Samotne adresy - http://v3.mrowka.org/adresy/

Nie, tam poprawiałem tylko nadmiarowe spacje (>1) w nazwach ulic i adresach. Spróbuję dzisiaj wyłapać te przypadki, o których pisze ndmystko.

Poprawiłem spacje na początku wartości tagu name= i addr:street= w tym changesecie: http://www.openstreetmap.org/changeset/20281546
To samo dla spacji na końcu: http://www.openstreetmap.org/changeset/20282666
Przeszukany i poprawiony został obszar całej Polski.

Przodownikiem we wstawianiu niepotrzebnych spacji jest user OpenStreetMap-WP, który prawdopodobnie używa spacji do poprawiania wyglądu nazwy na mapie. Przykładem może być ten obszar, gdzie nazwa wyglądała tak:

name=                                                                                    Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Mógłbym do niego napisać w tej sprawie, ale chyba nie ma sensu, biorąc pod uwagę, że nie odpisał mi na wcześniejsze maile.

Mam propozycję (postulat) dla osób poprawiających adresy wg serwisu http://v3.mrowka.org/adresy/. Ładnie wygląda jak znikają żółte lub inne kropki w tempie błyskawicznym, ale może warto chwilę dłużej to robić, a dokładniej. Proponuję starać się sprawdzać nazwę i zasięg ulicy z jakiegoś trzeciego źródła np. punktyadresowe.pl lub EMUiA (można to podłączyć jako WMS) lub BIP gminy, a nie jedynie spisywać z pobliskich adresów. Wtedy możemy dokładniej nazwać całą ulicę, a nie tylko przy adresach. Czasem też nie można jednoznacznie przypisać ulic do adresów i można się pomylić. Przy okazji proponuję, żeby umieszczać tag source:name z informacją o podstawie przypisania nazwy. Pozwoli to w razie czego skorygować potwierdzić nazwę lub wyłapać wątpliwości, ew. błędy w oficjalnych spisach (jeśli “lokalsi” zauważą różnice w stosunku do tagowania). A może jeszcze kilka tagów przy okazji - ze zdjęć w wielu przypadkach można ocenić nawierzchnię, chociażby asfalt czy nieutwardzona. Wcześniej był też postulat określania landuse=residential.

Zdecydowanie popieram. W na początku tego wątku podawałem adres WMS do EMUiA i liczę, że wszyscy którzy poprawiają żółte kropki będą go używać do weryfikacji. Nie stawiajmy na ilość tylko na jakość.

Przypominam adres WMS z EMUiA gotowy do użycia w JOSM:

wms:http://emuia.gugik.gov.pl:80/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&transparent=true&LAYERS=emuia:mapa_punktow_adresowych,emuia:layer_miejscowosci_granica&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

i WMS z iMPA:

http://www.punktyadresowe.pl/cgi-bin/wms-impa

i gotowy do użycia w JOSM:

wms:http://www.punktyadresowe.pl/cgi-bin/wms-impa?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=impa-ulice,impa-adresy&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Jest jeszcze:
mapy.geoportal.gov.pl: Punkty adresowe

http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=12&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

**
wrotamazowsza.pl: Punkty_adresowe**

http://wrotamazowsza.pl:80/msip/tbd/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=tbd:Punkty_adresowe2&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Przy pracy nad usuwaniem samotnych adresów warto jest poświęcić chwilę czasu i np: wrysować landuse=residental, bo często tego brakuje, narysować inne drogi w ramach miejscowości - często istniejące miejscowości znajdują się na mapie dzięki importom - i od długiego czasu nikt tam nie zaglądał, wyrysować drogi polne tym bardziej jeśli są np. alternatywą dla dróg lokalnych, poprawienie geometrii dróg… Usuwanie samotnych adresów powinno być powodem do dokładniejszego zmapowania.
Często się zdarza tak, że od czasu importu adresów pojawiły się nowe ulice co często widać na podkładach, które wyżej przytoczyli koledzy.

WMS z EMUiA też zawiera błędy i ma braki, osobiście korzystam z niego, jeśli wywnioskowanie nazwy ulicy na podstawie otaczających ją adresów nie jest oczywiste.
Rysowanie track-ów i landuse=residential zostawiam sobie na później, a może się uaktywni jakiś “lokals”, który ma lepszą wiedzę na temat tych elementów niż ja.

