Witamy koleżankę w OSM.
Nie znam dokładnie mechanizmu powstawania czerwonych kafli.
Prawdopodobnie generuje je JOSM na podstawie zbyt dużego czasu między wysłaniem żądania na serwer WMS i zbyt długiej odpowiedzi.
Mamy z tymi kaflami częsty problem gdy geoportal2 przymula.
Zwykle trwa to kilka minut i przesunięcie ekranu w inny rejon i powrót do tej samej skali powoduje, że kafle ortofotomapy się pojawiają.
Bywa jednak, że WMS padnie naprawdę i wtedy (powiedzmy godzinę są problemy).
Czasem rolę goportalu2 przejmuje geoportal1. ale bardzo rzadko więc odradzam częste sprawdzanie.
Zatem trzeba by wiedzieć czy nigdy Ci geoportal2-orto nie chodził, czy akurat teraz.
Właśnie niedawno też miałem czerwone kafle na G2, ale wróciło do normy.
Witam,
Dziękuję za podpowiedź.
Usunąłem wszystko z folderu “cache” dla JOSM. Jednak problem nie zniknął - nadal pojawiają się czerwone kafle z napisem BŁĄD.
Folder CACHE oczyściłem z poziomu windows, nie z poziomu DOS.
Na prawym pasku klikamy -Pełny- Na lewym górnym :Widok-Widoczność warstw i serwisów-i ustawiamy Rzeżba terenu (hipsometria)
Mają tę warstwę w WMTS ale może da się wyciągnąć WMSa.
To wspaniałe narzędzie do umieszczania dróg leśnych w widocznych na hipso leśnych wąwozach.
Pięknie też wyglądają drogi leśne na pochylniach (zboczach) .
Rowy leśne , groble i wały przeciwpowodziowe, okopy wojenne i wały kamienne, rozmaite grodziska i fosy.
Skały, mostki, nasypy prowadzące na wiadukty, stawy i opuszczone źwirownie, jazzy, wyloty tuneli, koryta rzeczne
Kamieniołomy to fenomen.
Zmień nicka dziewczyno:)
Trzeba uważać przy wklejaniu adresu WMS, bo jak się to źle zrobi to JOSM doklei zdublowany początek adresu
wms:wms:http…
Widzę, że masz agenta Firefoksa.
ten dres geoportalu1 sdi,geoportal to zdaje się prawie nigdy nie chodzi. Ty podałeś krótkiego linka, do którego JOSM dokleja magiczne słowo "Geoportalu zamknij się (Java) "
są jeszcze inne WMSy stabilne
Używaj tego pierwszego ale z innym agentem, bo rzeczywiście tydzień temu JOSM zaczął świnić dla tego agenta.
Yarl już skorygował adres, który teraz przedstawia się agentem JOSM (bez słowa Java) i poprawiło się.
W opcjach WMS klikasz ma mapkę z prawej w Polskę , klikasz na przycisk odśwież pod mapką i dostajesz nowy link do WMS.
Jak nie zadziała to skasuj stary i odśwież, a potem aktywuj z górnej listy nowy zaktualizowany.
Coś mi się zdaje że rudy lis to czerwone kafle,
bo ja się tak cały dzień męczyłem zanim mi Yarl nie podpowiedział, że agent ponownie zmieniony i od ręki pomogło.
Inne podkłady działają bez problemów.
PS. Zamiast pisać co i jak muszę zmienić (niekoniecznie zrozumiałe dla mnie epopeje zresztą) proszę o podanie właściwego, kompletnego, działającego adresu dla geoportalu2.
No przecież podałem link do wątku powyżej, z zrzutem z ekranu jak wybrać Geoportal2 i Geoportal.
Przed chwilą sprawdziłem.
Wybieram, aktywuję, wyłączam JOSM, usuwam cache, włączam JOSM i mi to wszystko śmiga.
To są właściwe i działające WMS’y.