moi,
Ois kiva kokeilla tuota sun scriptiä,… mutta kun ogr2osm antaa:
File “/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/osgeo/init.py”, line 21, in
_gdal = swig_import_helper()
File “/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/osgeo/init.py”, line 17, in swig_import_helper
_mod = imp.load_module(‘_gdal’, fp, pathname, description)
Mulla on uusin gdal, kännetty phyton lipun kanssa,… voisko tuo olla niin
että .py kirjastosta on jotenkin vanhempi versio koneessa ja sen se löytää
eikä uutta käännettyä???
Phyton sydeemi ei ole tuttu ja juuri nyt en jaksa tuota perkaamaan,…
Niin keimo, sun scriptistä, siis tagit muuttuu osm muotoon tuolla MTK:n *.xml ( GML )
tiedostoista osm kovertoitaessa,… saako sitten osm2prsql:llä sen sitten
tietokantaan niin että mapnikillä onnistuu renderöinti?
Kakkosvaihtoehto ois että
osm2prsql kyllä lukee uuden GDAL ohjelmalla tuon MTK formaatin suoraan tietokantaan mutta sitten tarttis
saada jotenkin tuo mapnik ymmärtää tuon tietokannan rakenne,… sekin voisi toimia,…
Kuitenkin tuo sun skripti vois olla ratkaisu sillä
MTK-GDL (ogr2osm.py)–> OSM
(osm2psql)—> Opentreet Psql
(nominatimin osm importti)—> nominatim
(xxx) —> Android Navigation
joo löytyy noita aplikaatioita joiden pitäisi OSM tietokanta saada Android aplikaation
ymmärtämään muotoon,… eli lähellä ollaan että aineisto on avointa ihan oikeasti.
Pitää saada tuo ogr2osm.py toimimaan niin kokeilen.
Joo,… kannattaa aina tehdä kopio GIS tietokannasta ennenkuin lisää, poistaa tai muokkaa sitä,
ihan aina !
Mulla on ongelmana kun pienet tiet ja maasto kohteet puuttuu paikallisesti,…
maastotietokannasta ne olis kun tulis,…