Afgelopen zondag hebben we een leuke bijeenkomst gehad als OSM met Opengeo. Diverse leuke presentaties voor ongeveer 30 aanwezigen. Mijn indruk was dat de BAG presentatie goed is ontvangen. De bijeenkomst heeft geleid tot vijf betatesters (naast Gertjan en mijzelf) die de plugin van Gertjan en mijn beschrijving van de BAGimport aan het testen/verbeteren zijn in de komende weken.
Ik heb het hele topic over Bag gelezen en vraag me af of het nog wel zin heeft om huisnummers âhandmatigâ in te gaan voeren.
Verder staan hier wat nieuwbouwhuizen. Ook daar vraag ik me af of het wel zin heeft hier iets mee te doen op de kaart.
Hi rivw, welkom en nou nee. Met het BAG import project schiet het harder en eenvoudiger op. Meld je bij itâs so funny (Johan) aan met de vraag wat te doen ?
Okee, ik houd dit topic in de gaten.
Ik heb de indruk dat BAG en OSM van elkaar kopiëren. Ik zie in OSM en BAG namelijk precies dezelfde fouten.
Straat die mist in OSM, mist ook in BAG. Straat die door een gebouw loopt in OSM doet dat ook in BAG, enz, enz.
Het valt me op dat de BAG import tool de adres informatie zet op losse nodes die op geen enkele manier verbonden zijn met de polygoon van het gebouw. Zou het niet netter zijn om:
(1) ofwel het gebouw polygoon van het adres te voorzien
(2) ofwel op een adres node die deel uitmaakt van de building polygoon (en dan bijvoorbeeld ook een entrance=* toevoegen).
Voordeel van (1):
Het is semantisch gezien beter om het gebouw een adres te geven dan een willekeurig punt binnen het gebouw. Het hele gebouw heeft namelijk het adres niet alleen een denkbeeldig punt binnen het gebouw.
renderers kunnen dan zelf bepalen waar ze een huisnummer neerzetten, zodat het er esthetischer uit kan zien (midden in een gebouw bijvoorbeeld).
er is dan direct een verband tussen het gebouw en het huisnummer, zodat een renderer het gebouw kan laten oplichten bij een search of een adres als kan tonen als je met je muis binnen het gebouw staat.
Voordeel van (2):
routers sturen je direct naar de voordeur
er is een verband tussen de (entrance) node en het gebouw
Nadeel van (2):
het is semantisch incorrect. Het gebouw heeft een adres niet alleen de voordeur.
Beste Rivw of Rene, goed opgemerkt. Mijn presentatie heb ik ook BAG - OSM, een kruis bestuiving genoemd. Er staat ook onderaan het BAG dat ze de infrastructuur van OSM gebruiken. In mijn onschuld of bij gebrek aan kennis riep ik dat de OSM gebouwen ook in het BAG waren opgenomen. Nee dus slechts in de BAG vieuwer zoals een kadasterman verhelderde, toen ik zo groos als een oude aap meldde dat wat ik in teken de volgende dag in het BAG stond Bij de import blijft dat werk grotendeels buiten beeld, volgens de definities van het BAG kennen gebouwen aan een aantal kenmerken, vast aan de grond, met een afsluiting.
Op de bijeenkomst in januari jl. in Hilversum waren er een aantal betatesters. Ik neem aan dat deze al druk aan de slag zijn (geweest). Zijn er al ervaringen te delen ?
Al meer nieuws over 8 maart ? (loopt het storm ?, ik ben al een laptop aan het regelen en me wat meer in josm aan het verdiepen).
Ik heb zojuist de laatste uitgave van de offline kaart Nederland gedownload. (01-02-14) Als nieuweling valt me op de de huisnummers in Gorinchem wel op de online kaart worden vermeld maar niet op de offline versie die je in het veld gebruikt. Is dat de bedoeling? Ik mis overigens de postcode bij de adresgegevens, de gegevens van de weg en gegevens van het gebouw. Ik heb als voorbeeld de Gildenweg 33 in Gorinchem bekeken in JOSM.
Ik heb het een en ander vergeleken en heb ontdekt dat de huisnummers alleen worden weergegeven op de offline kaart als de adresgegevens aan het gebouw hangen. In Gorinchem hangen de adresgegevens aan een point.
Als voorbeeld waar het huisnummer wel op de offline kaart wordt weergegeven heb ik Planetenlaan 73 in Assen bekeken.
