Teoretycznie się zgadza, natomiast widzę pewien problem. Rozumiem, że można zablokować Javę bo jest sobie program służący np. masowemu pobieraniu podkładów, który chodzi ileśtam godzin i zamula serwery. Myk jest taki, że nie widzę takiego programu, chyba, że źle sprawdzam. W ogóle kojarzycie programy inne od JOSMa, które są napisane w Javie i korzystają z Geoportalu? Chyba wszystkie GISowe programy pisane są w innych językach…
Dodałem zmienionego user-agenta do predefiniowanego Geoportalu2. Wystarczy odświeżyć sobie spis podkładów, jak poniżej:
Możliwe że jakiś osioł postanowił ściągnąć dane geoportalu dla całej Polski tępym botem, tak jak ktoś robił to z mapami generowanych z danych OSM.
Przestawienie user agenta na “JOSM” odblokowuje dostęp. “JOSM Java” blokuje.
Ticket dla JOSM: https://josm.openstreetmap.de/ticket/9732#ticket
Podjąłem też próbę kontaktu z geoportalem przez http://geoportal.gov.pl/web/guest/kontakt/zglos-blad Wątpię by odpowiedzieli sensownie, pewnie trzeba będzie oficjalne pisma pisać…
A da się uzyskać dostęp do innych WMS-ów np hipsometrycznej czy BDOT ?
Jak na razie klient WMS zgłaszający się jako JOSM jeszcze mi nie pobrał żadnej warstwy a user agent zaproponowany przez Ciebie też nie odblokowuje tych WMSów.
Może ktoś biegły w QGIS czy innych klientach sprawdzi czy Geoportal2 wyłączył całkowicie inne warstwy poza orto, czy też tylko blokuje po user agent?
Lista WMS-ów, które geoportal2 podaje jako działające
http://geoportal.gov.pl/web/guest/uslugi/usluga-przegladania-wms
Nie, gdyż wtedy filtr będzie po tygodniu ustawiony również na “JOSM”, a user-agent przeglądarki wygląda bardzo niewinnie i nie rzuca się w oczy.
Jest takie mądre ludowe powiedzenie “czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.
takie proste i działa:)
Ale co działa?
Pytałem o inne WMS niż ORTO z Geoportalu2 (orto działa po odświeżeniu sposobem jaki podał Yarl) .
Usługa parsowania warstw (ściągania listy) nie działa na WMSach posiadających więcej warstw.Zatem nie można sobie wygenerować linka łączącego kilka warstw na serwerze w jedną na JOSMIE.
Witam,
Czy ktoś z Państwa może mi pomóc rozwiązać problem polegający na tym, że podkład geoportalu/geoportalu 2 nie działa u mnie, tzn. przy próbie jego załadowania pojawiają się czerwone kafle z napisem BŁĄD zasłąniając w ten sposób cały ekranmapy?
Używam JOSM 6767.
Adres Geoportal 2: wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Raster&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Adres Geoportal: wms:http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_ORTO/WMService.aspx?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&Layers=ORTOFOTO&styles=&SRS={proj}&WIDTH={width}&height={height}&BBOX={bbox}
Jestem nowym użytkowniekiem więc w miarę możliwości proszę o łopatologiczną wykładnię.
Witam,
Czy ktoś z Państwa może mi pomóc rozwiązać problem polegający na tym, że podkład geoportalu/geoportalu 2 nie działa u mnie, tzn. przy próbie jego załadowania pojawiają się czerwone kafle z napisem BŁĄD zasłąniając w ten sposób cały ekranmapy?
Używam JOSM 6767.
Adres Geoportal 2: wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Raster&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Adres Geoportal: wms:http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_ORTO/WMService.aspx?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&Layers=ORTOFOTO&styles=&SRS={proj}&WIDTH={width}&height={height}&BBOX={bbox}
Jestem nowym użytkowniekiem więc w miarę możliwości proszę o łopatologiczną wykładnię.
Witam,
Czy ktoś z Państwa może mi pomóc rozwiązać problem polegający na tym, że podkład geoportalu/geoportalu 2 nie działa u mnie, tzn. przy próbie jego załadowania pojawiają się czerwone kafle z napisem BŁĄD zasłąniając w ten sposób cały ekranmapy?
Używam JOSM 6767.
Zacznij od tego, że po wyłączeniu JOSM, usuń wszystko w folderze “cache” dla JOSM i ponownie uruchom JOSM.
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=24200
PS. Nie umieszczaj tego samego posta na innym forum. Wystarczy jak to zrobisz na jednym.
Witamy koleżankę w OSM.
Nie znam dokładnie mechanizmu powstawania czerwonych kafli.
Prawdopodobnie generuje je JOSM na podstawie zbyt dużego czasu między wysłaniem żądania na serwer WMS i zbyt długiej odpowiedzi.
Mamy z tymi kaflami częsty problem gdy geoportal2 przymula.
Zwykle trwa to kilka minut i przesunięcie ekranu w inny rejon i powrót do tej samej skali powoduje, że kafle ortofotomapy się pojawiają.
Bywa jednak, że WMS padnie naprawdę i wtedy (powiedzmy godzinę są problemy).
Czasem rolę goportalu2 przejmuje geoportal1. ale bardzo rzadko więc odradzam częste sprawdzanie.
Zatem trzeba by wiedzieć czy nigdy Ci geoportal2-orto nie chodził, czy akurat teraz.
