końca rozpracowany. Napiszę to twórców konwertera, może oni coś wymyślą.

Jeszcze kilka rzeczy, które wpadły mi w “oko”.

  1. Mógłbyś ustawić, aby drogi serwisowe były wyświetlane przy większych oddaleniach - bo obecnie jest to 300 m.
  2. Aby w renderowaniu szlaków “bez koloru” - tak jest w przypadku Czech) priorytetem była specyfika relacji: ncn\rcn (kolor niebieski) nad lcn (kolor czerwony). Bo obecnie jest na odwrót:
    http://zapodaj.net/1f22a9edac391.bmp.html

Obecnie w lasach spotkasz drogi “leśne” dużo lepsze niż niejedna droga osiedlowa (w osiedlach domków jednorodzinnych) oznaczane jako highway=residential.
Wiele dróg leśnych (szczególnie przeciwpożarowych) posiada bardzo dobre parametry - utwardzoną nawierzchnię i są równe jak stół, co nie przeszkadza aby na końcu takiej drogi stał szlaban uniemożliwiający wjazd. Życie jest bardziej skomplikowane niż tagi OSM.

tylko ja się boję, że jak dam serwisowe wyżej to zasyfi całą mapę - skok pomiędzy poziomami jest dość duży :frowning:

Podesłałbyś mi link do miejsca w którym jest problem z tym szlakiem?

BTW - pracuję nad mapą osmapa-light przeznaczoną dla starszych urządzeń oraz nawigacji typowo samochodowych - wyrzucone zostaną budynki, większość mało ważnych landuse, chodniki, itp. Niedługo wystawię do testów :slight_smile:

To może przynajmniej zwiększyć do 500 m. bo to jedna z najwygodniejszych odległości w czasie jazdy…
Tutaj masz link:
http://osm.org/go/0LWqBPfh–?layers=CN

Hej!

Niedługo będzie nowe wydanie, a w międzyczasie zapraszam do testów OSMapa-Light. Jeżeli ktoś ma nawigację samochodową lub jakiś stary i powolny odbiornik to na pewno skorzysta :).
Tak samo jest w przypadku starych odbiorników, które sobie nie radziły w ogóle z OSMapą - jeden z użytkowników ma Garmina wbudowanego fabrycznie w motocykl (sic!), który nie czyta plików TYP i nie rozumie połowy typów danych. Jako tako udało się to naprostować :).

Wycięte są budynki (za wyjątkiem obrysów z tagiem amenity), chodniki, ścieżki rowerowe (to akurat chyba przywrócę), większość danych obszarowych, itp. Zastanawiam się jeszcze nad wycięciem lasów/zieleni - bo ponoć przeszkadza niektórym przy jeździe samochodem.

Tak więc czekam na komentarze :slight_smile:

A mapka jest tutaj:

http://garmin.osmapa.pl/mapy/OSMapaPL-LIGHT-TEST_IMG.zip

P.S Czy ktoś będzie płakał, gdy z mapy głównej wyrzucę chodniki?

A jak ktoś potrzebuje mapy samochodowej do Viago lub nuvi to może pobrać dedykowaną mapę tutaj:
http://www.gmaptool.eu/pl/content/polska-osm-auto