Natomiast Geoportal 2 wpisałem w temacie dlatego, że tylko tam znalazłem jedyny działający URL do Ortofotomapy - wszystkie inne (z forów, z wiki etc) u mnie pokazują białe kwadraty. Jeśli możesz to podaj Twój URL do WMS, jeśli u mnie zadziała to można zamknąć wątek
Geoportal stał się dostępny na liście zdefiniowanych warstw w JOSM.
nie mam na 6572 pod linuksem :x
Wystarczy, że odświeżysz sobie listę podkładów (przycisk po prawej, obok mapki, widać go na screenie)
dzięki
Czy tylko u mnie podkład Geoportal 2 w JOSM zwariował i urządza dyskotekę?
To się dzieje już od kilku godzin.
Właśnie sprawdziłem i u mnie jest to samo: ten automatycznie zdefiniowany mryga kafelkami w słabym powiększeniu. Za to ten dodany przeze mnie ręcznie (zanim pojawiła się opcja predefiniowana) zachowuje się stabilnie, ale też nie oferuje pełnego powiększenia (jest ono gorsze niż to mrygające).
A teraz zdechł całkowicie i nic się nie pokazuje.
Ostatnio są problemy z WMS opartymi na http://mapy.geoportal.gov.pl (Geoportal2).
Można je rozwiązać dodając na końcu linii
&BBOX={bbox}
linię z User-Agent, np:
{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Swój User-Agent można znaleźć w:
http://ifconfig.me/
lub
http://whatsmyuseragent.com/
Zauważyłem, że czasem podkład WMS Geoportalu w JOSM nie pokazuje większych zbliżeń, tj. na tym samym poziomie przybliżenia czasem można zjechać prawie że do poziomu gruntu i nadal obraz jest żyleta (no prawie…), a czasem mam totalną pikselozę, tak jakby nie serwowało kilku “poziomów”. Mowa oczywiście o tej samej lokalizacji. Czy ktoś potrafi to wytłumaczyć?
Zauważ że te strony podają user agent przeglądarki, a nie JOSMa. A podawanie nieprawdziwego user agenta to bardzo zły pomysł.
Nie lepiej podać coś typu “JOSM”?
Na wersji JOSM 5047 nie mryga i jest wszystko OK.
To zapytaj GUGiK czemu ogranicza dostęp do informacji publicznej blokując WMS po User-Agent
Otóż to, JOSM bardzo ładnie się przedstawia: U mnie jako “JOSM/1.5 (6767 pl) Linux Ubuntu 12.04.4 LTS Java/1.7.0_51”. Wygląda na to że zrobiono nam “psikusa”
Z moich badań wynika, że blokują wszystko co w User-Agent ma słowo “Java”
Tu jest odpowiedź:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=399952#p399952
Najwyraźniej JOSM zaczął być “specjalnie” traktowany i trzeba udawać inną przeglądarkę…
Czy ktoś to zgłosił do ekipy JOSM-a? Dla użytkowników to jawna poruta, że niby nawet są gotowe ustawienia, ale nie działają.
Jawna poruta? Witaj w Polsce. Serwis stworzony zapewne za *yliardy złotych, do ktorego miało dostęp paru gości w całym kraju nagle zostaje poddany próbie kilkuset uzurpatorów tworzących mapy o któych nikt nie słyszał, czytaj nikt z urzędników. Myśleli, że postawią serwer będący sztuką dla sztuki, bo tak zapisano w ustawie.
Myślę, że to miejsce dla oficjalnego protestu fundacji OSM.
Niekoniecznie JOSM jest celem dla tego filtrowania User-Agentów. Jak słusznie zauważył RicoElectrico zablokowany jest ciąg znaków “Java”, więc pewnie JOSM dostało się niejako rykoszetem bo ja gdybym chciał blokować JOSM jako pierwszy ciąg do zablokowania wpisałbym “JOSM”. 100-150 aktywnych maperów o różnych godzinach raczej nie zabiło im serwerów. Tym bardziej że z moich “badań” wynika że dla takiego WMTS stoją na pewno minimum 3 różne maszyny (bo tyle różnych błędów miałem zwracanych kiedy jeszcze WMTS nie działał tak jak powinien) a obciążenie rozkładane jest przez jakieś pośredniczące proxy więc WMS który jest usługą jeszcze bardziej wymagającą na pewno ma nie mniej niż 3 maszyny. Myślę że jednak akcja jest skierowana przeciwko komu innemu.
BTW. WMTS też zablokowali na “Javę”.