W aplikacji CAD którą rozwijam przewiduję możliwość podładowania warstw WMS, widzę jednak, że dla bezpieczeństwa dobrze by było do tego dodać pole/ostrzeżenie z jakiego serwisu można korzystać przy mapowaniu (np. na “mapowanie dozwolone jedynie na cele OSM”, “mapowanie niedozwolone”…itd ).
Zastanawiam się czy pokusić się o stworzenie jakiegoś bazowego XMLa, w którym będą podane namiary na serwisy WMS, z którego będzie można korzystać jako presetu do wyboru warstw? Chodzi o taki plik, który byłby przyjazny maszynie i który mógłby szybko zdefiniować serwisy możliwe do wyboru (łącznie z układami wsp. w jakich siedzą, bo zakładam że nie wszystkie śmigają po web-mercatorze).
No tak, każdy WMS na swoją konfigurację XML, a mnie chodzi o spis adresów URL serwisów z adnotacjami (można mapować czy nie, ew. jakieś uwagi, które nie są zawarte w specyfikacji XML danego usługodawcy). Przecież nie ma sensu zmuszać kompa do parsowania tej strony z forum
chyba nie rozumiem o co pytasz…
w XMLu o którym pisałem są takie rzeczy jak:
adres URL WMSa
dostępne projekcje
dostępne warstwy
z tych serwerów co są w tym XMLu można mapować… z innych nie można
Do parsowania strony nikt Cię nie zmusza… wszystko jest wpisane do XMLa (tego już trzeba będzie sobie sparsować ;))
coś jeszcze Ci potrzeba?, zawsze można dorzucić… (o jakie uwagi chodzi?)
OK mój błąd - nie zajrzałem na pierwszą stronę, faktycznie masz to już wszystko zebrane ładnie w XMLu :D:) OK w takim razie podepnę parser w aplikacji aby był w stanie czytać podformat tego xmla i w razie czego aktualizować bazę dostępnych serwisów. Dzięki Jak moduł WMS będzie gotowy mogę podrzucić ją Tobie do testowania czytania WMSów jakby co. Podaj tylko jaka wersja Cię interesuje (android czy windows pc).
Na forum eksploratorów kusmanek podrzucił genialną warstwę hipsometryczną geoportalu http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=765681
kombinuje żeby to włączyć w josm ale udaje się tylko z niską rozdzielczością 5m co jest troche nie wystarczające
może wiecie czy da się w josm lub jakimś innym programie na linuxie odpalić warstwy wmpt bo chyba na takiej jest lepsza rozdzielczość
a może ma ktoś adres do lepszej rozdzielczości w wmsie :x
Numeryczny Model Terenu: http://geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wms
serwer ISOK dziś mi nie działa, ale dwa pozostałe załadowały listę dostępnych warstw. Nic lepszego w ogólnie dostepnych publicznych źródłach niż 5m pewnie nie znajdziesz.
Ale to irytujące, dają coś co może być rewolucyjne i nie można tego użyć.
Według takiego numerycznego modelu niemal bezbłędnie można wskazywać drogi leśne, cieki wodne i moje ostatnie zajęcie, dawne okopy.
A jak z tymi adresami wmts da się to jakoś ugryźć. Jeśli jest jakiś linuksowy programik który to potrafi, można by poprosić o wdrożenie w josm takich serwerów :x
Czy usługi typu WMTS i WFS oraz podobne, są dostępne przez JOSM lub QGiS?
Ponoć geopoptal ma takie usługi.
WMTS od WMSa różni się tym, że jest znacznie szybszy, bo nie generuje grafiki jak WMS a ma już kafle wygenerowane i czekające na wysyłkę.
QGIS obsługuje WMTS i WFS. Czasami, żeby dogadał się z WMTS trzeba dodać do adresu “?REQUEST=WMTS”. Geoportal faktycznie ma usługi WMTS, niektóre całkiem ciekawe np. cieniowanie i hipsometria dla dużej częsci Polski w dokładności 1m. Gdyby można było z tego rysować to rowy, strumienie, rzeczki pięknie by wychodziły. Tylko czy można?
JOSM chyba nie ma WMTS, niby da się coś wyświetlić dodając jako TMS, ale zupełnie inne obszary są wtedy wyświetlane, raczej bez szans na zgranie parametrów.
Geoportalowy WMTS ma kafelki nie TMSowe bo mają 512x512 więc konfigurowanie go już dziś przy pomocy konfiguracji TMS mija się z celem. O tym że obsługuje tylko 2 projekcje (EPSG:2180 i EPSG:4326) i że żądanie pobrania kafelka można podać tylko używając te 2 projekcje już nie wspomnę Bez obsługi WMTS w JOSM niestety nie da rady Ale fakt faktem, jest niesamowicie szybki w porównaniu do WMS.
Czy ktoś rozeznany lepiej w temacie mógłby ocenić czy możemy korzystać z WMS Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska? Chciałbym dorysować obszar Drawieńskiego Parku Narodowego (tak, brakuje nam całego PN!) a ich WMS zawiera precyzyjny obrys, sprawdziłem w JOSM. Jedyna informacja prawna jaką udało mi się znaleźć: http://www.gdos.gov.pl/News/view/1921/Granice_obszarow_Natura_2000_dostepne_zgodnie_z_INSPIRE