Ja uważam, że lepiej jest zmapować od razu okolicę zgodnie z tym co wyżej zrobiłem - a liczenie, że ktoś to zrobi potem - zostawiam budynki - z tym to dopiero jest zabawy. Wyrysowanie tracków i landuse residental zajmuje nie wiele miejsca.

Oczywiście, że ma braki, wtedy można sięgnąć do BIP gminy. Wnioskując tylko po adresach zdarza się opisać tylko kawałek ulicy, bo reszta nie ma adresów, albo nie wiemy gdzie się kończy nazwany kawałek. Warto więc odnosić się do innych źródeł.

+1

Mam zagadkę w tym miejscu:

http://v3.mrowka.org/adresy/#18/54.34259/18.37444

Ulica o nazwie E 1? Dane zgadzają się z zukowo.e-mapa.net

Z racji tego, że Nysa ma teraz swój system informacji przestrzennej, dodałem w gminie Nysa brakujące adresy - łącznie 293 sztuki (i od razu poprawiłem “mrówki”).
Jeśli jest na forum ktoś z tamtych okolic, może za jakiś czas się przypomnieć (np. za pół roku) to sprawdzę czy pojawiły się jakieś nowe adresy.

Zaimportowałem dzisiaj adresy w gminie Swarzędz. Okazuje się, że tam brakuje nazw przy wielu ulicach. Gdyby ktoś chciał poprawić: http://v3.mrowka.org/adresy/#14/52.3986/17.0882

mój powiat więc mogę się tym w miarę moich możliwości zająć :slight_smile:

Jakby co, to w gminie Serock jest trochę rzeczy do uzupełnienia :slight_smile: http://v3.mrowka.org/adresy/#12/52.4921/21.1291

prosiłbym o dodanie do wyjątków “leisure=park”, przykłady:
http://v3.mrowka.org/adresy/#17/51.76117/18.09518
http://v3.mrowka.org/adresy/#17/52.35326/17.33645

Wydaje mi się, że lepiej nazwać jakąś uliczkę, choćby pieszą taką samą nazwą. Czy w Polsce mogą być adresy bez ulicy, jak w przykładzie powyżej? Może warto zapytać się w UM jak wygląda sytuacja?

Dodałem leisure=park do wyjątków, chociaż słyszałem, że w Kaliszu jest na geoportalu ulica o nazwie “Park Miejski” :roll_eyes:

Yarl: Wcześniej np. w Poznaniu wyszło, że są adresy “Osiedle XXX”, bez ulic o takich nazwach. W Szczecinie istnieje np. adres “plac Grodnicki”, ale na próżno szukać takiej ulicy.

Poniżej lista wyjątków:

landuse=residential
landuse=recreation_ground
leisure=common
leisure=park
area=yes

Ta lista wyjątków może się w niektórych przypadkach zemścić, bo ulica często jest, tylko trzeba jej dobrze poszukać (np. jest to jakiś plac, albo dróżka o długości 30 metrów).

W Świebodzicach jest np. ulica o nazwie Park Miejski (jest obok Parku Miejskiego i jest to normalna ulica). Nie spieszyłbym się zatem zanadto z dodawaniem wyjątków. Szczególnie, jeśli te wyjątki dodawane mają być do narzędzia służącego tylko do weryfikacji wprowadzonych danych - po prostu czasem wiemy, że dane adresy mają świecić, bo tu jest wyjątek i tyle. Można je zgłaszać tutaj, aby ktoś nadgorliwy nie poprawił nie znając sytuacji.
Pytanie - czy sytuacja tego typu powoduje jakieś problemy w programach do nawigacji (np. OsmAnd itp. popularne)? Jak to wtedy obejść?
(u mnie są adresy “Plac Kościelny” - dodałem tę nazwę do “ciągu pieszego” dookoła odpowiedniego kościoła i wygląda na to, że jest OK (tym bardziej, że w rzeczywistości właśnie ten ciąg pieszy jest “Placem Kościelnym”)).