surface=dirt? Landuse jest tu dziwne, “landuse - mainly used for describe the primary use of land by humans/Używane do opisania, w jakim celu i która powierzchnia ziemi jest używana.” (wiki). Nikt tego nie używa jako zaschniętej ziemi, jest to natomiast stan powierzchni.
Zgadzam się, słusznie. Surface=dirt, pasuje tutaj.
W takim razie wszystkie miejsca w Polsce, gdzie jest coś zielonego, powinny być oznaczone tym tagiem.
W Polsce rzadko widzi się trawniki, chyba że utrzymywane prywatne. To samo “village green” nie ma odniesienia w warunkach polskich.
Są tu tak zwane ekologiczne miejsca trawiaste, czyli to co się samo wysiewa, bez nawożenia i konserwacji.
W miastach, miedzy blokami, “trawniki” są takimi miejscami gdzie praktycznie tylko psy się załatwiają, czyli po angielski “not maintained lawn”.
Dlatego najbardziej pasuje “landuse=not_maintained_lawn”.
Co po dowolnym przełożeniu, znaczyłoby, powierzchnia trawiasta, nie konserwowana używana przez człowieka.
surface=grass? A jeśli jest regularnie koszony to może podchodzić pod landuse=lawn.
micromapping, czy landuse to micromapping?
Jakie tagi ma trzepak?
Jeśli jakiś jest, to Niemcy ci powiedzą. Bo jest to typowo polski i niemiecki “ficzer”
Masz na mysli micromapping?
Nie, trzepak Z en.wiki:
pffy, no to łatwe, no nie?
amenity=beater
self_service=yes
material=*
colour=*
capacity=*
height=*
Jest może jakiś teren zrobiony na tip-top?
Chętnie bym dopieścił moją wioskę, ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać
Z tego co na forum poczytałem wcześniej Gniezno prawdopodobnie już ma mikromapowanie. Rzuć okiem. Może jeszcze ktoś poda kolejny przykład.
Gniezno ma mapowanie “pod render” - który wychodzi tutaj faktycznie ładnie jak pamiętam, ale czy to mikromapowanie, to wątpię.
Nie ma w Polsce takiego obszaru.
Mieszkalem tutaj jakis czas:http://www.openstreetmap.org/#map=19/48.25214/11.64951
Mimo tego nie zebralem wszystkich detali…
Jest jeszcze Zoo we Wro http://www.openstreetmap.org/#map=17/51.10380/17.07406 ale do doskonałości też mu dużo brakuje.
- Wyrysuj wszystkie scieżki
- Wyrysuj wszystkie natural http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:natural i landuse (osobiście uważam, że landuse jest nadużywane w MM :-/ )
- Dodaj ławki, kosze na śmieci, latarnie
- Wyrysuj obszary ulic/ścieżek
- Wyrysuj parkingi lub miejsca parkingowe
itd.
lepiej zacznij od mało obszaru bo MM jest dość męczący i pewnie zrazisz się szybciej niż skończysz
Heh, myślałem o jakiejś konwencji rysowania jezdni/chodników/ścierzek rowerowych jako obszary.
W waszych przykładach tego nie widzę.
Mam problem z otrzymania właściwej wizualizacji gdy podaję wartość dla high=.5, lub 2.5, 2.75, 28.4
Wartości te są pomijane i widzę tylko wysokość z wartością domyślną w Kendzi 3D View
Jak dla tego budynku,gdzie maszt z kubikiem zaczyna się od 28.4, a kubik 2.5x2.5x2.5 jest prostopadłościanem.
Ok mamy jezdnie jako obszary
Są jakieś drzewka - punkty, co zrozumiałe; chodniki jako footway (niestety nie jako obszar a tylko linia), ale chyba można analogicznie jak jezdnie zrobić.
Sporo jest obszarów landuse=grass, ale o tym chyba powinniśmy porozmawiać w temacie landuse=residential#p365951
Brakuje mi jeszcze specjalnego area dla przejścia dla pieszych i czegoś dla wjazdów na posesje. Za bramą to będzie service=driveway, mnie interesuje bardziej ta część przecinająca się z chodnikiem. Miałoby to być przejście dla pieszych?
*service=driveway *to raczej od początku, a nie od bramy. Chodzi o przeznaczenie, a nie o własność czy co innego. Myślę, że nawet drogę osiedlową, wewnętrzną, można jako *service=driveway *zrobić.
Poza tym, nie sądzę, że micromapping oznacza wyrysowanie szczegółowo landuse, trawników… Micromapping powinien nieść za sobą jakaś dokładną informację. Czyli dla chodnika to może być: footway=sidewalk/crossing, tactile_paving, surface, wheelchair,lit, width, wszystkie barriers, przejścia dla pieszych z sygnalizacją lub też to
Same schody można dość szczegółowo porobić: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Steps
Jest też klucz kerb=* http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/kerb
Do tego dokładne opisy poi (cuisine, opening_hours, website, contact* itd…).
Nie wspominając o ogromie tagów dla dróg samochodowych, możesz spojrzeć na centrum Gdyni, starałem się szczegółowo opisać jezdnie.
Dużo istotniejsze od service=driveway są relacje zakazów/nakazów (czyli skręt w prawo, nakaz prosto itd).
Starogard Gdański chyba zezwolił nam na używanie ich portalu (powiatowy), musze odszukać info i namiar wms’a (z powiatowego mógłbyś obrysy budynków porobić, łatwiej niż z geoportalu).
W którym miejscu area zrobiłeś? Nie mogę zlokalizować.
Zaznaczenie pojedynczych drzew też jest raczej ciekawsze i bardzie przydatne niż nadużywanie landuse do zaznaczania pojedynczych trawników. Zobacz zwłaszcza dodatkowe tagi: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dtree