Mam problem z otrzymania właściwej wizualizacji gdy podaję wartość dla high=.5, lub 2.5, 2.75, 28.4
Wartości te są pomijane i widzę tylko wysokość z wartością domyślną w Kendzi 3D View
Jak dla tego budynku,gdzie maszt z kubikiem zaczyna się od 28.4, a kubik 2.5x2.5x2.5 jest prostopadłościanem.
Ok mamy jezdnie jako obszary
Są jakieś drzewka - punkty, co zrozumiałe; chodniki jako footway (niestety nie jako obszar a tylko linia), ale chyba można analogicznie jak jezdnie zrobić.
Sporo jest obszarów landuse=grass, ale o tym chyba powinniśmy porozmawiać w temacie landuse=residential#p365951
Brakuje mi jeszcze specjalnego area dla przejścia dla pieszych i czegoś dla wjazdów na posesje. Za bramą to będzie service=driveway, mnie interesuje bardziej ta część przecinająca się z chodnikiem. Miałoby to być przejście dla pieszych?
*service=driveway *to raczej od początku, a nie od bramy. Chodzi o przeznaczenie, a nie o własność czy co innego. Myślę, że nawet drogę osiedlową, wewnętrzną, można jako *service=driveway *zrobić.
Poza tym, nie sądzę, że micromapping oznacza wyrysowanie szczegółowo landuse, trawników… Micromapping powinien nieść za sobą jakaś dokładną informację. Czyli dla chodnika to może być: footway=sidewalk/crossing, tactile_paving, surface, wheelchair,lit, width, wszystkie barriers, przejścia dla pieszych z sygnalizacją lub też to
Do tego dokładne opisy poi (cuisine, opening_hours, website, contact* itd…).
Nie wspominając o ogromie tagów dla dróg samochodowych, możesz spojrzeć na centrum Gdyni, starałem się szczegółowo opisać jezdnie.
Dużo istotniejsze od service=driveway są relacje zakazów/nakazów (czyli skręt w prawo, nakaz prosto itd).
Starogard Gdański chyba zezwolił nam na używanie ich portalu (powiatowy), musze odszukać info i namiar wms’a (z powiatowego mógłbyś obrysy budynków porobić, łatwiej niż z geoportalu).
W którym miejscu area zrobiłeś? Nie mogę zlokalizować.
Zaznaczenie pojedynczych drzew też jest raczej ciekawsze i bardzie przydatne niż nadużywanie landuse do zaznaczania pojedynczych trawników. Zobacz zwłaszcza dodatkowe tagi: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dtree
przemas75, dzięki za obszerną odpowiedź, i zadane lektóry
Miałem zamiar zacząć zabawę z mikro-mapowaniem od swojej wsi, a tam takich rzeczy jak tactile_paving, steps (no może poza wejściem do sklepu), cuisine, traffic_signals:vibration czy chociażby traffic_signals nie uświadczysz :]
Za to trawniczków i chodników (jeśli byłyby zmapowane jako area to odchodzi wpisywanie szerokości) parę by się znalazło, nawet ścieżka rowerowa jest.
Zdjęcia isok pozwoliłby nawet na zmapowanie pokryw i wpustów kanalizacji jako area.
Drzewa można by jakoś zmapować, ale jeśli chodzi o gatunek to potrzebna była by wizja lokalna, a nie wiem kiedy moją wieś odwiedzę i nie zawsze jestem w stanie rozpoznać gatunek. Wysokość, czy szerokość korony można czasem na podstawie cienia określić, przydałby się jakiś plugin do tego.
Nakazów i zakazów na wsi też zbyt wielu nie ma.
Obrysy budynków ze Starogardu brzmią kusząco. Ciekaw jestem jak z ich dokładnością.
Punkty adresowe były by jeszcze lepsze, bo tych z “lotu ptaka” nie wyrysuję, a o ile wiem jeśli zostaną udostępnione to da się zaimportować.
Chodnik dla pieszych może mieć różną szerokość i o ile jeszcze przy 1 m, nawet z latarniami, zaznaczę jeszcze jako chodnik, to już problem jest z 70-80 cm i latarniami - bo jeszcze da się przejść, ale bardziej to służy latarniom, niż pieszym (po drugiej stronie jest normalny chodnik, a uliczka mała). A jest jeszcze śmieszniej w okolicy: ze 30 cm (krawężnikiem) bez latarni, ale na pewno nie do chodzenia. Nie wiem jak to się nazywa, ale to występuje często między trawnikiem a ulicą. Zwykle tego nie oznaczam, bo regularny chodnik jest i można chodzić nim, ale czasem brakuje ciągłości i jest tylko taki chodniczek. Co wtedy z rutowaniem? Nie mówiąc o małych uliczkach z domkami jednorodzinnymi/szeregowymi, gdzie chodniki są dobre, ale są bez przerwy zastawione parkującymi samochodami. Bo pieszy pójdzie po prostu asfaltem, ale myślę coraz częściej o rutowaniu dla wózkowiczów.
Wydaje mi się, że “building=yes” jest zbyteczne gdy określamy jakiś obiekt z “amenity”.
“amenity=waste_disposal” jest obszarem w przeciwieństwie od “amenity=waste_basket” dla POI.
Chyba, że obiekt jest “building=yes” a w nim kilka POI “amenity=waste_disposal” wraz z bardziej szczegółową informacją otagowaną “waste=” (zobacz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:waste))