Jasne, masz częściowo rację. Dlatego między innymi porobiłem geometrie dróg krajowych poprawnie, no ale tego już nie widać od razu, no nie?
Jeśli zdejmę layer=1 z całej drogi: http://www.openstreetmap.org/browse/way/172506399
to tez napiszesz, że nie zrobiłem drogi leśnej?
Albo poprawię tę relację: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/3144183
Tylko nie narysuję obok service=driveway, to będzie wielki problem?
Ale ogólnie masz rację - naprawdę się zgadzam; apel jak najbardziej słuszny, ale wiesz jak jest: czasem jest chęć, czasem nie, czasem jest czas, czasem nie.
Jeśli odczujesz, że to powyższe w jakiś sposób Cie obraża albo inne “brzydkie rzeczy” - nie mniej mi tego za złe, nie to jest intencją.
Chciałem bardziej pokazać o co mi chodziło w rozwiązaniu notek. Każdy dokłada jakąś cegiełkę (raz mniej, raz więcej).
Peace.
Dzięki za Twoją reakcję. Na początku prośba aby mojej uwagi nie brać czysto personalnie. Raczej odezwała się tu moja natura - dążenie do perfekcji lub delikatniej do maksymalnej dokładności.
Istotnie masz rację, że nie wszystkie zmiany są widoczne i tu zwracam honor i dziękuję, za koleżeńskie korekty - tym bardziej, że mam świadomość, że na obecną chwilę całej wiedzy o mapowaniu nie posiadam
Masz rację, z posiadaniem czasu nie często jest ciężko tym bardziej jak się pracuje w terenie. Często swoje wzmianki o korektach robię z opóźnieniem.
W piątek jadę do Łodzi zatem śledź moje uwagi bo na pewno nie będę miał czasu ich szybkie korygowanie. Peace
Śledź w piątek trasę Namysłów Kępno Łódź. Stick together jak to było w glagiatorze
Ale z drugiej strony notatki zbyt ogólne wg mnie nie mają sensu. Może od razu notatka “Poprawmy Polskę”? Jeśli notatki nie da się rozwiązać w kilkanaście minut to znaczy, że nikt chętny się nie znajdzie. Ja staram się nie rozwiązywać czyiś notatek jeśli są świeże chyba, że wiem, że ta osoba nie mapuje.
najczęściej notatki tworzę prowadząc samochód - trudno jest o dużą ilość informacji, a pilota nie mam a szkoda bo by Polska tak była zmapowana że hej. Myślę że dyskusja jest konstruktywna.
Mam wrażenie, że coś musiało się ostatnio zmienić, bo przestało się renderować na OpenCycleMap. Coś się zmieniło w relacji, czy to może kwestia tego, że OpenCycleMap przestał malować network=icn?
Niestety, OSM nie bardzo chce się dla tych relacji pochwalić historią, pewnie ze względu na liczbę elementów, a nie znalazłem w JOSM podglądu historii relacji.
Czasem ciężko wyczuć czy autor (nieanonimowy) pisze notatkę bardziej dla siebie (np będąc w terenie) czy dla innych (pokazuje, że czegoś brakuje, ale sam ma za daleko żeby dokładnie sprawdzić na miejscu szczegóły i zmapować).
Notatki mogłby być świetną metodą, żeby anonimowi userzy mogli coś jednorazowo wprowadzić bez bawienia się w zakłądanie konta z jednej strony i bez obaw , że jakieś śmieci trafią na mapę z drugiej. Są jednak zbyt generycznym narzędziem i mnie np zniechęca konieczność pisanie czegoś raz w notatce a potem ( jak już miałbym czas albo potrzebne dane ) pisania tego drugi raz w edytorze. A ktoś bez znajomości tagowania może i tak tylko bardzo ogólnie zasygnalizować braki.
