Nawigację, którą? Moja w Garminie nie znajduje.
Temat ten wałkujemy nieustanie, a efektów brak.
Mnie interesuje wyszukiwarka, obojętnie jaka, ważne aby mogła znaleźć dany dom na wsi, gdy nie ma nazwy ulicy.
P.S. Temat ten powinien być połączony z poprzednią, identyczną dyskusją.
Gdyby bylo konsekwentnie stosowane oprócz add:street takze addr:city lub addr:hamlet lub cokolwiek innego dla danej miejscowosci, to bylo by to latwiej z wyszukiwaniem.
Zdaje sie ze addr:city jest pomijanie przez duza liczbe mapowiczy.
Granice administracyjną danej miejscowości z nazwą.
Jesli jest 1 albo 2 i soft nie wyszukuje, to jest do poprawki.
Można robić wyszukiwarkę, nie mając ani 1 ani 2, lecz jest to obarczone błędem, gdyż szuka się wtedy po promieniu od punktu P typu: P
place=village
name=Nazwa_Wsi
Generuje to błędy w sytuacji gdy mamy kilka wsi obok siebie a budynek należący do wsi “Y” jest położony bliżej punktu P opisujacego wieś “X”
W sytuacji gdy mamy (jak np. na Śląsku) wiele miejscowości obok siebie, prowadzi to do błędnych wyników.
W przypadku Garmina adresacja jest przypisana do drogi. Bez drogi nie da się znaleźć adresu. Jeżeli droga istnieje ale nie ma nazwy, to można zrobić drobne oszustwo w danych dla GPS i przypisać nazwę miejscowości do drogi.
Oczywiście, tego typu kombinacje robi się przy konwersji danych. Tylko trzeba mieć jakieś wskazówki w danych źródłowych, żeby zdecydować czy adres bez ulicy to jest błędny punkt, brak wprowadzonej nazwy czy faktycznie poprawny adres.
<presets xmlns="http://josm.openstreetmap.de/tagging-preset-1.0"
version="1.00"
author="kazadam"
description="Adresowanie budynków w miejscowościach bez nazwanych ulic"
shortdescription="Addresses in village (only Poland)">
<item name="Wsi spokojna, wsi wesoła ..." icon="presets/addresses.png" type="node,way,closedway">
<label text="Adresowanie w miejscach bez nazwanej ulicy" />
<space />
<text key="building" text="Budynek" default="yes" />
<text key="addr:country" text="Country code" default="PL" />
<text key="addr:postcode" text="Kod pocztowy" use_last_as_default="force" match="key" length="6" />
<text key="addr:city" text="Nazwa gminy" use_last_as_default="force" match="key" />
<text key="addr:place" text="Nazwa wsi" use_last_as_default="force" match="key" />
<text key="addr:housenumber" text="Numer budynku" match="key" auto_increment="-2,-1,+1,+2" />
</item>
</presets>
Proponuję taki szablon do adresowania budynków na wsi, na koniec należy obiekty włączyć do relacji associatedStreet z nazwą wsi.
Po przypisaniu szblonu do skrótu klawiszowego idzie szybko.
addr:city to nazwa wsi.
Dla wsi bez ulic, daj addr:place=addr:city. Wtedy nie będzie potrzeby wpisywanie ponownie tej samej wartości.
auto_increment=“-2,-1,+1,+2” - to nie dla wsi.
Na wsiach numeracja domów często jest luźna. Np. 134, 210, 87, itd. Gdyż domu są w różnej odległości od drogi.
addr:city nie jest identyczny z addr:place. Addr:city jest odpowiedni do kodu pocztowego więc z addr:place będzie identyczny tylko dla jednej miejscowości. Dzięki temu obiekt zostaje oznaczony poprawnym adresem. Auto_increment - dla mnie się przydaje.
A “PL” … , można przecież pozostawic puste :).
Taki sposób tagowania jest opisany gdzieś na wiki - wg mnie logiczny w w/w powodów - jak znajdę to podam link.
Ostatecznie, kazdy może dokonywać w tym kodzie zmian wg własnego widzimisię.
No to niech takie zostanie w tym szablonie, czyli niech go nie będzie. Nie ma potrzeby generowania tego tagu - granica Polski już jest od dawna w komplecie.
Dwa czy trzy lata temu Poczta Polska wprowadziła kody pocztowe dla wszystkich miejscowości w Polsce, łącznie z przysiółkami. Dla przykładu, adresy we wsi Klewinowo w gminie Juchnowiec Kościelny mają kod pocztowy 16-061, zaś poprawnie zaadresowana przesyłka będzie następująco: Adam Nowak, 16-061 Klewinowo 73.
Przyjęło się tagować (również do znalezienia na forum), że adresów na wsiach stosowane jest:
addr:city, addr:postcode, addr:street, addr:housenumber – jeśli w danej wsi ulice mają nazwy
addr:city, addr:postcode, addr:place (taki sam jak addr:city), addr:housenumber – jeśli w danej wsi ulice nie maja nazw.
Poprawny adres pocztowy dla wspomnianej przez gsapijaszko miejscowości jest taki:
16-061 Juchnowiec Kościelny, Klewinowo … .
Właśnie dzisiaj pozwoliłem sobie otagować tę wieś wg schematu jw:).
@kazadam:
Myślę, że się mylisz. Adres 16-061 Klewinowo 73 jest jak najbardziej prawidłowy i prawdopodobnie rzekomy Adam Nowak właśnie taki adres ma w dowodzie osobistym.
Od dawna występuje własnie taki schemat adresowy. Ja sam, jako mieszkaniec wsi, mam takowy. To, w jakiej miejscowości stoi urząd pocztowy nie ma znaczenia.