Mam wrażenie, że coś musiało się ostatnio zmienić, bo przestało się renderować na OpenCycleMap. Coś się zmieniło w relacji, czy to może kwestia tego, że OpenCycleMap przestał malować network=icn?
Niestety, OSM nie bardzo chce się dla tych relacji pochwalić historią, pewnie ze względu na liczbę elementów, a nie znalazłem w JOSM podglądu historii relacji.
Czasem ciężko wyczuć czy autor (nieanonimowy) pisze notatkę bardziej dla siebie (np będąc w terenie) czy dla innych (pokazuje, że czegoś brakuje, ale sam ma za daleko żeby dokładnie sprawdzić na miejscu szczegóły i zmapować).
Notatki mogłby być świetną metodą, żeby anonimowi userzy mogli coś jednorazowo wprowadzić bez bawienia się w zakłądanie konta z jednej strony i bez obaw , że jakieś śmieci trafią na mapę z drugiej. Są jednak zbyt generycznym narzędziem i mnie np zniechęca konieczność pisanie czegoś raz w notatce a potem ( jak już miałbym czas albo potrzebne dane ) pisania tego drugi raz w edytorze. A ktoś bez znajomości tagowania może i tak tylko bardzo ogólnie zasygnalizować braki.
I dlatego myślę, że miałby sens taki pomysł na rozszerzenie aplikacji, w których da się notatki tworzyć o mozliwość kodowania/linkowania szczególowyh informacji, które potem w edytorze ( tu również zapewne drobne zmiany wymagane) mozna by sparsować ew. wprost skopiować do tagów albo wyświetlić jako dodatek do tekstu.
Przykładowo - idąc przez miasto zwykle robię (geokodowane) zdjęcia w miejscach, gdzie jak wydaje mi się coś mógłbym dodać do mapy. Zamiast trzymać te zdjecia dla siebie ( a często o nich zwyczajnie zapomnieć ) aplikacja wrzuca go gdzieś na serwer i tworząc notatkę umieszcza link do zdjęcia. Często jedno zdanie wystarczy bo resztę ze zdjęcia widać ( np tabliczkę ze sklepu czy restauracji z nazwą ,adresem, godzinami otwarcia itd ) .
Inny przykład (bardziej rozbudowana aplkacja potrzebna) - tworzenie notatki przy użyciu szablonów do tagowania - w edytorze owierając notatkę mamy gotowe wartości do skopiowania
Takie uzupełnienie ( czy raczej nowy sposób uzywania) notatek mógłby posłużyć np do dedykowanych aplikacji żeby zbierać jeden konkretny rodzaj danych i żeby mogli to robić bezpiecznie ale efektywnie anomimowi userzy. Np taki temat nielegalnych wysypisk, który się ostatnio przewijał byłby idealnym kandydatem do uzywania w ten sposób. User wybiera kilka parametrów z listy wartości, pstryka zdjęcia, a powstała notatka jest konkretna , można ją szybko zmapować itd. Wszystko bez logowania, bez wgłębiania się w tagowanie itd.
Być może kiedyś notatki dorobią się możliwości tworzenia załączników - wtedy te pomysły straciłyby racje bytu.
Chyba robi się tutaj mały off topic Zgadzam się, że notatki warto rozbudować i sam zgłaszam błędy właśnie z tego powodu, że za dużo GPXów mi poginęło. Myślę, że to byłby fajny feature do OSMAnda z tymi zdjęciami Można zgłosić, może kiedyś przy okazji dodadzą.
Jeśli chodzi o tę notatkę to miałem na myśli aktualizację bo dane są już stare i nie wszystkie prawdziwe. Pewnie jest mapka na stronie i trzeba porównać i otagować odpowiednio pomieszczenia.
Ogólnie cieszę się, że ludzie wzięli się za zgłaszanie i jeszcze bardziej się cieszę, że niektórzy je poprawiają. Na osmbugs nadal wiszą kilkuletnie bugi (a to zraża do zgłaszania kolejnych błędów).
Dzisiaj dodałem hydranty z terenu miasta Sandomierza - pewnie strażakom zrobiło by się miło gdyby im ‘za to’ podrasować trochę miasto, więc jeśli ktoś nie ma gdzie mapować i zastanawia się za co się zabrać to zapraszam do Sandomierza
Podczas rysowania w okolicach Kępno, Ostrzeszów, Kobyla góra natrafiłem na edycje i importy użytkowników “Redaction Account Bugfix” oraz “kasatch”. Błedy są duże - odległość wyrysowanej drogi od drogi rzeczywistej nawet 50m, węzły nie połączone, droga która nagle znika, a za 300 metrów ponownie się pojawia…
Czy ma ktoś ochotę wyfiltrować i poprawić?
OsmAnd z danymi (oficjalnymi) z 1.12.2013 wyznacza poprawnie.
Ograniczyłem Twoją trasę punktami pośrednimi i problemy w wyznaczaniu przez OSRM widzę jedynie na fragmencie Bronisława Czecha od Henryka Wierzchowskiego do Objazdowej. Zaglądam w aktualne dane i nie widzę problemu. Prawdopodobnie naprawiony jakieś dwa miesiące temu w http://www.openstreetmap.org/changeset/17981160 OSRM ma tak stare dane?
Przeglądając zmapowany Śląsk zwróciłem uwagę na ogromne przesunięcia w miejscowości Czechowice-Dziedzice. Jeśli ma ktoś ochotę proszę o pomoc w korekcie, bo np. droga krajowa i inne elementy jest przesunięta od 6-15 metrów.
Pomoże ktoś to poprawić na OSM? Wprowadziłem to co prawda na odcinku Kostomłoty - Błonie, jednak w okolicach wsi Lisowice nie poprowadziłem prawidłowo przebiegu do węzła Kąty Wrocławskie. Z góry wielkie dzięki.