Dzięki za rzucenie okiem.
Jestem świadom kwestii przystanków - one były już sporo wcześniej i póki co zostały w swojej pierwotnej formie. Bardziej chodziło mi o poskładanie do kupy relacji jako takich.
Dzięki za rzucenie okiem.
Jestem świadom kwestii przystanków - one były już sporo wcześniej i póki co zostały w swojej pierwotnej formie. Bardziej chodziło mi o poskładanie do kupy relacji jako takich.
Ja bym sobie odpuścił kierunki zjazdowe i wyjazdowe z zajezdni. Więcej z tym szkody niż pożytku bo:
Ograniczyłbym się do normalnych kierunków + warianty.
Ja dodaję wszystko… jednak brakuje mi w obecnym schemacie oznaczenia typu trasy.
Poprzenio było state=connection/proposed/temporary/alternate/… W obecnym schemacie tego nie ma.
Ale panie. Tu się nie idzie ogarnąć
http://www.overpass-api.de/api/sketch-line?network=Wroc%C5%82aw&ref=10&operator
Gdyby było to tagowanie to można robić te zjazdy ale obawiam się, że to daremny trud.
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.
Proszę o sprawdzenie tego przystanku:
http://osm.org/go/0LeXg3cxv?m=
Przesunąłem go, a potem zostałem zapytany o relację. Nie wiem czy wszystko jest OK.
Znaczy o tę relację? http://www.openstreetmap.org/relation/2754998
Chyba jest ok, ale niech jakiś spec od komunikacji miejskiej się wypowie
Tak.
Czy stop_position ma mieć inną nazwę niż platform? “Ćmok Rondo (Janowska)” - “Ćmok Rondo (J)”
Nazwałem “Ćmok Rondo (J)”, żeby nazwa mieściła się na platform. Pełna nazwa nie byłaby wyświetlana na platform.
Relacja w tym przypadku to dane o całej trasie autobusu/tramwaju/linii kolejowej.
Platformę możesz wyrysować jak obszar “area=yes” jeśli jest wydzielona.
Zapoznaj się z przykładem dla Linii tramwajowej nr 1 w Krakowie.
w http://www.openstreetmap.org/node/2419732954#map=19/50.05273/19.91503
Więcej informacji w http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Category:Pl:Public_transport
Witam
a czy ktoś z szanownych Użytkowników może mi na szybko wskazać jak nanieść drogę autobusów (20 przystanków) w JOSM - potrzebuję zrobić na zajęcia dwie krótkie zachodzące na siebie trasy, które oczywiście będą tylko na moje potrzeby - bez wysyłania na serwer.
będę bardzo wdzięczny
wiem, że muszę mieć odpowiednią warstwę mapy i zaznaczyć odcinek drogi, na której jest przystanek, ale co dalej?!
Zaznaczasz odcinki na trasie i tworzysz nową relację. Do relacji dodajesz tagi z tej strony http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Route#Public_transport_routes
Jeśli dane są zgodne z prawdą dlaczego nie wysyłać ich do OSM?
dzięki
relacje zrobiłem, tagi uzupełniłem tylko co dalej:D
wszystko będzie zgodne z prawdą, ale to tylko na użytek własny robota - ktoś kiedyś porządnie zrobi sieć autobusów, a nie będę się omieszał wstawiając tam 20 przystanków…
Ja wstawiałem po 1, Nie widzę w tym nic śmiesznego. Każde prawdziwe dane są potrzebne.
w takim razie proszę o przeprowadzenie przez tą funkcjonalność josm, a póki co dodam dwie trasy autobusów. zatrzymałem się na uzupełnieniu tagów w relacjach.
Robisz zgodnie z tą: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Public_Transport zatwierdzoną propozycją. A dokładniej:
Powtarzasz to dla pozostałych wariantów tej linii (czyli co najmniej raz z powrotem - uwaga na stop area i platform - przynajmniej platform będą prawie zawsze inne w przeciwną stronę - nie warto bezmyślnie kopiować relacji i odwracać kolejności).
Wiem, że na początku wygląda to bardzo skomplikowanie, ale wcale nie jest aż takie trudne. Warto się pomęczyć, aby potem zobaczyć jak to wygląda np. w OSMAnd przy domyślnych ustawieniach (można klikać ikony przystanków, które robią się niebieskimi kwadratami, i widzieć jakie linie jeżdżą z tego przystanku).
Mam pytania odnośnie relacji tras autobusowych (przeniesione z innego wątku).
