Tagi "source" na węźle / pourywane drogi na mapie

Witam
Zauważyłem taką rzecz: gdy na węzłach tworzących drogę jest ustawiony tag source to renderer dziwnie rysuje taką drogę - albo ją gdzieś urwie, albo przebieg nie zgadza się z tym co jest narysowane.
Nie wiem czy to normalne czy nie, ale moje pytanie brzmi: jak wyszukać węzły należące do konkretnego typu drogi (np. tertiary) w JOSM?
Chciałbym usunąć tagi source z wezłów hurtowo, bo na piechotę to mi życia braknie :wink:

Na 110% to nie ma zwiazku tagiem source= tylko z tym ze wezly zostaly zaladowane w duzym changesecie – to jest znany problem tych okresowych (co-minutowyc, co-godzinnych) diff’ow na planet.osm.org, z ktorych korzysta mapnik, ze nie zawieraja niektorych elementow z duzych changesetow, w zwiazku z tym renderer wariuje.

Po za tym zasada numer 1 w osm: nie rysujemy dla renderera, ani dla zadnej konkretnej aplikacji, dane w bazie powinny byc tylko zgodne ze stanem faktycznym. (A to jest oddzielna dyskusja czy tag source= powinien byc na elementach czy na calym changesecie – ale napewno nie nalezy wywalac wybiorczo, np z samych wezlow).

Mozna zrobic tak: ctrl+f (wyszukiwanie) i wpisac “source: type:node child highway=tertiary”

Też mi się tak wydawało, że nie ma to związku z tym tagiem, bo wystarczy że np. drogę poprawię (przeciągnę węzeł w nowe miejsce) i droga cudownie się objawia na mapniku. Jednakże musiałem jakoś ten problem opisać :slight_smile:

Zgadzam się, chciałem tylko dowiedzieć się skąd ta rozbieżność.
Czyli, jeśli nie wywalać tagu source z samych węzłów (bo droga i tak ma swój tag source), to jak zrobić, żeby mapnik “zauważył” te pourywane drogi?

Dzięki

Obawiam sie ze trzeba poczekac do nastepnego importu z planet.osm, do niedawna byl wykonywany regularnie co tydzien kiedy nie bylo aktualizacji na biezaco, a teraz zalezy od tego kiedy Jonowi Burguessowi sie zachce. Albo robic mniejsze uploady (sa skrypty do dzielenia uploadow na kawalki).

Tak czy tak wydaje mi sie ze wywalanie jakiegos tagu zeby wywolac przerysowanie jest bardziej szkodliwe niz dodanie, no i spamuje baze danych, w ktorej przechowywana jest kazda zmiana.

JOSM sam to potrafi nawet robić o ile mnie pamięć nie myli…

Przy okazji aktualizacja: ten problem juz nie powinien wystepowac od ok 2 tygodni. Na planet.osm.org pojawiaja sie teraz dwa rodzaje diff’ow, jedne sa dokladnie co minute (takie jak dotychczas) a drugie, (“minute-replicate”) moga miec rozne opoznienia ale nigdy nie gubia danych, i wydaje mi sie ze mapnik juz zaczal korzystac z tych nowych.