Καλώς Ορίσατε!

Γειά και από εμένα
Ξεκίνησα να διορθώσω κάτι λαθάκια στη γειτονιά μου στη Θεσσαλονίκη, αλλά νομίζω ότι θα μείνω :slight_smile:
Εκτός από Θεσσαλονίκη που μένω, ασχολήθηκα ήδη με το Κιλκίς (απ’ όπου κατάγομαι) και με τα Χανιά (που έχω ζήσει αρκετά χρόνια)
Όσο για τη μέθοδο… Μνήμη και επιτόπια έρευνα. Θα δοκιμάσω και GPS μέσω του κινητού, αλλά δεν ξέρω τι ακρίβεια μπορεί να έχει
Καλή συνέχεια

Γεια σας παιδια. Εδω και αρκετους μηνες ασχολουμαι με την ολικη χαρτογραφηση της Πατρας,απο πολυ γενικες και βασικες ενδειξεις μεχρι κτιριακες χαρτογραφησεις,οπου ειναι δυνατον καθως η πολη ειναι μεγαλη και μπορω να καλυψω με σχετικη ακριβεια μονο τις βορειες περιοχες που γνωριζω καλα λογω του οτι μενω εκει… Επισης εχω προσθεσει αρκετους δρομους και εχω κανει διορθωσεις στην περιοχη των Αθηνων,και μερικα νησια του Ιονιου. Μπορει τελευταια να μην υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα στα ελληνικα τοπικς,παντως υπαρχουν ατομα που ανα καιρους κανουν διορθωσεις στους χαρτες και προσθετουν πραγματα… Καλη συνεχεια σε ολους τους οσους ασχολουνται με την χαρτογραφηση της Ελλαδας :smiley:

Είναι που είμαστε “μονόχνοτοι”, γι’αυτό δεν βλέπεις και πολύ κίνηση :slight_smile:
Αν ήμασταν νορμάλ θα πηγαίναμε για καφέ σε καμιά παραλία, δεν θα φτιάχναμε χάρτες αυγουστιάτικα.:slight_smile:

Γιάννης

Να δώσω κι εγώ το παρών:)

Είναι κάποιοι μήνες τώρα που ξεκίνησα με την προσθήκη ονομάτων δρόμων και κατευθύνσεων αυτών κυρίως.
Τελευταία έχω προσανατολιστεί στην αριθμοδότηση των οδών.

Ως βοηθήματα χρησιμοποιώ το OsmAnd και το Keypad-Mapper 3.

Σιγά σιγά δοκιμάζω να αντικαταστήσω και το potlatch2 με το josm (να πω την αμαρτία μου στην πρώτη επαφή τουλάχιστον το iD δεν με τράβηξε καθόλου.

Καλησπέρα και από εμένα!

Αν και εγγεγραμμένος στο OpenStreetMap.org απ’ το 2010, μόλις φέτος άρχισα να ασχολούμαι πιο εντατικά.

Ασχολούμαι με την διόρθωση και την χαρτογράφηση των περιοχών γύρω απ’ την Άρτα. Αν μπορώ ανεβάζω και traces απ’ το κινητό μου.

Γειά σας από Μυτιλήνη. Ασχολούμε κυρίως με νομό Λέσβου και λίγο από Χαλκιδική (ίσως). Ο id είναι ο editor που χρησιμοποιώ κυρίως και λίγο potlatch 2. Θα δοκιμάσω να ανεβάσω gpx στο μέλλον (καλοκαίρι).

Γεια χαρά από Νέα Ιωνία, Αττική. :slight_smile:

1 Like

Γειά σας από Καβάλα και καλή χρονιά!
Από εχθές που ανακάλυψα το OSM άρχισα τις διορθώσεις.

Γεια σας . Εγω παιδια θελω τη βοηθεια σας για να κατεβασω ενα χαρτη για το gps αυτοκινητου και να τον περασω στο microsd. Μπορει να γινει στο openstreetmap?
Ευχαριστω
Παναγιωτης

1 Like

Hi, what brand of GPS are you using? Garmin, TomTom, etc.?

Ευχαριστω,
Amaroussi

Γεια σας,

Είμαι από Θεσσαλονίκη και χρησιμοποιώ το OSM εδώ και λίγο καιρό.
Αποφάσισα να εγγραφώ για να βοηθήσω, αν και πολλά από αυτά που γράφετε μου φαίνονται κινέζικα.
(osmand, keypad mapper κ.λ.π.)

Καλώς ήρθες!
Το Osmand είναι πρόγραμμα για android πλοήγησης που χρησιμοποιεί τους OSM χάρτες.
Το Keypad mapper είναι πρόγραμμα για android που βοηθάει στο καταχωρήσει κανείς τους αριθμούς των κτιρίων.

Γειά σας απο τη Ρόδο!
Είμαι Αρχιτέκτονας και συμμετέχω σε μία εταιρεία Τοπογραφικού-Πολεοδομικού περιεχομένου και G.I.S.
Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με την Offline λειτουργία των OSM σε κινητά Android (κυρίως), καθώς και με στοιχειώδες routimg (από την θέση του χρήστη σε συγκεκριμένα σημεία ενδιαφέροντος).
Τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι τα:

  1. Mapsforge για την εμφάνιση και λειτουργία των OSM σε Offline mode στο κινητό Android και
  2. GrapgHopper για την Offline λειτουργία του routing.