Właśnie niedawno też miałem czerwone kafle na G2, ale wróciło do normy.
Geoportal czasami ma fochy i nie działa, czasem po kilka godzin.
Zacznij od tego, że po wyłączeniu JOSM, usuń wszystko w folderze “cache” dla JOSM i ponownie uruchom JOSM.
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=24200
Witam,
Dziękuję za podpowiedź.
Usunąłem wszystko z folderu “cache” dla JOSM. Jednak problem nie zniknął - nadal pojawiają się czerwone kafle z napisem BŁĄD.
Folder CACHE oczyściłem z poziomu windows, nie z poziomu DOS.
W przypadku kolegi madziunia25 ten foch trwa już kilka dni…
Czy wybrałeś tak jak zalecają w http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=17082 #6?
Bo u mnie, to obecnie, Geoportal2 jest bardzo szybki.
U siebie musiałem przestawić Projection method (Preferences > trzecia zakładka) z Mercator na WGS84 żeby się ładnie wyświetlało.
Ale faktycznie czasem coś dziwnie wyglądają niektóre kafelki.
Ten URL wyciągnąłem “ręcznie” (za pomocą Wiresharka…) z przeglądarki map na Geoportal - “oficjalny” URL do WMS-a opublikowany na tej stronie zawsze podaje mi białe kwadraty. Jakby ktoś miał bardziej stabilny URL do tej mapy to proszę podać
To poproszę o wyciągniecie Wiresharkiem mapy hipsometrycznej o rozdzielczości 1 m.
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?gpmap=gp0&actions=acOGC
Na prawym pasku klikamy -Pełny- Na lewym górnym :Widok-Widoczność warstw i serwisów-i ustawiamy Rzeżba terenu (hipsometria)
Mają tę warstwę w WMTS ale może da się wyciągnąć WMSa.
To wspaniałe narzędzie do umieszczania dróg leśnych w widocznych na hipso leśnych wąwozach.
Pięknie też wyglądają drogi leśne na pochylniach (zboczach) .
Rowy leśne , groble i wały przeciwpowodziowe, okopy wojenne i wały kamienne, rozmaite grodziska i fosy.
Skały, mostki, nasypy prowadzące na wiadukty, stawy i opuszczone źwirownie, jazzy, wyloty tuneli, koryta rzeczne
Kamieniołomy to fenomen.
Tak, wpisałem:
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/imgurl/guest/ORTO_G2/MapServer/export?dpi=96&transparent=true&format=png24&f=image&bboxSR=4326&imageSR=4326&bbox={bbox}
Sytuacja bez zmian.
Dla porównania ponownie wyczyściłem cache (wcześniej usunąłem geoportal2 z listy preferowanych), ponownie włączyłem JOSM i dodałem geoportal (z aktywacją) i… nadal świecą czerwone kafle z napisem BŁĄD.
Witam,
Czy ktoś z Państwa może mi pomóc rozwiązać problem polegający na tym, że podkład geoportalu/geoportalu 2 nie działa u mnie, tzn. przy próbie jego załadowania pojawiają się czerwone kafle z napisem BŁĄD zasłąniając w ten sposób cały ekranmapy?
Używam JOSM 6767.
Adres Geoportal 2: wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Raster&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Adres Geoportal: wms:http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_ORTO/WMService.aspx?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&Layers=ORTOFOTO&styles=&SRS={proj}&WIDTH={width}&height={height}&BBOX={bbox}
Jestem nowym użytkowniekiem więc w miarę możliwości proszę o łopatologiczną wykładnię.
Zmień nicka dziewczyno:)
Trzeba uważać przy wklejaniu adresu WMS, bo jak się to źle zrobi to JOSM doklei zdublowany początek adresu
wms:wms:http…
- Widzę, że masz agenta Firefoksa.
- ten dres geoportalu1 sdi,geoportal to zdaje się prawie nigdy nie chodzi. Ty podałeś krótkiego linka, do którego JOSM dokleja magiczne słowo "Geoportalu zamknij się (Java) "
- są jeszcze inne WMSy stabilne
Używaj tego pierwszego ale z innym agentem, bo rzeczywiście tydzień temu JOSM zaczął świnić dla tego agenta.
Yarl już skorygował adres, który teraz przedstawia się agentem JOSM (bez słowa Java) i poprawiło się.
W opcjach WMS klikasz ma mapkę z prawej w Polskę , klikasz na przycisk odśwież pod mapką i dostajesz nowy link do WMS.
Jak nie zadziała to skasuj stary i odśwież, a potem aktywuj z górnej listy nowy zaktualizowany.
Coś mi się zdaje że rudy lis to czerwone kafle,
bo ja się tak cały dzień męczyłem zanim mi Yarl nie podpowiedział, że agent ponownie zmieniony i od ręki pomogło.
Tak, wpisałem:
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/imgurl/guest/ORTO_G2/MapServer/export?dpi=96&transparent=true&format=png24&f=image&bboxSR=4326&imageSR=4326&bbox={bbox}
Sytuacja bez zmian.
Dla porównania ponownie wyczyściłem cache (wcześniej usunąłem geoportal2 z listy preferowanych), ponownie włączyłem JOSM i dodałem geoportal (z aktywacją) i… nadal świecą czerwone kafle z napisem BŁĄD.
A czy inne WMS’u działają?