Wiem, że most jest opóźniony o rekordowy okres.
Natomiast kładzenie asfaltu na autostradzie w ulewnym deszczu, odbiory techniczne załatwione w rekordowym tempie kilku dni i artykuły na pierwszych stronach wszystkich portali, które zapewne pojawią się w piątek i wisieć będą do niedzieli oczywiście NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z POLITYKĄ
Jeszcze raz przepraszam za OT, ale ostatnio jestem tak przewrażliwiony na nachalną propagandę, że potrafię ją dostrzec nawet w przedwczesnym zdjęciu tagu construction=motorway.
Aha, no i szczerze się cieszę z jutrzejszego połączenia odcinków A1. Nareszcie!
A my ze społeczności OSM możemy cieszyć się już dzisiaj
Panowie od domyślnego stylu OSM znowu coś pokiełbasili, teraz każdy obszar otagowany jako dowolny highway z area=yes renderuje się jako highway=pedestrian. railway=abandoned za to przestało się renderować w ogóle.
Hej!
Chcę sobie zrobić kamizelkę osmową i mam problem z przetłumaczeniem surveyora. Inspektor odpada, bo ludzie pomyślą, że jestem z jakiegoś ZUSu czy srusu. Myślałem Odkrywca Openstreetmap. Macie jakieś inne pomysły?
Moim zdaniem obserwator brzmi nieźle (i do tego znacznie poważniej, a jednocześnie mniej kontrowersyjnie niż inspektor ). Słowniki podpowaidają oprócz tego: geodeta, mierniczy, hydrograf :P, ankieter, lustrator. A inspektor to się raczej z sanepidem, pipem albo pihem kojarzy, ewentualnie ze skarbówką…
W temacie ZUSu natomiast mam pytanie - jakie kryteria powinien spełniać budynek ZUSu, aby tagować go jako pałac? Marmury wystarczą, czy muszą być do tego złote klamki? ;).
A czy coś się dzieje ostatnio (niedobrego) z renderingiem na OSM? Na podstawowym stylu (OSM Classic) przy największym powiększeniu, od 2-ch dni nie chce zrenderować poprawnie paru kafli (Młodzieżowy Dom Kultury / Maniac Gym i okolice poniżej na prawo tego budynku) na tym obszarze. Zgłaszanie poszczególnych kafli przez /dirty nie przynosi pożądanego rezultatu (sprawdzałem z różnych lokalizacji - biuro, dom i różnych komputerów, na różnych przeglądarkach).
Rzeczywiście, zaraz po otwarciu były minimalne niezgodności pomiędzy kaflami (tak jakby całość była minimalnie przesuwana ostatnio), ale +r pomogło od razu (pod firefoxem).
Już zaskoczyło. Co ciekawe, otworzyłem najpierw gdzie.bl.ee i przesunąłem się na ten obszar. Zassało mi oryginalne kafle i teraz już na OSM jest tak, jak trzeba. Też miałem nakładające się/przycięte kafle. Mam Firefoksa i Chrome (nota bene, mimo mojej wieloletniej sympatii do przeglądarki Firefox, na której pracuję na co dzień i jest ona moją główną przeglądarką, twierdzę - i to jest widoczne gołym okiem - że Chrome o wiele ładniej wyświetla rendery OSM) i w Firefoksie zainstalowany dodatek do przeglądania ściągniętej zawartości cache. Cache czyściłem kilka razy dla openstreetmap.org, wszelkie obrazki PNG obszarów i zasysałem z pominięciem kesza, ale nic to nie dawało od dwóch dni. Taki sam błąd wyświetlania był na przeglądarce Firefox, jak i Chrome.
Moim zdaniem coś się popsuło tuż przed niedawnym zlotem w Łodzi. Od tamtej pory mam wiele dziwnych problemów, np. najpierw renderują się nowe kafelki, a potem nagle stare, a poganianie przez /dirty też nie bardzo idzie. Szkoda, bo było już naprawdę super.
Ostatnio zauważyłem brak zrozumienia różnicy oznaczania funkcji jako “area” i “way” i notoryczne edycje z dublowaniem tagów, bo to tak ładnie wygląda na mapie gdy mamy kolorowe linie.
Najczęściej występuję to w niewłaściwym stosowaniem tagu “highway=”
Jeśli dany obiekt możemy opisać jako “area” to nie dublujemy go dodawaniem jako “way”
Miejsca połączenia dochodzących linii do obszaru zaznaczamy jako węzły, pozostawiając wnętrze obszaru puste.
Na przykład:
Mamy drogę “highway=footway + area=yes” to nie dodajemy dodatkowo linii “highway=footway/cycleway/itd” czy innych ze zbioru Key:highway.
Możemy za to rozwinąć tag i napisać: highway=footway; cycleway; steps", oraz dodając inne, bardziej opisowe tagi.
Na Wiki w bocznym szablonie mamy informację w jaki sposób przedstawiać daną funkcję, z ikonami przekreślonymi lub nie.