Επειδή υπάρχουν κάποια “θεματάκια” σχετικά με το custom renderring (styling)των χαρτών και το …“πότε” εμφανίζεται “τι” (και πώς), θα είθελα την συνεργασία με κάποιους που να γνωρίζουν πραγματικά από τον χειρισμό των OSM σε Offline mode, καθώς και στο routing.
Θα χαρώ πολύ να γνωριστούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες σχετικά με τους χάρτες για κινητά Android, σε Offline μορφή!
Σας χαιρετώ και πάλι!!

Χαίρετε κόσμε,

Είμαι νέος στην κοινότητα και βελτιώνω κατα βάση το κέντρο της Θεσσαλονίκης μιας και που το γνωρίζω σχετικά καλά.
Βλέπω πως οι ελληνικές πόλεις υστερούν κάπως σε ακρίβεια αναπαραγωγής του πραγματικού περιβάλλοντος (πχ. δρόμοι με λάθος τοποθέτηση) αλλα και στις λεπτομέριες (κτίρια, διαβάσεις κλπ.) σε σύγκρηση με άλλες ευρωπαϊκές.

Θα βάλω και εγω το λιθαρακι μου γιατι πιστεύω οτι το OSM είναι μια πολύ ωραία προσπάθεια.

Καλησπέρα και από εμένα,

Θα προσπαθήσω κι εγώ με τη σειρά μου να συνεισφέρω στη βελτίωση του χαρτογραφικού περιεχομένου του OSM.

Γειά σας απο τον Αρίλλα στην Βορειοδυτική Κέρκυρα, γράφτηκα για να προσπαθήσω να τελειοποιήσω τη αποτύπωση της περιοχής αυτής.
Περαιτέρω σκοπός μου είναι να βοηθήσω τον επιχειρηματικό Σύλλογο της περιοχής http://www.arillas.gr να προβληθεί μέσω ενός τουριστικού χάρτη που θα διανέμεται δωρεάν σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή καθώς και σαν poster σε κεντρικά σημέια του χωριού.

Καλησπέρα!
Ασχολούμαι εδω και αρκετά χρόνια με χαρτογράφηση ορειβατικών μονοπατιών από όλη την Ελλάδα και εχω ξεκινήσει το τελευατίο καιρό να προσθέτω καποια στο OSM.

Σε γενικές γραμμές το OSM όσον αφορά τα μονοπάτια είναι σε καλο επίπεδο αλλά χρειάζεται ακόμα δουλειά. Ειδικά για τα μονοπάτια βουνών ειναι να μπουν καποια POIs όπου θα δειχνουν καποια σημαντικά σημεία πανω σε αυτα , όπως: Σημεία με θέα, επικίνδυνο σημείο, κτλ ωστε ο χρήστης πριν τα επισκεφτει να έχει μια σχετική εικόνα τι θα συναντήση!
Καλη συνέχεια σε όλους!

Καλησπέρα!
Εγώ έχω αρκετό καιρό που ασχολούμαι με την χαρτογράφηση των Μ.Μ.Μ. σε διάφορες πόλεις, αλλά κυρίως στην Πάτρα, όπου μένω κιόλας. Αυτή την χαρτογράφηση την κάνω εθελοντικά και για την εφαρμογή Moovit, και για αυτό τον λόγο θεωρώ ότι μιας και διαθέτω κάποιες γνώσεις σχετικά με τις τοπικές συγκοινωνίες, ότι καλό είναι να βοηθήσω και στην χαρτογράφηση των OSM.

Καλησπέρα και από εμένα…

Χρειάστηκα για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα το OSM project και τολμώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με τη λειτουργικότητα και τις δυνατότητες. Οπότε αποφάσισα να προσφέρω όσες περισσότερες διορθώσεις και προσθήκες μπορώ για τη γειτονιά μου. Αν και η καταγωγή μου είναι από Τρίκαλα, τα τελευταία χρόνια μένω στους Αμπελόκηπους και έχω κάθε καλή διάθεση να προσφέρω εθελοντικά.

Έχω ήδη διαβάσει αρκετές οδηγίες από το wiki και είμαι πάντα ανοικτός σε προτάσεις και ενδείξεις για τη σωστή πρακτική πάνω στους χάρτες. Και επίσης θα ήταν μεγάλη μου χαρά, εάν ξαναγίνει κάποιο Workshop σύντομα, να γνωριστούμε και από κοντά.

Μιχάλης.

Παρόν.
Ξεκίνησα πριν από 4 χρόνια όταν στη γειτοννιά μου για δρόμους είχαμε σκέτες γραμμές. Πρόσθεσα ονόματα δρόμων, πάρκα, καταστήματα, κλπ.
Πλέον κάνω edit μονόδρομους, πεζόδρομους, όρια ταχύτητας, και σταθμούς φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων. σε όλη την Αθήνα.
Καλώς σας βρήκα,