nie wiedziałem, że możemy z WMSa EMUiA korzystać… mam już kilka miejscowości na oku
w każdym razie EMUiA dodałem już do listy
można korzystać z geomalipolski?
To jest przeróbka/wyciąg z Geoportalu dla własnych potrzeb w ramach województwa.
Granice ma identyczne jak EMUIA.
Ale zdjęcia Kraków w Geomałopolsce ma o wiele lepsze niż na geoportal.
Nie sprawdzałem. Ale to chyba zdjęcia z Galileo, czyli z Google.
No bo swoich nie mają.
Z zarysami fundamentów budynków trzeba uważać, bo też czasami są w złym miejscu.
Tak w ogóle, to nie ma żadnego źródła które by wiernie odzwierciedlało zarys wszystkich fundamentów budynków w Krakowie.
Często porównywałem kilka z nich i w końcu jechałem aby to sprawdzić.
Na dzień dzisiejszy, najnowsze źródła jakie widziałem, z placami budowy, dla Krakowa to sprzed 2 lat.
Faktycznie jest to podkład “google”
Porównaj z tym. Krąży to po internecie.
tms:https://khms{switch:0,1}.google.pl/kh/v=137&src=app&x={x}&y={y}&z={zoom}&s=Galileo
Ładne, ale Geoportal jest dokładniejszy.
PS. Ostatnia wersja v=137
… ale google w wielu miejscach ma zdjęcia wyraźniejsze, geoportal ma dziwne zabarwienie zdjęć jakieś nie naturalne wpadające w szarości brąz…
Poza tym chyba w OSM przyjęliśmy zasadę zaznaczania obrysu budynku w rzucie z góry a nie linię fundamentów.
Czyli zarys budynku na poziomie ziemi, nie dachu.
Pl:Buildings - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Buildings
Próbuję to podpiąć do JOSM, ale dostaję czerwone tło z napisem „error”. Wiecie może dlaczego?
Masz źle wpisane w “URL warstwy obrazu”.
Ma tam być dokładnie wpisana ta linia.
Pamiętaj, że jest dobry tylko na niektóre części Polski.
Porównaj z tym. Krąży to po internecie.
tms:https://khms{switch:0,1}.google.pl/kh/v=119&src=app&x={x}&y={y}&z={zoom}&s=Galileo
Dla uściślenia dodam, że to nie jest podkład z którego my (jako OSM) powinniśmy korzystać. Piszę informacyjnie, żeby ktoś początkujący nie myślał, że “hulaj dusza, można rysować z Googla”.
Dokladniej mówiac - nie wolno tego robic bo stanowi to naruszenie warunków copyright Googla.
To są zestawy map do których linkowane są strony na Wikipedii.
- GeoHack - https://toolserver.org/~geohack/pl/0_N_0_E_
- GeoLocator - http://tools.freeside.sk/geolocator/geolocator.html
Może się to komuś przydać jako wyszukiwarki.
Małopolska: Drogi -http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMS_Drogi/MapServer/WMSServer
Małopolska: Granice - http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMS_Granice/MapServer/WMSServer
Małopolska:Trasy rowerowe - http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMSMIIP_TRASY_ROWEROWE/MapServer/WMSServer
Małopolska:Wody - http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMS_Wody/MapServer/WMSServer
Małopolska:Tory - http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMS_Kolej/MapServer/WMSServer
Małopolska:Zabytki - http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMS_MIIP_ZABYTKI/MapServer/WMSServer
Małopolska: Budynki - http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMS_Budynki/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/bmp&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=budynki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Małopolska: Szpitale - http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMS_MIIP_SZPITALE/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/bmp&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Szpitale&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
dodane do spisu map. W serwisie jest jeszcze wiele innych warstw. Jeśli jest jeszcze jakaś, która by się wam przydała i MOŻNA Z NIEJ KORZYSTAĆ, to napiszcie
EMUiA wyleciało, skoro nie można z tego korzystać bez ograniczeń
Mazowsze ma serwis - http://wrotamazowsza.pl:80/msip/tbd/wms
dodałem kilka map dla Mazowsza
A może by tak napisać do Zumi z pytaniem czy by nam Ortofotomapy nie udostępnili… Czasem Geoportal nie wystarcza ; )
A może by tak napisać do Zumi z pytaniem czy by nam Ortofotomapy nie udostępnili… Czasem Geoportal nie wystarcza ; )
Właśnie ktoś w Krakowie poprzestawiał budynki w okolicach ul. Franciszkańkiej na podstawie Ortofotomapy (podał jako źródło) i mamy problem gdyż zapomniał o przesunięciu i że dach to nie budynek
Zumi używa tej samej Ortofotomapy co Google, którą można użyć w celach porównawczych ale nie na poważnie.
powiat starogardzki (gdański) https://webewid.powiatstarogard.pl/cgi-bin/wms
powiat wejherowski http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/mapserv?map=/srv/webgis/wejherowo/wejherowo.map
Toruń http://mapa.um.torun.pl/geoportal
Grudziądz http://geoportal.grudziadz.pl/
Włocławek http://mapa.wloclawek.eu/geoportal