Marker i rzeźba terenu

Witajcie :slight_smile:
Czy w OSM da się zrobić marker z opisem (tak jak np. w UMP: http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=7&lat=52.33&lon=19.9&layers=B00T&mlat=52.25609&mlon=20.96567&mbody=test%5bbr%5dmarkera))? Sam marker to wiem, że się da (&marker, &mlon i mlat&), ale opisu to chyba nie…

Pytanie nr dwa :slight_smile:
Czemu UMP ma zaznaczoną rzeźbę terenu a OSM nie? Przecież oba projekty korzystają z Mapnika…

Na pytanie 1 nie znam odpowiedzi, ale na pewno marker da się ustawić w jakiś sposób - przy wyszukiwaniu miejsca pojawia się strzałka.

Rysowanie rzeźby terenu to decyzja administratorów serwera - na warstwie opencyclemap w OSM jest, ale na innych popularnych już nie.

W opencyclemap to raczej są narysowane tylko warstwice i są zróżnicowane kolory, natomiast w mapnik@UMP jest namiastka trójwymiarowości i powiem szczerze, że o wiele bardziej mi się podoba :slight_smile:

Kolejną rzecz, która mi się bardziej podoba jest zróżnicowanie wielkości nazwy miasta w zależności od ilości mieszkańców - moim zdaniem tak powinno być również na OSM.

Gdzie można zgłaszać swoje uwagi? :slight_smile:

Nie tylko warstwice! Jeśli przyjrzysz się jakiemuś bardziej górzystemu terenowi, zobaczysz cienie podobne do tych z UMP. Różnicą jest to, że w UMP są o wiele bardziej widoczne - pewnie autorzy wiedzą, czego należy się spodziewać po ukształtowaniu terenu w Polsce.

Cieszę się jak ktoś docenia wygląd mapy UMP w wersji WWW :slight_smile:

Wygląd UMP jest trochę podobny do OSM, gdyż zaczynając korzystałem w dużej mierze z gotowych stylów. Z biegiem czasu style OSM się powoli zmieniają, a te w UMP w miarę możliwości staram się dopasować do specyficznych wymagań pojawiających się wśród autorów projektu więc różnice będą się pogłębiać. Dodatkowo na wygląd wpływa fakt, że przygotowałem kilka patchy do mapnika i mimo że większość znalazła się już w mapniku 0.6.1 i wcześniejszych, to np. wsparcie dla wygładzania łamanych przy pomocy krzywych beziera są tylko w moim mapniku :slight_smile:
http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=17&lat=52.23429&lon=21.03641
vs
http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=17&lat=52.23429&lon=21.03641&layers=0B0000FT

Marker oraz tekst popup jest kwestią strony WWW + JavaScript i tutaj poza wykorzystaniem OpenLayers praktycznie wszytko robiłem od zera, w tym obsługę dymka markera przy podaniu tekstu zakodowanego bbcode (w zakładce Marker jest wizualny edytor markerów). Niestety OpenLayers domyślnie przez parametry URL wspierają jedynie marker poprzez wspomniane mlat/mlon więc bez dodatkowego kodu JavaScript na stronach OSM się nie obejdzie.

Co do rzeźby terenu, to fakt że oba projekty wykorzystują ten sam serwer renderujący, nie znaczy że mają wykorzystywać te same jego możliwości i wyglądać tak samo, o czym już wspomniałem na początku.

Jeszcze niecały rok temu (gdy zaczynałem stawiać UMP@mapnik) mapnik nie wspierał (zbyt dobrze) cieniowania wzniesień. Opierając się na różnych próbach musiałem dodatkowo przygotować kilka patchy aby wyglądało tak jak teraz. Poprawki głównie dotyczyły metod łączenia warstwy cieni z mapą oraz poprawki wyznaczania zadowalającej palety 256 kolorów.
Poza tym problemem są źródła danych o wysokości, bo gps’em się tego nie zbierze. Jest SRTM3-v2, które użyłem, ale nie wszędzie może dać zadowalające efekty: dziury w zaśnieżonych/pustynnych/wodnych obszarach czy niska dokładność 1px=90x90m. Dodatkowo dostrojenie parametrów, aby wyglądało ładnie w terenach nizinnych może powodować gorszy wygląd w górach.
Niestety dodanie cieniowania zwiększa rozmiar kafelków co najmniej 2x i czas generacji również trochę rośnie, zatem ma to i swoje wady.

Swego czasu ktoś zgłaszał kilka uwag do wyglądu renderowanej mapy tutaj:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=2626
więc pewnie dział Development byłby odpowiedni do zgłoszenia ew uwag (o ile będą sensowne :wink: )
Co do miast to chyba w OSM są tylko 3 kategorie(village/town/city), więc trudno różnicować wielkość/gęstość rysowania, chyba że coś się zmieniło odkąd ostatnio patrzyłem. W UMP typów(rozmiarów) miast jest kilkanaście w zależności od przedziału liczby ludności więc łatwiej było dodać kilka warunków do stylów rysowania.

Rzeczywiscie kategorii jest malo i w dodatku podzial miedzy town/village/hamlet jest troche subjektywny. Duza wiekszosc miejscowosci powinna jednak miec juz tag population= z wartoscia skopiowana z wikipedii i na tej podstawie mozna by ladnie zroznicowac wielkosc nazw w mapniku. Jesli ktoras miejscowosc nie ma population= to mozna zalozyc ze ma mala populacje, prawie napewno < 1000 osob, bo tylko tym miejscowosciom brakuje informacji w wikipedii.

Cos takiego mozna by zrobic tylko na jakims lokalnym (krajowym) renderze bo w jednych krajach 100k mieszkancow to duzo a w innych malo.

Ale przynajmniej patrząc na mapę całego świata możnaby zobaczyć różnicę między Nowym Jorkiem a Warszawą :wink:

Tak na poważnie - może przy renderowaniu byłby brany stosunek wielkości populacji w danym kraju do wielkości populacji w mieście z danego kraju i na podstawie wyniku byłby renderowany odpowiedni styl rysowania?