I dlatego myślę, że miałby sens taki pomysł na rozszerzenie aplikacji, w których da się notatki tworzyć o mozliwość kodowania/linkowania szczególowyh informacji, które potem w edytorze ( tu również zapewne drobne zmiany wymagane) mozna by sparsować ew. wprost skopiować do tagów albo wyświetlić jako dodatek do tekstu.
Przykładowo - idąc przez miasto zwykle robię (geokodowane) zdjęcia w miejscach, gdzie jak wydaje mi się coś mógłbym dodać do mapy. Zamiast trzymać te zdjecia dla siebie ( a często o nich zwyczajnie zapomnieć ) aplikacja wrzuca go gdzieś na serwer i tworząc notatkę umieszcza link do zdjęcia. Często jedno zdanie wystarczy bo resztę ze zdjęcia widać ( np tabliczkę ze sklepu czy restauracji z nazwą ,adresem, godzinami otwarcia itd ) .
Inny przykład (bardziej rozbudowana aplkacja potrzebna) - tworzenie notatki przy użyciu szablonów do tagowania - w edytorze owierając notatkę mamy gotowe wartości do skopiowania
Takie uzupełnienie ( czy raczej nowy sposób uzywania) notatek mógłby posłużyć np do dedykowanych aplikacji żeby zbierać jeden konkretny rodzaj danych i żeby mogli to robić bezpiecznie ale efektywnie anomimowi userzy. Np taki temat nielegalnych wysypisk, który się ostatnio przewijał byłby idealnym kandydatem do uzywania w ten sposób. User wybiera kilka parametrów z listy wartości, pstryka zdjęcia, a powstała notatka jest konkretna , można ją szybko zmapować itd. Wszystko bez logowania, bez wgłębiania się w tagowanie itd.
Być może kiedyś notatki dorobią się możliwości tworzenia załączników - wtedy te pomysły straciłyby racje bytu.
Chyba robi się tutaj mały off topic Zgadzam się, że notatki warto rozbudować i sam zgłaszam błędy właśnie z tego powodu, że za dużo GPXów mi poginęło. Myślę, że to byłby fajny feature do OSMAnda z tymi zdjęciami Można zgłosić, może kiedyś przy okazji dodadzą.
Jeśli chodzi o tę notatkę to miałem na myśli aktualizację bo dane są już stare i nie wszystkie prawdziwe. Pewnie jest mapka na stronie i trzeba porównać i otagować odpowiednio pomieszczenia.
Ogólnie cieszę się, że ludzie wzięli się za zgłaszanie i jeszcze bardziej się cieszę, że niektórzy je poprawiają. Na osmbugs nadal wiszą kilkuletnie bugi (a to zraża do zgłaszania kolejnych błędów).
Dzisiaj dodałem hydranty z terenu miasta Sandomierza - pewnie strażakom zrobiło by się miło gdyby im ‘za to’ podrasować trochę miasto, więc jeśli ktoś nie ma gdzie mapować i zastanawia się za co się zabrać to zapraszam do Sandomierza
Podczas rysowania w okolicach Kępno, Ostrzeszów, Kobyla góra natrafiłem na edycje i importy użytkowników “Redaction Account Bugfix” oraz “kasatch”. Błedy są duże - odległość wyrysowanej drogi od drogi rzeczywistej nawet 50m, węzły nie połączone, droga która nagle znika, a za 300 metrów ponownie się pojawia…
Czy ma ktoś ochotę wyfiltrować i poprawić?
OsmAnd z danymi (oficjalnymi) z 1.12.2013 wyznacza poprawnie.
Ograniczyłem Twoją trasę punktami pośrednimi i problemy w wyznaczaniu przez OSRM widzę jedynie na fragmencie Bronisława Czecha od Henryka Wierzchowskiego do Objazdowej. Zaglądam w aktualne dane i nie widzę problemu. Prawdopodobnie naprawiony jakieś dwa miesiące temu w http://www.openstreetmap.org/changeset/17981160 OSRM ma tak stare dane?