Tagowanie adresów - tereny wiejskie itp.

Ale w jakim celu, skoro addr:housenumber ładnie się renderuje i jest rozumiane przez nawigacje?

Nawigację, którą? Moja w Garminie nie znajduje.
Temat ten wałkujemy nieustanie, a efektów brak.
Mnie interesuje wyszukiwarka, obojętnie jaka, ważne aby mogła znaleźć dany dom na wsi, gdy nie ma nazwy ulicy.

P.S. Temat ten powinien być połączony z poprzednią, identyczną dyskusją.

Gdyby bylo konsekwentnie stosowane oprócz add:street takze addr:city lub addr:hamlet lub cokolwiek innego dla danej miejscowosci, to bylo by to latwiej z wyszukiwaniem.
Zdaje sie ze addr:city jest pomijanie przez duza liczbe mapowiczy.

Mnie, w OsmAndzie, szukanie adresów na wioskach działa. Nie ma co kombinować z danymi tylko trzeba poprawić soft.

Przypominam, że aktualnie mamy ustalony następujęcy schemat adresów na wsiach bez ulic:
*- addr:place=

  • addr:housenumber=
  • addr:postcode=*

Soft musi albo mieć:

  1. przypisane do adresu nazwę miejscowości,
    albo też
  2. Granice administracyjną danej miejscowości z nazwą.

Jesli jest 1 albo 2 i soft nie wyszukuje, to jest do poprawki.
Można robić wyszukiwarkę, nie mając ani 1 ani 2, lecz jest to obarczone błędem, gdyż szuka się wtedy po promieniu od punktu P typu:
P
place=village
name=Nazwa_Wsi

Generuje to błędy w sytuacji gdy mamy kilka wsi obok siebie a budynek należący do wsi “Y” jest położony bliżej punktu P opisujacego wieś “X”
W sytuacji gdy mamy (jak np. na Śląsku) wiele miejscowości obok siebie, prowadzi to do błędnych wyników.

W przypadku Garmina adresacja jest przypisana do drogi. Bez drogi nie da się znaleźć adresu. Jeżeli droga istnieje ale nie ma nazwy, to można zrobić drobne oszustwo w danych dla GPS i przypisać nazwę miejscowości do drogi.

Cienias ten Garmin :wink:

Ale wiedząc to można np. dodać ref=* na poziomie generowania mapy dla garmina. Nie ma sensu robić “syfu” w bazie OSM, bo coś nie działa na garminie.

Oczywiście, tego typu kombinacje robi się przy konwersji danych. Tylko trzeba mieć jakieś wskazówki w danych źródłowych, żeby zdecydować czy adres bez ulicy to jest błędny punkt, brak wprowadzonej nazwy czy faktycznie poprawny adres.

Nie wiem czy była na ten temat informacja na forum, ale nominatim zaczął obsługiwać adresy otagowane tagiem addr:place=
Kilka przykładów:
http://nominatim.openstreetmap.org/search.php?q=Lubogóra+4A
http://nominatim.openstreetmap.org/search.php?q=Koniaków+237

Ooo… A jednak dożyłem tej radosnej chwili :).

G.

<presets xmlns="http://josm.openstreetmap.de/tagging-preset-1.0"
    version="1.00"
    author="kazadam"
    description="Adresowanie budynków w miejscowościach bez nazwanych ulic"
    shortdescription="Addresses in village (only Poland)">
    <item name="Wsi spokojna, wsi wesoła ..." icon="presets/addresses.png" type="node,way,closedway">
    <label text="Adresowanie w miejscach bez nazwanej ulicy" />
    <space />
    <text key="building" text="Budynek" default="yes" />
    <text key="addr:country" text="Country code" default="PL" />
    <text key="addr:postcode" text="Kod pocztowy" use_last_as_default="force" match="key" length="6" />
    <text key="addr:city" text="Nazwa gminy" use_last_as_default="force" match="key" />
    <text key="addr:place" text="Nazwa wsi" use_last_as_default="force" match="key" />
    <text key="addr:housenumber" text="Numer budynku" match="key" auto_increment="-2,-1,+1,+2" />
</item>
</presets>

Proponuję taki szablon do adresowania budynków na wsi, na koniec należy obiekty włączyć do relacji associatedStreet z nazwą wsi.
Po przypisaniu szblonu do skrótu klawiszowego idzie szybko.

A to po co?

addr:city to nazwa wsi.
Dla wsi bez ulic, daj addr:place=addr:city. Wtedy nie będzie potrzeby wpisywanie ponownie tej samej wartości.

auto_increment=“-2,-1,+1,+2” - to nie dla wsi.
Na wsiach numeracja domów często jest luźna. Np. 134, 210, 87, itd. Gdyż domu są w różnej odległości od drogi.

Tlumaczenie moze byc identyczne jak addr:city, obydwa sa nadmiarowe.

addr:city nie jest identyczny z addr:place. Addr:city jest odpowiedni do kodu pocztowego więc z addr:place będzie identyczny tylko dla jednej miejscowości. Dzięki temu obiekt zostaje oznaczony poprawnym adresem. Auto_increment - dla mnie się przydaje.
A “PL” … , można przecież pozostawic puste :).
Taki sposób tagowania jest opisany gdzieś na wiki - wg mnie logiczny w w/w powodów - jak znajdę to podam link.

Ostatecznie, kazdy może dokonywać w tym kodzie zmian wg własnego widzimisię.

No to niech takie zostanie w tym szablonie, czyli niech go nie będzie. Nie ma potrzeby generowania tego tagu - granica Polski już jest od dawna w komplecie.

Że co??

BTW:
w/w → ww.
jak → gdy

Dlaczego?

Dwa czy trzy lata temu Poczta Polska wprowadziła kody pocztowe dla wszystkich miejscowości w Polsce, łącznie z przysiółkami. Dla przykładu, adresy we wsi Klewinowo w gminie Juchnowiec Kościelny mają kod pocztowy 16-061, zaś poprawnie zaadresowana przesyłka będzie następująco: Adam Nowak, 16-061 Klewinowo 73.

Przyjęło się tagować (również do znalezienia na forum), że adresów na wsiach stosowane jest:

addr:city, addr:postcode, addr:street, addr:housenumber – jeśli w danej wsi ulice mają nazwy
addr:city, addr:postcode, addr:place (taki sam jak addr:city), addr:housenumber – jeśli w danej wsi ulice nie maja nazw.

Pozdrawiam,
Grzesiek

Poprawny adres pocztowy dla wspomnianej przez gsapijaszko miejscowości jest taki:
16-061 Juchnowiec Kościelny, Klewinowo … .
Właśnie dzisiaj pozwoliłem sobie otagować tę wieś wg schematu jw:).

@kazadam:
Myślę, że się mylisz. Adres 16-061 Klewinowo 73 jest jak najbardziej prawidłowy i prawdopodobnie rzekomy Adam Nowak właśnie taki adres ma w dowodzie osobistym.
Od dawna występuje własnie taki schemat adresowy. Ja sam, jako mieszkaniec wsi, mam takowy. To, w jakiej miejscowości stoi urząd pocztowy nie ma znaczenia.