Standardy tagowania w Polsce

Przyznam, że mi to czasem sprawia trudność też :slight_smile:
Jest leisure=recreation_ground oprócz park. Myślę, że na taki typowy trawnik, z krzaczkami, drzewkami, chodnikami czasem pomnikiem lub fontanną może się nadać? Taki Skwer Żeromskiego w Gdyni: http://www.openstreetmap.org/browse/way/205121762
Ten area=yes jest trochę nadmiarowe, ale…
Również widziałem w Polsce w użyciu leisure=common jednak ma swoje korzenie w Anglii i raczej w Polsce nie ma bytu - ja tak nie taguję.
Jest też village_green. Jednak to też ma pochodzenie z Anglii…Choć może…

landuse=village_green odpowiada temu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nawsie_(urbanistyka) (warto w polskiej wiki to uzupelnic). NIE JEST TO ZIELEN MIEJSKA I NALEZY TO W JOSM ZMIENIC.
Nasz klomb to angielskie flower garden i trzeba do tego uzywac czegos innego z obszaru garden, jakkolwiek masz racje: trzeba tu odpowiedniego tagu do micromappingu…

Kolejna sprawa “osiedlowa”: często spotykam wewnątrz osiedli takie różne asfaltowe “placyki”, których funkcja nie jest do końca jasna - może mają służyć do spacerów, a może jako boiska. Na razie zaznaczam je jako obszary dla pieszych (tzn. “pedestrian street” z tagiem “area=yes”), ale ciekaw jestem czy dałoby się to zrobić dokładniej?

Jak mozna po pysku tam dostac, to mozna dodac hazard=yes. :wink:
A tak powazniej: skoro nie maja zadnej innej funkcji to zostawiamy w ten sposób jak opisales.
Jesli chcesz byc szczególowy mozesz dodac surface=
Ciekawa byly by próba zebrania na jakims osiedlu drzew i oswietlenia.

Osobiscie lubie ten fragment: http://www.openstreetmap.org/#map=18/53.45328/14.49448
W czasie pracy nad nim i narysowaniu po prostu trawników wyszlo, jak wiele sciezek nie jest jeszcze zmapowanych. Poza tym narysowanie dwóch brzegów trawnika po lewej i prawej powoduje, ze jak jeszcze bardziej zwiekszyc zoom, to widac, czy droga piesza jest narysowana odpowiednio precyzyjnie. Czesto nie jest i mozna ja wtedy poprawic.

Sprawdziłem - tam jest po prostu “grass” i oczywiście drzewa. Ech, czyli trzeba sadzić trawniki i czekać, aż ktoś zasadzi tam drzewka…

Mnie się to też bardzo podoba, bo dopiero dzięki temu widać, że teren nie jest np. betonową pustynią. Bo na razie optycznie największe powierzchnie zajmują głównie drogi, budynki, lasy/parki i woda, z czego w miastach głównie dwa pierwsze plus parkingi, a więc jest szaro, biało, buro i żółto.

Podejrzewam, że jest to highway=pedestrian, proponuję highway=footway, area=yes. W wikipedii to pierwsze jest bardziej opisane jako obszary dużych ulic dla pieszych lub wręcz placów. Poza tym josm pluje błędę, że nie ma nazwy też (co potwierdza pierwsze). Tak to zapamiętałem.

Zamiast parkingów, które bardzo często ludzie sadzą jako prostopadłe parkowanie (czy równoległe) do jezdni. Sam też tak robilem, teraz uważam, że to błąd. Potem się dzieje to, o czym piszesz, same literki P na mapie. A zysk niewielki, bo kto będzie szukał parkingu z nawigacją na 3-5 aut!
Do tego najlepiej sprawdza się szablon ‘parking:lanes’ oraz mapa: http://parking.openstreetmap.de/?layers=B00FT&zoom=15&lat=54.51644&lon=18.53975 (dość rzadko aktualizowana, raz na tydzień?)
wiki info: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:parking:lane

O, chyba na tej stronie należy pozbierać te przykłady: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:How_to_map_a (angielskiego tłumaczenia nie ma)

Chyba benek o czymś takim kiedyś pisał…

Tak, w wątku dla początkujących. Stwierdziłem, że chyba warto to wydzielić do osobnego wątku, ale w pierwszym wpisie podałem link do jego propozycji.