Ik heb zelf wat uitgeprobeerd met geĂŻnterpoleerde huisnummers. Je raadt het al. Worden offline niet weergegeven omdat ze niet aan een gebouw hangen. Op mijn PC zag het er allemaal prachtig uit.
Zoals je zelf al quote, heeft ruudblanken ongeveer een jaar geleden, OSM voorzien van BAG data.
Het is ondertussen een jaar later, en inmiddels is er een plug-in geschreven door Gertjan I. Deze plug-in wordt op dit moment getest. Vermoedelijk heeft ruudblanken de adres nodes niet voorzien postcodes. Het kan ook zijn dat ze wel zijn aangebracht. Openstreetmap.org laat de postcodes namlijk niet zien in de MAPNIK kaart. De postcode kan namelijk aanwezig zijn maar wordt niet gevisualiseerd.
De BAGimport wiki geeft de beschrijving weer hoe en met welke tags er geĂŻmporteerd wordt. In de beschreven BAG import is addr:postcode aanwezig.
Ik kan zeggen dat (als je redelijke ervaring hebt) een gemiddelde woonplaats/dorp in ongeveer 4 uur voorzien kan worden met BAG data.
Wil je in de toekomst werken met de plug-in dan raad ik je aan om je aan te melden bij osmned@gmail.com voor de workshop op 8 maart 2014.
Welke kaart heb je gedownload?
Dit heeft te maken welke type file de kaartmaker heeft gebruikt, er zijn namelijk veel kaarten waar andere data gevisualiseerd wordt en zal in het bronbestand van OSM aanwezig zijn. De postcode zie je niet op de meeste kaarten maar deze data is wel door kaartmakers te gebruiken.
De ervaring leert anders. Ik kan naar alle straten in NL toe navigeren met OSMAND, maar er worden meestal alleen kruisende straten getoond in het keuze menu van de functie âzoekenâ. Huisnummers zie ik alleen bij straten waar huisnummers zijn toegevoegd aan OSM. Die verschijnen in het keuze menu i.v.p. de kruisende straten. Maakt voor de navigatie niet uit of die nummers aan een gebouw hangen of aan een point.
In het weergeven op de kaart in OSMAND zit echter wel verschil. Dat heeft te maken hoe de gegevens in OSM ingevoerd zijn. Als de adresgegevens aan het gebouw hangen worden de nummers wel weergegeven op de kaart, maar als de adresgegevens aan een point hangen zie je ze niet. Voor de navigatie maakt het niks uit of het nummer zichtbaar is of niet, maar als je de huisnummer zichtbaar wilt hebben op de kaart in OSMAND, moet je wel aan bepaalde voorwaarden voldoen. Je komt daar pas achter na een update van je kaart in OSMAND. Online bij openstreetmap.org zie je het verschil niet.
Over osmand: ik ga geheel mee in de opvatting van ligfietser. osmand is een renderer, die net als Mapnik in staat zou moeten zijn om losse adresnodes weer te geven
Er zijn nog plaatsen beschikbaar voor de workshop op 8 maart in Duivendrecht. Je kunt daar aan de slag met de - in mijn ogen - meest geavanceerde JOSM plugin wereldwijd qua importeren van adressen en gebouwen
Hoe gaat de importtool om met flatgebouwen. Komen er dan tientallen nodes op elkaar te liggen, ofzo? Dat lijkt me namelijk voor een renderer nogal lastig om daar nog iets fraais van te maken.
Heb je die link die Ligfietser gaf wel goed bekeken en het aparte Netherlands Address (= BAG) bestand voor Osmand gedownload? Zo ja zie je dan in je zoekscherm bij Regio zowel Netherlands als Netherlands Address? Die laatste moet je hebben en die toont bij mij gewoon alle huisnummers.
Je zou dat als je de gebouwen tagged in plaats van de nodes heel elegant kunnen oplossen in de importtool. In pseudocode:
foreach bag_address_node as $node do
if $node has surrounding building $building then
foreach bag_address_node in $building as $other_nodes do
convert $other_nodes to nice interpolation (min, max, even/odd)
tag $building with that interpolation
else
add osm node with info from $node
't Zal dus ietsiepietsie lastiger voor de ontwikkelaar van de import plugin, maar zorgt er wel voor dat niet ieder gebouw met de hand hoeft te worden gecontroleerd. En ik blijf erbij dat het semantisch netter is om het gebouw te taggen als een willekeurig punt in het gebouw die ook verder geen relatie heeft met het gebouw.
En beter iets meer werk gestoken in een import tool, dan een import tool waarna nog heel veel handwerk nodig is om nodes aan gebouwen te gaan koppelen.