Ale to irytujące, dają coś co może być rewolucyjne i nie można tego użyć.
Według takiego numerycznego modelu niemal bezbłędnie można wskazywać drogi leśne, cieki wodne i moje ostatnie zajęcie, dawne okopy.
A jak z tymi adresami wmts da się to jakoś ugryźć. Jeśli jest jakiś linuksowy programik który to potrafi, można by poprosić o wdrożenie w josm takich serwerów :x
Czy usługi typu WMTS i WFS oraz podobne, są dostępne przez JOSM lub QGiS?
Ponoć geopoptal ma takie usługi.
WMTS od WMSa różni się tym, że jest znacznie szybszy, bo nie generuje grafiki jak WMS a ma już kafle wygenerowane i czekające na wysyłkę.
QGIS obsługuje WMTS i WFS. Czasami, żeby dogadał się z WMTS trzeba dodać do adresu “?REQUEST=WMTS”. Geoportal faktycznie ma usługi WMTS, niektóre całkiem ciekawe np. cieniowanie i hipsometria dla dużej częsci Polski w dokładności 1m. Gdyby można było z tego rysować to rowy, strumienie, rzeczki pięknie by wychodziły. Tylko czy można?
JOSM chyba nie ma WMTS, niby da się coś wyświetlić dodając jako TMS, ale zupełnie inne obszary są wtedy wyświetlane, raczej bez szans na zgranie parametrów.
Geoportalowy WMTS ma kafelki nie TMSowe bo mają 512x512 więc konfigurowanie go już dziś przy pomocy konfiguracji TMS mija się z celem. O tym że obsługuje tylko 2 projekcje (EPSG:2180 i EPSG:4326) i że żądanie pobrania kafelka można podać tylko używając te 2 projekcje już nie wspomnę Bez obsługi WMTS w JOSM niestety nie da rady Ale fakt faktem, jest niesamowicie szybki w porównaniu do WMS.
Czy ktoś rozeznany lepiej w temacie mógłby ocenić czy możemy korzystać z WMS Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska? Chciałbym dorysować obszar Drawieńskiego Parku Narodowego (tak, brakuje nam całego PN!) a ich WMS zawiera precyzyjny obrys, sprawdziłem w JOSM. Jedyna informacja prawna jaką udało mi się znaleźć: http://www.gdos.gov.pl/News/view/1921/Granice_obszarow_Natura_2000_dostepne_zgodnie_z_INSPIRE
A jaka jest licencja tych materiałów? Mi od kilku miesięcy UMK uparcie odpisuje że nie mogą tego udostępnić na otwartej licencji albo w sensowniejszym formacie niż wygenerowana mapa (przykładowe warunki: http://www.miip.geomalopolska.pl/imap/Imap_info.html ).
w powiecie choszczeńskim raczej wszystkie są dodane. Ale największy teren parku u sąsiadów. Wpadnij na kawę do Choszczna jak masz czas i chęć. Wymienimy się doświadczeniami.
Chęci są ale czas podporządkowany rodzinie w celu zapewnienia transportu i atrakcji Dziękuję ale nie zdążę.
Jakieś szczegóły techniczne można prosić? Odkryłem niedawno, że cały Magurski PN jest do narysowania. Nierzadko natykam się również na rezerwaty, których brakuje w OSM.
Natomiast techniczne szczegóły może zapoda ktoś bardziej obeznany. Ja bym próbował wydzielić interesujące obiekty przy pomocy QGIS a potem zaimportował je do JOSM.
A jaka jest licencja tych WMSów Krakowa? Mi od kilku miesięcy UMK uparcie odpisuje że nie mogą tego udostępnić na otwartej licencji albo w sensowniejszym formacie niż wygenerowana mapa (przykładowe warunki: http://www.miip.geomalopolska.pl/imap/Imap_info.html ).
Wątpię by były na odpowiedniej licencji (na pewno nie ma powodów by sądzić że są na odpowiedniej) a już są wykorzystywane.
Informuję, że zrobiłem mały update w liście map w JOSM.
Usunąłem WMS Geoportalu 1, bo jakiś czas temu wyłączono już jego serwery, dodałem za to WMS do PRNG. Powiat będziński też został zaktualizowany. Zainteresowani proszeni o odświeżenie sobie WMSów w JOSMie :).
Aha, jeśli brakuje nam jakiegoś podkładu w JOSM to dajcie znać.
Miejska ortofotomapa Katowic została zaktualizowana, naprawdę dobrej jakości zdjęcia sprzed na oko 2-3 miesięcy, warto zabrać się za poprawianie zwłaszcza ostatnich inwestycji.