W efekcie wizyty w Łodzi trochę się rozejrzałem po mapie i okazało się, że trzeba poprawić przebieg Piotrkowskiej od placu Niepodległości do Wigury oraz ciągu Nowomiejska-Zgierska do Zachodniej. W obu przypadkach chodziło o rozdzielenie pasm jezdni po obu stronach linii tramwajowej. Już to zrobiłem, ale mam prośbę do kogoś, kto tam bywa, żeby przejrzeć i poprawić ulice dochodzące z boków, bo nie jestem pewien kiedy przejazd po torach między pasmami jest dozwolony, a kiedy nie.
Wycofałem problematyczny zestaw zmian, jedna trzeba tę okolicę przejrzeć, bo tam są jakieś szlaki ponakładane.
Niech jakiś specjalista od szlaków rzuci okiem
To ja wieczorem spojrzę, ciekawe są tylko “sieroty” północy, które widać:
http://ra.osmsurround.org/analyzeMap?relationId=1690237
Próbowałem jakoś ogarnąć ten bałagan i wymiękłem:
http://www.openstreetmap.org/#map=19/52.17139/20.97392
Czy ktoś z Was mógłby wspomóc?
To pierwsze co z OSM zobaczą ludzie jak wysiądą z lotniska w Warszawie…
Dodałem tunele do tych na poziomie -1, powinno być czytelniej.
To jest skopane chyba:
http://www.openstreetmap.org/node/1503106105
Te drogi się tam nie krzyżują z tego co pamiętam.
Trzeba by się wybrać i zerknąć…
Edit: Kocio, bardzo dziekuje za naprawe! Teraz wyglada to b. dobrze!
Marek
Czy ktoś bardziej doświadczony może rzucić okiem na to i na inne edycje tego użytkownika?
http://www.openstreetmap.org/way/277378508
Akurat zdążyło mi wcześniej podejść pod palce i naprawiłem. Na szczęście została tylko dodana nazwa dla tego obszaru, ale nie ze złej woli: reszta edycji była uczciwą próbą dodania kliniki w Grabowie, user musiał zaznaczyć niechcący linię obszaru, bo to niedaleko.
Jesli jedyna funkcja tego obszaru jest oznaczenie strefy zamieszkanej (“residential”), to sa z nim powazne problemy - na bielanach przechodzi przez budynki, nie obejmuje calych kwartalow ulic, itd. Na jakiej podstawie zostal wyznaczony?
http://www.openstreetmap.org/#map=18/53.24528/19.39119
Rzeka Drwęca jest narysowana wg starego, źle skalibrowanego podkładu. Paskudnie to wygląda zwłaszcza że obok jest podklad z European Environment Agency renderowany na mapie…
Czy ktoś mógłby narysować wielki las, który powinien być narysowany a nie jest?
O, w tym miejscu. Na ortofotomapie widać bardzo wyraźnie:
http://www.openstreetmap.org/#map=13/51.2946/20.6516
Kawalątek zmapowałem ale to jest rzeczywiście wielki las.
Może się trochę pobawię, bo lubię dziubać lasy
Bardzo dziękuję wszystkim “dziubającym”. Ta okolica w ogóle jest trochę zaniedbana, na wschód i południe są kolejne nienarysowane (choć już nie tak ogromne) obszary lasu. Ja musiałem ponaprawiać zgodnie z geoportalem miejscowości, które były powstawiane często o parę kilometrów od miejsca gdzie naprawdę są. A teraz powoli piękna ziemia radomska zaczyna przypominać samą siebie
Ja musiałem ponaprawiać zgodnie z geoportalem miejscowości, które były powstawiane często o parę kilometrów od miejsca gdzie naprawdę są.
To musiało być z deczka pracochłonne w iD, bo w JOSM można sobie podpiąć warstwę PRNG
Bardzo dziękuję wszystkim “dziubającym”. Ta okolica w ogóle jest trochę zaniedbana, na wschód i południe są kolejne nienarysowane (choć już nie tak ogromne) obszary lasu. Ja musiałem ponaprawiać zgodnie z geoportalem miejscowości, które były powstawiane często o parę kilometrów od miejsca gdzie naprawdę są. A teraz powoli piękna ziemia radomska zaczyna przypominać samą siebie
Walczę z tym w wolnych chwilach, ale jeszcze tam sporo kawałków lasu brakuje. Dodatkowo są tam fragmenty niegdyś pociągnięte z UMP, które nie grzeszą przesadną dokładnością Problemem, że tam jest dużo obszarów gdzie na zdjęciach widać teren mieszany - nie solidny las, tylko takie nie wiadomo do końca co - czy to młodniki, czy przecinki, czy też słabo porośnięte nieużytki - dopiero wizja lokalna by pomogła się zorientować co tam teraz faktycznie jest.
tam jest dużo obszarów gdzie na zdjęciach widać teren mieszany - nie solidny las, tylko takie nie wiadomo do końca co - czy to młodniki, czy przecinki, czy też słabo porośnięte nieużytki
natural=scrub dość dobrze do tego pasuje (o ile nie ma na takim obszarze importu lasu z danych lasów państwowych).
No właśnie: niektóre lasy mamy tak ładnie zrobione w podziale na oddziały leśne, a inne nie. Te dane z lasów państwowych to one są jakieś wyrywkowe? Od czego to zależy? Ktoś wie gdzie i jak należy prosić o dane oddziałów leśnych puszczy kampinoskiej i innych parków narodowych? I ktoś wie kogo potem prosić o ich naniesienie?
Dane o oddziałach można (tzn. nie wiem jak to wygląda prawnie, ale wydaje mi się, że tak, pod warunkiem który chyba jest dla OSM do przyjęcia) z bdl.lasy.gov.pl.
WMS: http://www.bdl.lasy.gov.pl/ArcGIS/services/WMS_BDL/mapserver/WMSServer
Regulamin: http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/regulamin-pl-PL
Więcej: http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/uslugi-ogc-pl-PL
W regulaminie stoi:
- Usługobiorca i każdy podmiot wykorzystujący informacje udostępniane w portalu BDL jest obowiązany:
a) poinformować o źródle, czasie wytworzenia i pozyskania informacji publicznej,
b) dalej udostępnić innym użytkownikom informacje w pierwotnie pozyskanej formie,
c) Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności cywilnoprawnej za ponowne wykorzystywanie informacji zamieszczonych w BDL, w zakresie dozwolonym przepisami prawa. Usługodawca nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rzetelność, aktualność oraz kompletność danych zawartych na stronach, do których można uzyskać dostęp poprzez niniejszy BDL.
- Do wykorzystywania informacji udostępnionych w portalu BDL przez inne podmioty niż Organy administracji wykonujące zadania publiczne zastosowanie znajdują przepisy o ponownym wykorzystywaniu informacji publicznych zawarte w ustawie o dostępie do informacji publicznej.
Kampinos oczywiście jest dostępny na tym WMS-ie.
Ponadto lokalne jednostki administracji leśnej też mają czasami mają swoje WMS-y, np. http://mapa.warszawa.lasy.gov.pl/geoserver/wms (Kampinosu z jakiegoś powodu nie ma, kwestie licencyjne bliżej mi nieznane).
Edycja:
Przy okazji: jak właściwie tagować oddziały leśne?