Administrativna linija sa KiM

Па сви они причају српски. :slight_smile:

Дакле, јел’ има неког ко је у прилици да услика поменуте знаке?

Pa da jasno, promakao mi je onaj deo za sever, mislio sam da se odnosi na celo Kosovo… i Metohiju. Inače čačkao sam po panoramiu i na drugim mestima i tamo sam nalazio neke slike sa natpisima “republike Kosovo” dali te table još uvek stoje i dali su sa istom sadržinom to ne znam, a u ostalom dobar deo tih slika je sa “All Rights Reserved” licencom tako da još jedan razlog zašto ne bih to koristio kao pouzdan izvor informacija.

Односи се на целу територију КиМ, сви они причају српски. :slight_smile:

Размишљао сам мало, самоиницијативна промена линије није одрживо решење - исто могу да ураде и са друге стране. Шта мислите да се фокусирамо на промену начина обележавања спорних територија на глобалном нивоу http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Disputes ?

Ако су већ спорне и то је јасно свима зашто да не буду обележене тако да на неки начин задовољавају обе стране? Нпр. да линија буде испрекидана, црвене боје или слично. На тај начин обе стране могу да је тумаче како им је воља. Овако се само наноси неправда једној страни.

Ово важи и за друге спорне територије, нпр. Кипар. Шта мислите да покренемо причу и у Грчком делу форума па да заједнички наступимо?

@Foki
Evo prilike da se na konkretan način kontaktira DWG:

Postoje dve relacije koje odslikavaju oba stava, i neko je dirao našu [1]:

http://www.openstreetmap.org/browse/relation/53295/history

[1] https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk-kosovo/2013-June/000094.html

@kmilos

Ako sam te dobro razumeo predlažeš da se direktno kontaktira Mike Dupont na priloženi mejl? Ako je tako, predlažem da razmenimo email adrese kako bismo svi bili u prilici da dodamo ponešto.

Šta mislite o ideji da pokrenemo priču u grčkom delu foruma pa da i njih uključimo u listu?

Nikako, tip je težak lamer kao što SunCobalt reče.

Treba napisati rečit zahtev DWG-u sa objašnjenjem da je neko vandalizovao status quo.

Inače je odgovorni korisnik pixius napravio haos sa našim relacijama, ne samo KiM, te bi ga svakako trebalo prijaviti Disputes timu i DWG-u:

http://tools.geofabrik.de/osmi/?view=multipolygon&lon=20.94844&lat=43.61369&zoom=8&overlays=invalid_geometry_hull,duplicate_ways,intersections,intersection_lines,ring_not_closed_hull,ring_not_closed,unconnected_end_nodes,touching_inner_rings_hull,touching_inner_rings,role_mismatch_hull,role_mismatch,duplicate_tags_hull,duplicate_tags,ways,role_markers,way_end_nodes,way_nodes

Hajde onda ako ima zainteresovanih da napravimo Google grupu gde bismo ispeglali radnu verziju zahteva koji bi nakon usaglašavanja poslali DWG-u.

@kmilos

Sta je bio status quo? Bez linije ili isprekidana linija?

Našao sam nešto interesantno na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Admin_level gde piše: ˝There is some controversy about what is the exact meaning of country. For the sake of clarity, only political entities listed on the ISO 3166 standard http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-1 are to be considered countries.˝

Koja administrativna linija? :wink:

Na dobrom smo putu. Zahtev je poslat, samo nam još treba podrška ljudi sa KiM.

Здраво свима.

Да ли можда има икаквих вести о овом проблему? Да ли икако могу да се укључим и сам? Пошто радим као веб девелопер, хтео бих да за неке пројекте користим ОСМ, али никако не желим да то буде овако неисправна мапа, са Србијом без КиМ, или са називима места без српског.

Na žalost do sada nema nikakvog konkretnog odgovora od DWG-a.
Prateći opšta pravila OSM-a izgleda da najveću težinu imaju znakovi “on the ground” pa nam treba neko sa KiM da dostavi fotografije istih (AP KiM, itd.) kako bi se njima potkrepila promena linije u administrativnu. Ovako Albanci (vrlo ažurno) vandalizuju tu liniju nekažnjeno, što zato što ih niko ne prijavljuje, a što zbog njihove izuzetne zainteresovanosti da proguraju svoju stvar.

Foki, хвала на брзом одговору.

Што се тиче „On the ground“ података, можеш ли молим те мало ближе да ми кажеш какве фотографије би биле корисне за нас? Фотографије чега? Путоказа, табли са именима места, административних прелаза? И даље шта радити са таквим фотографијама? Коме их слати, показати? По мом мишљењу, не сме да постоји ништа што може да има већу важност од резолуције УН, шта год да је „ситуација на терену“. Па управо је сврха, разлог постојања резолуција УН (и уопште закона) спречавање и исправљање погрешних појава као што је ова. Уз то, као што си и сам написао, разочарава то што администратори (каква год да им је улога у „администрирању“ ОСМ) допуштају кршење сопственог правила о поштовању држава по стандарду ISO 3166. Ако је став оних који одлучују о „подобности“ података такав да првенство дају „стању на терену“, зашто онда стање на терену није приказано и на Кипру и осталим сличним спорним местима? Не видим на који начин је турски део Кипра више грчки него што је КиМ српска, баш напротив. При томе не желим да кажем да северни Кипар не припада Кипру, само да желим исти третман за свакога.

Хтео бих да се обратим и сам тим истим администраторима, јер мислим да за нас нема пуно користи ако се ми само међусобно дописујемо, а не износимо наш проблем онима који могу и морају да га реше. Да ли можда знаш коме и како могу да се обратим?