Ktoś stworzył route_master ( http://www.openstreetmap.org/relation/2852903 ) wg mnie niepoprawnie, bo route_master powinien zawierać tylko relacje-dzieci z wariantami danej trasy, zgadza się? (Pomijam kolejność odcinków trasy w relacji itp. - chodzi tylko o “zawartość” ogólnie).
Czy ta relacja jest prawidłowo zdefiniowana? Wprowadziłem w niej zmiany i przy wysyłaniu danych na serwer JOSM powiedział:
Route scheme (public_transport or legacy) is unspecified. Add public_transport:version
Z tego co udało mi się wykukać, trzeba zdefiniować wersję przyjętego modelu/schematu, ale szczerze mówiąc nie wiem, wg którego działam - wydaje mi się, że wg v2, ale nie chcę polegać na gdybaniu. Podana relacja jest adekwatnym przykładem mojego sposobu.
mam wrażenie że w mapowaniu przystanków tramwajowych i autobusowych panuje pewien bałagan (przynajmniej w Poznaniu, bo teraz te okolice głównie mapuję), stosowane są ogólnie 4 elementy:
-przystanek jako punkt na szynach/ drodze którą porusza się pojazd
-przystanek jako budka (tagowane jako punkt “highway=bus_stop”/ jako obszar “amenity=shelter” + “shelter_type=public_transport” lub te dwa jednocześnie)
-otoczenie przystanku, często tagowane jako “highway=platform”
jeśli jest jakiś standard operowania tymi tagami to proszę o jego podanie, a jeśli nie to chyba czas wymienić się sugestiami i go ustalić; wg mnie tagowanie przystanków jako punkty na drodze nie pozwala na ocenienie w którą stronę to przystanek bo droga jest dwukierunkowa i znajdują się w jej ciągu 2 przystanki (z przystankami tramwajowymi nie ma tego problemu bo szyny są zawsze jednokierunkowe, ale generalnie tagowanie punktu w którym zatrzymuje się tramwaj/ autobus zamiast punktu gdzie się na nie czeka wydaje mi się jakieś nietrafione), gdyby było to jakoś rozsądnie renderowane budki przystankowe tagowałbym jako obszar z “amenity=shelter”, “highway=bus_stop” i nazwą przystanku w jednym miejscu, ale teraz po takiej kombinacji zostaje tylko ikonka schronienia i nie widać że to przystanek, natomiast po nałożeniu ikonki z przystankiem na obszar ze schronieniem to chyba jest to renderowane zależnie od stopnia przybliżenia, albo losowo, ciężko mi to rozgryźć; co do tagowania “platform” to uważam że powinny być tym tagowane tylko obszary stricte przystankowe, czyli głównie te przystanki tramwajowe na wysepkach i przystanki autobusowe na pętlach końcowych, nie rozumiem czemu jako platformy są tagowane zwykłe chodniki na których akurat znajduje się przystanek, jak dla mnie platforma to taki wydzielony specjalnie pod przystanek obszar
Ooooj no tutaj to nie radziłbym być jakim pewnym
Obecnie standard (jeśli się nie mylę) ma się tak:
Dajemy node na jezdni/torach, w miejscu zatrzymania pojazdu i tagujemy public_transport=stop_position, jeśli autobus to dodatkowo bus=yes i highway=bus_stop, a jeśli tramwaj to dodatkowo tram=yes i railway=tram_stop. Na tym nodzie powinniśmy dodać name przystankowi. Jeżeli poszczególne przystanki posiadają numery stanowisk, dodajemy je także na nodzie jako local_ref.
Jeśli na przystanku jest wiata i mamy dobry podkład, to najlepiej otagować osobno jako amenity=shelter i shelter_type=public_transport.
Miejsce oczekiwania pasażerów na pojazd oznaczamy jako way lub jako obszar (z area=yes) i tagujemy public_transport=platform, a także odpowiednio highway=platform lub railway=platform. Otagowanie platformy pozwala też określić właśnie, ze względu na jej położenie względem node’a, w którą “stronę” jest przystanek.
Wszystkie te obiekty można ładnie spiąć do kupy relacją type=public_transport, public_transport=stop_area z odpowiednimi rolami i ewentualnymi dodatkowymi tagami.
czyli czy dobrze zrozumiałem że tagując przystanek na torach/ drodze nie tagujemy go już w miejscu wiaty, a jeśli tak to czy do schronienia też dodajemy nazwę przystanku?