Zauważyłem, że czasem podkład WMS Geoportalu w JOSM nie pokazuje większych zbliżeń, tj. na tym samym poziomie przybliżenia czasem można zjechać prawie że do poziomu gruntu i nadal obraz jest żyleta (no prawie…), a czasem mam totalną pikselozę, tak jakby nie serwowało kilku “poziomów”. Mowa oczywiście o tej samej lokalizacji. Czy ktoś potrafi to wytłumaczyć?
Otóż to, JOSM bardzo ładnie się przedstawia: U mnie jako “JOSM/1.5 (6767 pl) Linux Ubuntu 12.04.4 LTS Java/1.7.0_51”. Wygląda na to że zrobiono nam “psikusa”
Jawna poruta? Witaj w Polsce. Serwis stworzony zapewne za *yliardy złotych, do ktorego miało dostęp paru gości w całym kraju nagle zostaje poddany próbie kilkuset uzurpatorów tworzących mapy o któych nikt nie słyszał, czytaj nikt z urzędników. Myśleli, że postawią serwer będący sztuką dla sztuki, bo tak zapisano w ustawie.
Myślę, że to miejsce dla oficjalnego protestu fundacji OSM.
Niekoniecznie JOSM jest celem dla tego filtrowania User-Agentów. Jak słusznie zauważył RicoElectrico zablokowany jest ciąg znaków “Java”, więc pewnie JOSM dostało się niejako rykoszetem bo ja gdybym chciał blokować JOSM jako pierwszy ciąg do zablokowania wpisałbym “JOSM”. 100-150 aktywnych maperów o różnych godzinach raczej nie zabiło im serwerów. Tym bardziej że z moich “badań” wynika że dla takiego WMTS stoją na pewno minimum 3 różne maszyny (bo tyle różnych błędów miałem zwracanych kiedy jeszcze WMTS nie działał tak jak powinien) a obciążenie rozkładane jest przez jakieś pośredniczące proxy więc WMS który jest usługą jeszcze bardziej wymagającą na pewno ma nie mniej niż 3 maszyny. Myślę że jednak akcja jest skierowana przeciwko komu innemu.
BTW. WMTS też zablokowali na “Javę”.
Teoretycznie się zgadza, natomiast widzę pewien problem. Rozumiem, że można zablokować Javę bo jest sobie program służący np. masowemu pobieraniu podkładów, który chodzi ileśtam godzin i zamula serwery. Myk jest taki, że nie widzę takiego programu, chyba, że źle sprawdzam. W ogóle kojarzycie programy inne od JOSMa, które są napisane w Javie i korzystają z Geoportalu? Chyba wszystkie GISowe programy pisane są w innych językach…
A da się uzyskać dostęp do innych WMS-ów np hipsometrycznej czy BDOT ?
Jak na razie klient WMS zgłaszający się jako JOSM jeszcze mi nie pobrał żadnej warstwy a user agent zaproponowany przez Ciebie też nie odblokowuje tych WMSów.
Może ktoś biegły w QGIS czy innych klientach sprawdzi czy Geoportal2 wyłączył całkowicie inne warstwy poza orto, czy też tylko blokuje po user agent?
Nie, gdyż wtedy filtr będzie po tygodniu ustawiony również na “JOSM”, a user-agent przeglądarki wygląda bardzo niewinnie i nie rzuca się w oczy.
Jest takie mądre ludowe powiedzenie “czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.
Ale co działa?
Pytałem o inne WMS niż ORTO z Geoportalu2 (orto działa po odświeżeniu sposobem jaki podał Yarl) .
Usługa parsowania warstw (ściągania listy) nie działa na WMSach posiadających więcej warstw.Zatem nie można sobie wygenerować linka łączącego kilka warstw na serwerze w jedną na JOSMIE.