Aha, czasami zdarza się, że adresy już nadane przez UG przy ulicach, które jeszcze fizycznie nie istnieją. Najlepiej w takiej sytuacji narysować orientacyjną kreskę wzdłuż adresów i otagować ją jako highway=proposed + odpowiedni name=
Można też poszukać uchwały rady miasta/gminy, gdzie często jest dołączony rysunek z umiejscowieniem nowej drogi.
Jakby co, gmina Zielonki (koło Krakowa) zyskała numerację. Jest trochę “mrówek”: http://v3.mrowka.org/adresy/#13/50.1354/19.9611
Ooo, Zielonki to u mnie, zaraz się tym mrowiskiem zaopiekuję. I dzięki za import, to smutne jak wokół Krakowa adresów brakuje.
Czy dobrym pomysłem jest zgadywanie na podstawie umiejcowienia adresów z importu i danych emuia - czyli zakładać że błędów będzie mało a przypadki dziwne poprawi się później?
A może bez weryfikacji w terenie edycja nie ma sensu?
Zgadywanie, ale czego? Nazw/zasięgu ulic?
Będzie lepiej. Niektóre gminy stamtąd prowadzą ewidencję w EMUiA@GUGiK, więc jeszcze trochę przybędzie. Do pozostałych będzie trzeba pisać wnioski.
Ciekawostka z okolic Krakowa - miejscowość Liszki posiada nazwane ulice, ale numeracja jest jedna dla całej miejscowości.
Tak - na przykład na http://v3.mrowka.org/adresy/#18/50.11767/19.91789 przebiegi wydają się oczywiste, a emuia potwierdza. Dodawać czy sprawdzać w terenie (to drugie będzie kilkaset, kilka tysięcy razy wolniejsze).
Na przykład obiekty typu drogi, pola, budynki dodaję jeśli Geoportal jest oczywisty bądź znam miejsce - w końcu mało kto zrobi atrapę budynku.
Z nazwami boję się iż są dużo większe szanse na dziwne, nieoczywiste i zaskakujące sytuacje.
Ja robię przebieg z geoportalu, a zasięg nazw z emuia.
Już pół gminy Zielonki jest zrobiona powyższą metodą
Ciekawostka - w OSM mamy adresy i ulice im. Ludwika Śląskiego (ew. Ślaskiego). Tymczasem, wg Wikipedii nazywał się on Ludwik Slaski
A co na to TERYT? W Leżajsku mamy np:
TERYT mówi: “ul. Ludwika Ślaskiego” (w odniesieniu do Torunia).
A tutaj źródło, które można przy tym w Toruniu wykorzystać:
http://www.woak.torun.pl/index.php?aid=12771264474c1f672f99af0
(aż się prosi cytat z wiki: ,Zdarzają się patroni “lokalni”, którzy są mniej znani, np. Konstanty Prus lub Adolf Długosz.‘’ [http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce] ).
… który to tekst sam osobiście tam napisałem
Ponieważ skończyły się nam czerwone mrówki przesunąłem ich próg na 700m. Daje to niecałe 500 adresów (ich liczbę zaciemniają ostatnie importy kolegów z Czech).
W Wieliczce jest Osiedle Tadeusza Kościuszki oraz ulica Tadeusza Kościuszki, biegnąca przez to osiedle. Jak to obsłużyć? Dorysować poligon Osiedle Tadeusza Kościuszki? Jakiś przykład poproszę.
http://www.openstreetmap.org/way/55695009 - ta ulica powinna nazywać się Osiedle Tadeusza Kościuszki. Skąd wiem? Popatrz na podkład EMUiA - napis z nazwą nie jest umieszczony równolegle do osi ulicy, co w przypadku EMUiA oznacza, że jest to plac/osiedle/skwer/itp. Poza tym potwierdza to TERYT. Wg TERYT ulica (nie-osiedle) Tadeusza Kościuszki to droga nr 09582, czyli ta: http://www.openstreetmap.org/way/173301889
Faktycznie, na EMUiA i w TERYT występują te same numerki dróg, nie zauważyłem tego wcześniej. Natomiast http://www.openstreetmap.org/way/55694937 ma nazwę “plac Tadeusza Kościuszki” a numerek taki sam jak “osiedle Tadeusza Kościuszki” i do tego zupełnie inne położenie. Zgłupiałem
Jakby co, gmina Żuromin jest do ogarnięcia w temacie mrówek: http://v3.mrowka.org/adresy/#13/53.0523/19.9280
Wielkopolskę ogłaszam oczyszczoną pozostało tylko kilka wyjątków których nie mogę sprawdzić i poprawić na podstawie e-mapa.net; w razie nowych importów mogę się nimi zajmować na bieżąco, tylko niech ktoś da mi znać na priv
3 marca 2014
5 kwietnia 2014