W języku ZTM-u nie występuje słowo “Białołęka”. Zespoły są numerowane wedle nieznanej mi zasady, więc po prostu zarezerwuj sobie jakiś zakres zespołów pokrywający mniej więcej interesujący cię obszar i daj o tym znać, to je pominę.
Na oko znalazłem jeden przystanek, który w ref miał podany numer linii. Z kolei w kilku przystankach, które obrabiałem niedawno, był jakiś podobny tag (ref_cośtam), gdzie też były podane linie - sądzę, że trzeba będzie je hurtem pousuwać, bo te informacje są robione za pomocą relacji, więc nie będą użyteczne, a z czasem staną się w dodatku nieaktualne.
A propos wiat: ja bym chciał je widzieć zarówno w 2D jak i 3D, więc bez tego znacznika raczej się nie obejdzie. Zastanawiałem się tylko jak je opisywać - na początku robiłem jako building=yes, ale zastanawiam się, czy nie powinien to być raczej building=roof - trudno mi policzyć ilość “ścian” przystanku, ale mniej więcej z dwóch stron są otwarte: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:building%3Droof.
Jeszcze coś: czy ktoś sprytny mógłby sklecić skrypt np. seda, żeby wiersz rozkładu ZTM zawierający współrzędne (np. Y= 52.263450 X= 21.057140) pojawiał się w HTML-u z odnośnikiem typu http://www.openstreetmap.org/?mlat=52.263450&mlon=21.057140? Bardzo by mi to ułatwiło lokalizowanie jeszcze nie oznaczonych u nas przystanków na mapie.
Mniej więcej tak (język nie ma znaczenia), z tym że ten skrypt tworzy tylko gołą tekstową listę odnośników (bez opisu), a mnie chodzi o przerobienie pliku tekstowego na taki sam plik, tylko HTML-owy z możliwością kliknięcia dla szybkiego sprawdzenia gdzie dany przystanek fizycznie leży.
Już uzupełniłem poprzedni post - niestety ‘dla szybkiego’ może być problemem - plik jest wielki Może to co pokazuje się na stronie może mieć mniejszą formę.
Mam rozumieć, że na stronie ma się pojawić nazwa itp., czyli wszystko z pliku tekstowego, co jest przed wsp.
Ta dłuższa wersja jest fajna, tzn. dobrze gdyby zawierała też samą nazwę przystanku, ale to wymaga chyba większego parsowania, czyli sięgnięcia do jednego z wcześniejszych wierszy (tego, w którym podany jest numer i nazwa zespołu), więc na razie wystarczy - wielkie dzięki!
Niezła jazda z tymi plikami Dla autobusów chyba jeszcze jest znośnie ale tramwaje.
Jakiś skrypt wydłubałem. Testowałem tylko na jednym pliku i mam nadzieję, że działa na innych. Dla autobusów pokazuje to co chciałeś, z tramwajami nie walczyłem (o ile w ogóle tam coś na ten temat jest). Między linkami dla tramwajów pokazują się jakieś numery-śmieci.
EDIT. A nie, pomyliłem - tam się linki do przystanków powtarzają i nie ma rozdziału ze względu na środek lokomocji.
Mam pytanie w sprawie nieczynnych przystanków - np. ten autobusowy koło Budowlanej 03: http://www.openstreetmap.org/?mlat=52.281040&mlon=21.026620&zoom=18#map=19/52.28108/21.02662. Nie ma go w bieżącym spisie zespołu “Budowlana”, choć jego nazwa pozostała (bez numerka) i niewykluczone, że kiedyś będzie znów w użyciu, więc szkoda kasować. Niestety nie znalazłem w opisach tagów jak oznaczać takie nieczynne przystanki, ale może ktoś z was ma na to pomysł?
Zastanawiam się w ogóle, czy nie lepiej zrobić jakiś parser do jakiegoś w miarę standardowego formatu pośredniego (np. jakaś odmiana XML), i dopiero tamten obrabiać?
Być może nawet nie warto się męczyć i na początek zasięgnąć w tej sprawie języka u samego ZTM, skoro sami zapraszają:
Nie, nie, spokojnie. Akurat takie linki kliknąłem i myślałem, że druga część (z rozkładami) dotyczy tramwajów. Nie przyjrzałem się dokładnie.
A to jest podzielone na sekcje z dodatkowymi szczegółami.
I nie chodzi mi o ten nieczynny, tylko o plik ogólnie.
Nie chodzi mi o zdublowanie przystanków, tylko powtarzają się wpisy dotyczące jednego przystanku.
Najpierw jest lista z czterocyfrowymi numerami. Dalej te numery i nazwy powtarzają się uzupełnione o wpisy z sześciocyfrowymi numerami i współrzędnymi przystanków. Dużo dalej między rozkładami z godzinami też pojawiają się wpisy z sześciocyfrowymi numerami (jednak nazwa tutaj jest z tej linii z numerem czterocyfrowym) i współrzędnymi przystanków. Trochę zamieszałem ale nie znam się na nazewnictwie tych wpisów w pliku.
Przykład dwóch linii “wyrwanych” z pliku z 5.05:
7911 WARSZAWA RDMIECIE WKD, -- WARSZAWA
791101 1 Ul./Pl.: WARSZAWA, Kier.: WARSZAWA OCHOTA WKD, Y= 52.227560 X= 20.999990
791101 WARSZAWA ŚRÓDMIECIE WKD, -- Y= 52.227560 X= 20.999990
Z tym, że (dla pliku z 5.05) zamiast 25536 linii z linkiem jest ich tylko 7911. Więc albo coś gubimy albo część wpisów jest wielokrotnych.
EDIT. Np. dla przystanku 100101 w pliku jest 10 wpisów z tymi samymi współrzędnymi.
Czyli możemy wnioskować, że ostateczny skrypt wybiera to co trzeba i plik jest 4x mniejszy.
Najwyraźniej chodzi o to, że plik składa się z kilku sekcji i te przystanki mogą się gdzieś powtarzać, pewnie w opisie linii. Trzeba ograniczyć działanie skryptu do sekcji “ZP” (tzn. między znacznikiem “*ZP” a “#ZP”) i dalej nie przetwarzać - opisy linii są w dalszej sekcji “LL”.
Uff, na dziś dość, na razie stanąłem na zespole 1100. Dzięki temu skryptowi oznaczanie refów idzie stosunkowo sprawnie, a zdarzające się czasem korekty położenia albo dodawanie brakujących przystanków nie absorbują więcej uwagi niż powinny!
Widzę, że Javnik też ruszył z kopyta - czy jedziesz wedle numerków zespołów, czy po obszarach?
Oczywiście dużo lepszy byłby skrypt, który porównywałby plik z bazą i tworzył raport z danymi o obecności przystanku w jakimś promieniu, odległości od wsp. oraz jego tagowaniu. To już jednak nie moja liga. Na pewno byłby lepszy na przyszłość do wyłapywania nowych/usuniętych przystanków.