Wg mnie coś takiego byłoby bardzo przydatne, taka szybka ściąga do konkretnych rzeczy.
A jest coś takiego jak “miasto wzorcowe”? :slight_smile: Takie coś też by mi się bardzo podobało - miejsce gdzie poprawnie byłby skrzyżowania zrobione, drogi, oznaczone różne rzeczy… Czasem zastanawiam się “jak inni to zrobili” i dochodzę do wniosku, że nie wiem gdzie szukać takiego dobrze zrobionego mapowania, bo skoro ja robię błędy to skąd mam pewność że ktoś obok robi dobrze i nie będę powielał jego niedociągnięć albo nawet błędów.

[ EDIT: Przeniesione z wątku http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=18611 ]

Też dostrzegam nieraz te dwa problemy - jeden to taki, że szczegółowość wymaga znajomości bardziej tematu niż OSM (dlatego np. sport jest niedokończony w JOSM-ie, bo się na nim słabo znam), co z kolei oznacza, że zwykli mapowicze też będą mieli problemy (każdy pewnie widział silos bunkrowy, ale mało kto zna tę nazwę i pewnie raczej narysuje murek), a drugi to brak miejsca na rozszerzanie modelu o lokalizmy. Sztandarowy przykład dla mnie to bar mleczny - dla mnie (i pewnie dla Polaków i może innych Słowian) to coś zupełnie innego niż fast food, ale nie wiem jak należałoby to mapować: amenity=milky_bar (nikt tak nawet raz nie otagował)? A jak się to wprowadzi, to nagle może być problem z regułą rozróżniania restauracji od fast foodów - tzn. trzeba będzie ją przeformułować.

Hamm, wpadłem na ten temat szukając taggingu do sklepu ze sztukaterią… Dla mnie bar mleczny to amenity=bar plus cuisine=milk_bar

Bar mleczny to jak najbardziej amenity=fast_food i już od dawna nie są to bary mleczne, czyli nie oferują tylko dań jarskich. Zainteresowanie nimi wynika z faktu, że mają niskie ceny, a niskie ceny mają, gdyż są dotowane.
subsidized=yes powinno wystarczyć, a tekst “bar mleczny” można dodatkowo umieścić w description lub name:prefix.

Trzymając się tematu wątku:
amenity=bar to nie polski bar gastronomiczny, ale knajpa/wyszynk/bar alkoholowy. Trzeba by to jakoś zgrabnie ująć w tłumaczeniu, bo ludzie błędnie tagują.

Rzeczywiście amenity=bar to zupełnie co innego.

Oczywiście można na różne sposoby tagować, ale brakuje mi jakiegoś standardu dla barów mlecznych. Być może nie oferują tylko dań jarskich, ale nadal łatwo je rozróżnić od fast foodów typu hamburgery/hot dogi/kebab itp., bo oferują dania lokalne (zupy, ziemniaki, kasze, kompoty, naleśniki, różne kluski itp.). W końcu nie chodzi o 100% czystość definicji, tylko co jest przeważające. No i to, że ludzie rzeczywiście odróżniają te obiekty.

A jak się odróżnia hamburgerownię od kebabowni, o ile w ogóle?

cuisine=* ?

Tak, te tagi nawet dosyć są powszechne:

http://taginfo.openstreetmap.org/tags/cuisine=burger
http://taginfo.openstreetmap.org/tags/cuisine=kebab

No to nie ma się nad czym zastanawiać specjalnie. cuisine=milkbar może być?

Tu się trzeba zastanowic, co się chce otagować. Czy sam fakt bycia barem mlecznym, czyli sprzedawaniem części oferty zgodnie z odpowiednią ustawą, czy pewien rodzaj kuchni połączony nieodwałalnie z niskimi cenami.

IMHO “sprzedawanie części oferty zgodnie z odpowiednią ustawą” wiąże się bezpośrednio z “pewnym rodzajem kuchni”, a cenami chyba nie powinniśmy się zajmować.

Nie jest tak prosto z cuisine=milkbar - nawet w Wikipedii nie znaleźli angielskiego odpowiednika, bo jest już takie coś w Australii, a w dodatku autorom się kojarzy ze stołówką, a nie z fast foodem (skądinąd stołówek też nie umiemy tagować):

[ https://en.wikipedia.org/wiki/Bar_mleczny ]