Тернопіль та область

Взагалі DWH за таке слушно б’є по руках. Не можна ввалювати дані не за процедурою: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import_guidelines

Має бути спочатку обговорення, показуватись тестові дані, зроблено відповідну сторінку на Вікі, надіслано попередження у imports@, і вже потім зроблено імпорт, але обов’язково з окремого аккаунту. В данному випадку нічого з того не було зроблено. Фрази на кшталт “це треба руками віправляти”, не є добрими, це називаеться поганий імпорт.

Будь-ласка, не робіть так більше. Бо зараз треба ще думати, як то виправляти.

Якщо хочете продовжити імпорт по іншіх областях, думаю, українська спільнота це підтримає, але давайте працювати вже згідно прийнятого розпорядку.

Не знав цих всіх нюансів. Можливо, було потрібно передати дані комусь більш досвідченому. Було бажання внести дані та зайнятися основною роботою.
Загалом, зрозумів, що потрібно робити десь так:

  1. повідомити на форумі (в укр. гілці) які є дані і обговорити що з ними можна зробити;
  2. створити відповідну вікі-сторінку у категорії http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Category:Import-ua (3?);
  3. підготовити дані, у Josm-і перевірити на помилки (щоб потім менше „руками“ виправляти), виокремити невелику частину як зразок;
  4. подати повідомлення про імпорт тут http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue (2?) та у розсилання http://lists.openstreetmap.org/listinfo/imports;
  5. сам імпорт (з окремого обл. запису).

Даних по інших областях не маю, якщо щось з’явиться по Тернопільській області, буду керуватися http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Uk:Import/Guidelines.
Загалом я не збирався кидати ці дані як є, і буду потрохи (часу обмаль) виправляти.
Щодо перетинів меж н.п. і районів, це ще треба подосліджувати (схиляюся до виправлень меж районів).

Так, бо в Кадастрі чим менший zoom, тим грубші межі. На рівні областей порівняно з районами теж жахи були. Тільки дивіться, коли будете розрізати якусь лінію, треба завантажити всі зв’язки (Ctrl+Alt+D), інакше JOSM їх поламає.

Вперше в Україні! Весь громадський транспорт тернополяни бачитимуть в Інтернеті

Програму GPS-відстеження руху громадського транспорту через Інтернет презентували в міськраді 5 вересня. Ознайомитися з її роботою можна за адресою http://detransport.com.ua.

Керівник компанії-розробника ТзОВ «Системний зв’язок» Віталій Васильків пояснив, що проект, втілюваний в Тернополі, – єдиний в Україні.
Як зазначив на презентації даної системи міський голова Сергій Надал, Тернопіль, мабуть, єдине місто в Україні, де відстеженням 100% охоплено весь громадський транспорт.

«Цей проект у стадії розвитку, тому ми врахуємо усі пропозиції щодо покращення системи. Плануємо також оптимізувати його під мобільні телефони. З часом програма міститиме графіки руху транспорту. Вона є досить зручною для людей, котрі живуть у віддалених районах, оскільки вони знатимуть, скільки ще часу треба чекати на свою маршрутку чи тролейбус», – зазначив Віталій Васильків.

Тож система GPS-відстеження руху громадського транспорту через Інтернет дає змогу в режимі реального часу бачити, коли прибуде потрібний пасажиру транспортний засіб.

За допомогою програми тернополяни можуть бачити рух як усього транспорту в місті, так і автобуса чи тролейбуса на кожному конкретному маршруті. Зокрема можна прослідкувати швидкість руху, місцезнаходження та навіть номерний знак транспортного засобу. Є в програмі і умовні позначення: світлозелений колір – тролейбуси, синій – автобуси, темнозелений – соціальні автобуси.

За бажанням можна знайти і зупинку за назвою, які маршрути попри неї проходять і вибрати той, який необхідний.

Відео: http://www.youtube.com/watch?v=qG1x7BmZcCc
Нема слів — просто молодці!!!

Куда не кинься, проект чуть ли не единственный в мире. :slight_smile:
А это что тогда?
http://transit.in.ua/

ну дальше по тесту идет уточнение все таки… :slight_smile:

а transit.in.ua только по Днепропетровску и то не весь…

ps: …можно пометить их депо (парк)… ))

http://www.eway.in.ua/ru/blog/2013/09/24/ternopil

З 13.11.2013 очікуємо побачити Яндекс-панорами вулиць Тернополя. Запрошення на презентацію: http://express.te.ua/2013/11/06/%D1%8F%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D1%81-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D1%83%D1%94-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BA-%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BC-%D1%82%D0%B5%D1%80/

В Гусятинському районі через новачків пропали кордони кількох сіл. Хтось з комюніті може допомогти, а то я сам з таким типом зв’язків не працював. Треба поставити у селах Перемилів, Верхівці, Карашинці. Буду дуже вдячний!

Наче відновив.

мав на увазі адміністративні кордони сіл, їх там просто нема, а раніше здається були

Як давно були? З початку 2014 там нічого більше не пропадало, далі не дивився.

Ок, значить можливо я щось напутав із селами. Звідки можна взяти межі населених пунктів?

Відкотив відновлення, вибач :slight_smile:

Відновив зв’язки, що були видалені новачком.
http://www.openstreetmap.org/changeset/29503378
Їх можна було знайти overpass-запитом, наприклад таким:
[date:“2014-06-01”];relation[name=“Карашинці”];out geom;

Дякую всім за допомогу!

Хотів спочатку теж спробувати overpass на якусь давню дату, потім згадав про Achavi. У змінах в цій місцевості з 01.01.2014 нічого такого не знайшлося. Тепер буду знати, що надійніше. Дякую!

Я тут якраз зайнявся дорогами і будинками в селах Гусятинського району і наткнувся на два цікавих села – Личківці і Трибухівці. Вони практично розташоване одне в одній, але здається мають не коректний імпорт кордонів сіл. Хтось може допомогти імпортувати коректні межі, або пояснити як це робиться? І звідки дані брати?! :expressionless:

Какое то очень странное отношение с кусочками не связанными и граница с островками, такое бывает?
https://www.openstreetmap.org/relation/3166714

Вандал просыпается во мне :wink:

Бывает. Это хутора. На западной Украине до 1939 было очень много хуторов. Это то, что осталось, то есть, кого в колхозы не успели позагонять)). См. https://www.openstreetmap.org/relation/5644294#map=13/50.8823/26.9057

Звітую спільноті. Тернопільська область перша в Україні, де дороги місцевого значення О- та С-класів замаплені у 100-відсотковому обсязі. Вивірені усі графи по довжині (100-150м - допустима похибка) і співпадають з названими вище документами Облавтодору. Окрема подяка за валідатор шляхів Wowik’у. Завдяки йому процес значно прискорився.