I za to cię lubię:D
Dzięki użytkownikom Raczek i Domiss, którzy zwrócili moją uwagę na kwestie tagowania mielizn i przeszkód - następne wersje nakładki ze szlakami będą wyświetlały pomoce nawigacyjne dla żeglarzy i motorowodniaków - na pierwszy ogień boje wyznaczające tory wodne oraz tzw. kardynałki (oznaczenia miejsc niebezpiecznych dla żeglugi).
Dzięki. Strażacy posiadają garminy i dla nich też by się przydała taka wiedza
Ja tylko umiem czytać i pisać i do tego wujek G. to “mój” wujek ;). Ale jeśli się to uda, to z całą pewnościa warto zwrócić na tę mapę uwagę społeczności openseamap.org - oni tam polecają oruxmaps i ściąganie kafli… niech wiedzą, że da się inaczej ;).
Znalazłem taki mały błąd. Niezależnie od wersji mapy, niektóre nazwy czeskich miejscowości wyświetlają się niepoprawnie np: Opava jako Tropawa, Krnov jako Karniów.
Hej!
Opava ma tag name:pl=Tropawa - stąd taka wyświetlana nazwa (name:pl ma pierwszeństwo w osmapie). Wg. wiki Tropawa jest staropolską nazwą miasta, więc może autor pojechał trochę po bandzie :).
Z pozostałymi miastami pewnie tak samo. Tag dla Opawy już poprawiłem.
Wypuściłem mapy dla urządzeń Garmin Fenix (zegarki z nawigacją i całymi 20 MB pamięci). Jest to jednolity wsad obejmujący, tak jak zwykła OSMapa, Polskę i przygranicze (8-9 MB).
Zawartość:
-
szlaki piesze i rowerowe
-
POI:
- szczyty gorskie
- miasta i wsie
- restauracje, bary, puby, kawiarnie
- sklepy spożywcze
- szpitale i apteki
- atrakcje turystyczne
- przystanki kolejowe i autobusowe
- hotele, hostele, zadaszenia, kwatery, campingi itp
- bankomaty
Typy danych przystosowane są specjalnie pod Fenixy oraz różne błędy ich oprogramowania sprawiające, że POI z wielu innych map nie wyświetlają się w wyszukiwarce oraz odpowiednich kategoriach.
Mapa do ściągnięcia jak zawsze z:
http://garmin.osmapa.pl/?q=mapy
zapraszam do testów
Wczoraj trochę pojeździłem szybciej w lesie na MTB z zamontowanym Garmin Edge 705 z wgraną OSMapą. Mam takie spostrzeżenia:
- szlaki żółte są bardzo słabo widoczne, a już praktycznie w ogóle ich nie widać na tle lasu (może wyjściem byłoby rysowanie ich w bardziej intensywnym, np pomaranczowym kolorze?)
- słaba widoczność track na tle lasu. Tutaj pewnie będą głosy w drugą stronę, jednak nawet na dużym przybliżeniu track są na tyle cienkie, że na tle lasu ciężko je czasami dojrzeć. Jeśli to możliwe to byłbym za pogrubieniem ich, ale tylko w dużych przybliżeniach.
dobra, przyjrzę się temu :). Z kolorem szlaków problemu nie powinno być.
Mam prośbę… nie dało by się aktualizacji wieczorkiem wyczarować?
Hej!
Niestety przez weekend nie miałem dostępu do kompa - dzisiaj wrzuciłem najnowszą (dane mapy są z 06.06)
Najnowsze zmiany to:
- Korekty wyświetlania mapy pod kątem urządzeń Nuvi (mniej napisów zaśmiecających ekran). Naprawiono routing po drogach szybkiego ruchu.
- W mapie Szlaki, szlak żółty wyświetla się ciemnejszym kolorem.
Dzięki, weekend też ma swoje prawa.
Tak z przemyśleń z czasu ostatniej wycieczki → Czy nie lepiej ponownie rozdzielić szlaki i poziomice/warstwice na osobne mapy?
Zalety:
Mniej danych do przesyłania - dane o ukształtowaniu terenu są raczej stałe,
Można wyłączyć poziomice, pozostawiając szlaki (i vice versa).
Toż to prawdziwy skandal - mapa nie wyświetla: amenity=ice_cream
Tag: historic=memorial - wyświetla jako atrakcje turystyczną.
Tag: landuse=farm renderuje jako pola, ale już landuse=farmland, farmyard nie są wyświetlane.
Też tak się zastanawiam czy nie można byłoby zmienić odcienia koloru zielonego dla oznaczania szlaków na bardziej “jaskrawy” bo obecnie zlewa się on bardziej w czerń.
no rzeczywiście skandal z tym ice_cream, naprawię jak najszybciej To landuse też.
Problem z Garminem jest taki, że to firma amerykańska - o ile jest milion typów danych na renderowanie knajp i jedzenia, o tyle z POI związanych z historią jest chyba tylko jeden - więc historic=memorial może być albo atrakcją turystyczną albo renderować się jako muzeum Mogę zrobić własny typ danych, ale nie będzie się chyba pojawiał w wyszukiwarce POI.
Zobaczę co z tym kolorem szlaków. Jeden user mi zgłaszał, że mu się zlewa kolor lasów i kolor wody - Wy też tak macie na swoich urządzeniach?
@radmar - zastanowię się nad tymi poziomicami
rogal: Na wstępie jeszcze raz dzięki za Twoją pracę, bo dzięki temu mapowanie nabrało dla mnie jeszcze większy sens.
U mnie (na etrex 20) kolor wody i lasu to inne składowe RGB, więc ciężko aby się zlewały.
Ale na wyświetlaczach mono bardzo realne, że tak jest. Wyświetlacz mono ma np. etrex 10, ale tam chyba nie można wgrać map więc problem rozwiązuje się sam.
Też mam takie wrażenie.
w sumie każdy obiekt historyczny jest atrakcją turystyczną
zastanów, zastanów…
Jak dla mnie w ogóle: landuse=farm, farmland, farmyard nic nie wnosi do “tematu” i lepiej pominąć te tagi. Tym bardziej, że mapa waży coraz więcej i przewijanie jej staje się irytujące
dobra, popracuję trochę nad odchudzeniem mapy i kolorkami + to, co zgłosiliście wcześniej. Na dniach coś nowego wystawię
A co z tą informacją przy obiektach (MapSource)- “Ziemia”, “Morze”?
to jest jakiś kosmos, którego przyczyny nie znam :). Najpewniej wynika z tego, że format Garmina nie jest do końca rozpracowany. Napiszę to twórców konwertera, może oni coś wymyślą.
Jeszcze kilka rzeczy, które wpadły mi w “oko”.
- Mógłbyś ustawić, aby drogi serwisowe były wyświetlane przy większych oddaleniach - bo obecnie jest to 300 m.
- Aby w renderowaniu szlaków “bez koloru” - tak jest w przypadku Czech) priorytetem była specyfika relacji: ncn\rcn (kolor niebieski) nad lcn (kolor czerwony). Bo obecnie jest na odwrót:
http://zapodaj.net/1f22a9edac391.bmp.html