Zgadzam się, ja zakończyłbym trasę na drodze dozwolonej dla samochodów, jest to bardziej logiczne. Gdyby to ode mnie zależało w trybie “samochód osobowy” wyłączyłbym drogi footway i path. Nie jest to jednak aż tak uciążliwe, może twórcy założyli że ktoś wyjdzie z samochodu chwyci nawigację i pójdzie dalej pieszo, nie wiem… Nasze uwagi poszły do twórców NF i co z tym zrobią to już zależy od nich. Dane OSM są otwarte i być może powstanie konkurencja jeśli istniejący produkt nie będzie spełniał oczekiwań użytkowników. Osobiście byłbym w stanie zapłacić MapFactorowi za ich produkt bo uważam, że to co zrobili do tej pory już teraz jest świetne.
Aby pociągnąć wątek błędów w wyznaczaniu trasy ustawcie w NF adres Chorzów, ul. Wolności 29a. Ta ulica to w zasadzie deptak z wariacją tagu “access”. Generalnie jest tu zakaz wjazdu. NF wjeżdża w tą ulicę jak nóż w masło…
Gdzie/ w jakiej zakładce mogę zmienić priorytety?
PS. Zdjęcie z postu 70 wprowadza nieco w błąd ponieważ pokazuje inny początek trasy. Jeśli przesuniemy go na ul. Błogosławionej Karoliny wynik nawigowania jest identyczny jak w poście 67.
No to chyba mamy przełom…
Przyszedł kolejny mail z mapfactor:
Hello,
yes, it seems that you are right with the footway, we need to investigate this
kind or problem in OSM some more, thank you for your feedback. I will let you
know, when there will be solution on this.
Regards
W Google Play pojawiła się nowa wersja Navigatora. Z tego co zauważyłem i co mnie cieszy można teraz skonfigurować ostrzeganie o przekroczonej prędkości definiując wartość przekroczenia w km/h (wcześniej było tylko procentowo). Dostępne wartości to 5, 10 i 20 km/h.
Wydaje mi się, że marimil kiedyś przygotował grafikę jak powinno się łączyć drogi. Niestety nie mogę tego odnaleźć. Ogólnie chodziło o to, że jeśli jest możliwość skrętu w lewo i prawo to końcowy odcinek powinien być prostopadły do drogi bo zazwyczaj tak jest w rzeczywistości.
Tu raczej chodzi o przypadki, gdzie mamy łuk drogi głównej np. dochodzącej do skrzyżowania - ze szczytu którego wychodzi nowa droga / łącznik wyglądająca jak naturalna kontynuacja drogi głównej. W rzeczywistości komenda “jedź prosto” dotyczy relanie skrętu w prawo/lewo. NF ma kłopot z takimi przypadkami i zarówno dla skrętu w prawo/lewo jak i jazdy na wprost wyrzuca komunikat “jedź prosto”. Oto wizualizacja: https://onedrive.live.com/?cid=99998D3463B1F5F6&id=99998D3463B1F5F6!1051&v=3
@dotevo
Też szukałem - to było w komentarzach na osm.org.pl. Niestety z jakiegoś powodu komentarze się nie wyświetlają.
Z tego co pamiętam moja uwaga dotyczyła dwukierunkowej drogi odchodzącej (sam się kiedyś nadziałem na “jedź prosto”). Wtedy warto zrobić kąt prosty do drogi głównej.
Jednak koledzy w obu przypadkach pokazali drogę jednokierunkową i to faktycznie może być problem. Aczkolwiek wczoraj jadąc słyszałem komunikaty “trzymaj się lewej”. Musiałbym tylko sprawdzić jak wyglądają owe skrzyżowania.
To było na na tym “skrzyżowaniu”
.
Tu jednak droga odchodząca nie prowadzi “prosto” - nawigacja przed skrzyżowaniem zaproponowała “trzymaj się lewej”. Druga sprawa - obie drogi są tej samej klasy. W przypadku różnych klas może być inaczej.
Ja nie piszę tylko o łącznikach. Sytuacja z różnymi klasami może dotyczyć obwodnicy, gdzie zjeżdżając z niej wdepniemy w miasto.
Kolejna sprawa, przy różnych klasach, to taka jak słuchający nawigacji zinterpretuje komunikat “jedź prosto”. Jedni używają kierunkowskazu “zjeżdżając prosto”, inni nie.
Oczywiście. Lecz na tym skrzyżowaniu nie ma informacji o pasach. Pocieszające jest więc to, że mimo jej braku nawigacja nie powiedziała “jedź prosto”.
Nawigacja nie korzysta wprost z bazy danych OSM ale ze zbioru przetworzonego na własny format. Takie manipulacje z modyfikacją skrzyżowań robi się przy konwersji danych, zgodnie z potrzebami danego programu nawigacyjnego. Jeżeli zafałszujesz dane w OSM, to programy konwertujące będą miały problem z poprawną analizą skrzyżowania i będzie z tego powodu jeszcze więcej problemów.
Dla przykładu: przy konwersji podobnego rozgałęzienia na mapę dla Garmina, bez żadnych manipulacji, nawigacja Garmina powie “trzymaj się prawej” lub “trzymaj się lewej”, zależnie od tego gdzie prowadzi trasa. Jeżeli zostanie zmieniony kąt rozejścia się dróg, to może być tak, że nawigacja powie “skręć w prawo” ale dla drugiego wariantu trasy nic nie powie, bo z punktu widzenia programu, skrzyżowanie nie wymaga żadnego manewru i jazda na wprost jest naturalna.