Да ли можда можеш (ти или неко други, свеједно) да ми објасниш или да даш линк ка упутству на који начин тачно се уређује административна подела на карти? Нажалост, тек пре неки дан сам отворио налог и није ми најјасније како се то ради.

Мислим такође да није проблем једино у граничној линији која постоји где не би смела, већ такође у обележјима територија и места, почев од оног „Republika Kosoves“, преко назива области и географских појмова, до назива места. Мени лично сама гранична линија можда и не би сметала толико, ако само не би постојао назив „Република Косово“ и ако би уз шиптарске називе стајали и српски (када већ не могу једино српски). Како је SunCobalt нашао карту са скриншота који је окачио? Где та карта може да се види?

Гуглајући о овоме, наишао сам на Openstreetmap.rs. Тамо је, чини ми се, мапа Србије исправна, осим шиптарских назива места. Међутим, мапа ми делује недовршено, а осим Србије није обележено више ништа на карти света. Уз то, сервер је изгледа неупоредиво спорији него на Openstreetmap.org. Да ли (и како) може да се измени и допуни мапа са домена .rs ? И уопште, да ли је Openstreetmap.rs на било који начин повезан са овом овде заједницом?

Да ли је икако изводљиво да рецимо ја за сопствене потребе (ако желим да употребим ОСМ на свом сајту), уз поштовање ауторских права наравно, прилагодим мапу својим потребама? Тј. да ли може мапа коју уградим на свом домену да има измењен садржај? Ако да, постоји ли негде било какво упутство о томе?

Као што сам рекао, занима ме да искористим ОСМ за неке пројекте (сајтове) које правим, али наравно да бих био срећан ако би се ова срамота исправила на нивоу Openstreetmap.org. И поменуо сам да нема пуно користи ако ми међусобно кукамо једни другима. Зато би било више него корисно ако би се више људи укључило у додавање релевантних података на ОСМ. Да ли су можда људи из српске заједнице на ОСМ покушавали да заинтересују људе са рецимо српске Википедије или других сличних онлајн заједница да се активирају у одржавању ОСМ и тако нам помогну? Да ли можда још неко има идеју на који начин скренути пажњу српске (и светске) јавности на то како исправити ОСМ, како га учинити уопште употребљивим за Србе?

On my laptop :slight_smile: I have set up the rendering toolchain as described here
http://switch2osm.org/serving-tiles/manually-building-a-tile-server-12-04/
loaded the data for europe, edited the style sheet to get name:sr displayed and deleted the KiM border in the database. It was not too much work. If you have a server, you can display the map in every way you want, you can even display the whole world in srb-cyrillic

SunCobalt thanks a million! As far as I can see, this is a perfect solution for my first and most urgent problem. I’ll try it out, but I don’t see a reason why it wouldn’t work. The only problem could be data traffic, but meh, one can’t have everything always :slight_smile:

EDIT: For future reference, two issues might arise with running your own OSM server. The first is increased bandwidth usage, and the second is actual storage space, since the entire World database is about 35GB big at the time of writing this. And it will only get bigger, of course. Come to that if you’re running your own OSM server, remember to update the data periodically.

Well, the whole world is closer to 1TB than to 35GB when stored in a database. Not sure excatly but it was between 300 and 400GB back in 2012

Edit: Just have read that it depends on the import way that you are using. Can still be around 300-400GB

Oh my, that is a lot. I guess the impact on a website’s bandwidth usage would be much larger in this case. I’d have to make a more complete test to see how much would data traffic actually increase on a live server. Still thank you SunCobalt for explaining how to set it all up.

SunCobalt ti je dao odgovor na tehnički deo upita.

Na osnovu dostupnih informacija i podataka stručnih ljudi iznetih u ovoj temi može se izvesti zaključak da postoje dva podjednako važna puta:

  1. Direktno obraćanje DWG timu. Bez obzira što je ovo duži put sigurno je dobro da se još jednom potvrde OSM pravila koja se krše na našu štetu. Možda je čak dobro tražiti izmenu dela gde piše da je Kosovo rešen slučaj (prethodna strana) jer je u direktnoj suprotnosti sa OSM pravilima a doneto je na osnovu rodbinskih veza sa bivšim članom OSM admin tima. Ukoliko želiš da se obratiš i sam administratorima mogu da ti prosledim mejl koji im je slat, samo mi pošalji tvoju mejl adresu na pm. Ovo važi za sve učesnike teme.

  2. Izmena linije shodno OSM pravilima i situaciji u UN. Na osnovu iskustava iznetih u ovoj temi glavni posao je onda organizovana odbrana te izmene argumentima koji su definitivno na našoj strani. Izazovan posao ali imajući u vidu nivo komunikacije druge strane mislim da ništa nije nemoguće. Možda da sa jednog korisničkog imena uradimo izmenu a onda da zajednički branimo naš stav.

Pored pomenutog vrlo bi bilo korisno prikupiti i koristiti kao argument fotografije prema “on the ground” pravilu. Nemam precizan odgovor na tvoje pitanje ali verujem da bi fotografije srpskih obeležja (saobraćajne table, srpske zastave koje su svuda, itd.) sa koordinatama služile svrsi. U prikupljanju mogu da nam pomognu razni forumi.

Dobro si primetio za Kipar, poslednji put kada sam ja gledao tamo je bila državna granica. Znači da su izmene moguće. Ukoliko bude potrebno možemo da tražimo asistenciju korisnika drugih podforuma (grčkog, ruskog, španskog…). Kao što je SunCobalt već pomenuo Albanci znaju da plaču vrlo glasno ali mislim da argumentovano, na kulturan način relativno lako možemo da ih nadvladamo.