Jeśli ktoś z Was chciałby zobaczyć aktualną wersję szlaków (pieszych lub rowerowych) w swojej okolicy, to polecam serwis waymarkedtrails.org (dane z OSM). Można to sobie porównać z tym, co jest wyświetlane na osmapa.pl, żeby zobaczyć, o co między innymi chodzi Benkowi (tu proponuję, aby zdjąć z osmapa.pl wyrys szlaków turystycznych z podstawowej wersji i zostawić tylko nakładkę - tak jak jest teraz z komunikacją publiczną plus oczywiście zrobić coś z aktualizacją rysowania szlaków).
Moje zdanie ogólnie jest takie, że jeśli już coś ma się renderować na którejś z map OSM, to niech się renderuje dobrze (albo wcale). Rozumiem, że OSM jest projektem opartym na wolontariuszach, ale moim zdaniem to naprawdę porażka, że aktualizacja danych na osmapa.pl odbywa się mniej lub bardziej losowo albo wcale lub bardzo rzadko. Jeśli jest problem z sensowną aktualizacją danych np. o szlakach, to może będzie lepiej wyłączyć ją całkowicie na jakiś czas i wcale nie wyświetlać tych danych, niż wyświetlać dane nieaktualne w dodatku z dużą rozbieżnością pomiędzy różnymi poziomami zooma.
Kolejną sprawą, jaka moim zdaniem zostawia OSM mocno z boku, jest brak łatwego robienia linków do konkretnego miejsca/obiektu na mapie (np. po jego wyszukaniu). Myślę, że gdyby ludzie mogli łatwo pokazać na swojej stronie www lub facebooku lokalizację, gdzie prowadzą jakąś tam działalność, to popularność OSM bardzo by się zwiększyła, tym bardziej, że teraz już dość łatwo jest dodać precyzyjnie lokalizację swojej własnej firmy (sklepu, fotografa, przedszkola, restauracji itd. itp.). Np. na osmapa.pl wyszukiwarka działa bardzo dobrze, gdyby się tylko dało skopiować odpowiedni link to pewnie już byłoby wszystko co trzeba. A większa popularność = większa ilość potencjalnych mapujących. Ja w tej chwili widzę dużą przewagę jakości i ilości danych OSM w mojej okolicy nad danymi googla (które jakoś zawsze miało problem z prawidłowym wyrysowaniem dróg na moim osiedlu i wizyta googlemobila niewiele w tej kwestii poprawiła - wprowadzenie natomiast możliwości edycji map google’a dla każdego rozwaliło (drogami) Książański Park Krajobrazowy, gdzie ktoś zmapował jako normalną drogę coś, po czym w niektórych miejscach nie da się przejechać nawet rowerem).
Jeśli chodzi o osmand pod androida - to wyświetla mapę bardzo ładnie - podobnie jak osmapa.pl, chodź wcale nie ma na mapie szlaków rowerowych ani turystycznych - ale być może jest to kwestia odpowiedniego przygotowania odpowiedniej mapy - w każdym razie mapa wygląda znacznie lepiej, niż typowo wektorowa mapa z nawigacji navit (też osm, ale raczej z czasów WinCE) lub gpsmid (też osm, głównie na komórki z javą i niedużą ilością pamięci, ale jest i wersja na androida - używam sporadycznie - nie pamiętam, czego nie wyświetla).