Z inicjatywy jednego z naszych osmowiczów oraz przy wsparciu kilku powstała mapa cmentarzy w Polsce.
W tym wątku proszę o wpisywanie uwag dotyczących mapy. Jeśli ktoś będzie czuł potrzebę dyskusji na temat zawartości — proszę o poszukanie/założenie stosownego wątku.
warto zmienić nazwę na “Mapa cmentarzy w Polsce”, bo niektóre cmentarze (np. wojenne) nie bardzo są “polskie”
prosiłbym o uwzględnienie cmentarzy greckokatolickich (religion=christian + denomination=greek_catholic)
zamiast “hebrajskie” powinno być “żydowskie”
czy “brak informacji o wyznaniu” oznacza “chrześcijańskie, niepełne informacje”? Jeśli tak, to chyba warto zmienić opis.
nie bardzo rozumiem, dlaczego cmentarze bezwyznaniowe (“brak informacji o wyznaniu i religii”) mają mniejsze ikonki od innych – zazwyczaj są to cmentarze komunalne, które są często większe od typowego cmentarza parafialnego. W ogóle to warto zmienić ten opis na “bezwyznaniowe lub brak informacji”.
Mała dygresja na temat zawartości: cmentarze komunalne (miejskie, gminne) są z definicji bezwyznaniowe, więc nie powinny mieć tagu religion=*. Podobnie wygląda kwestia cmentarzy wojennych. Za to cmentarze katolickie (denomination=catholic) warto przy okazji doprecyzowywać, zazwyczaj okażą się one rzymskokatolickie (denomination=roman_catholic).
Uwzględniać jak najbardziej będę. Na razie innych nie ma (patrz statystyki na /w). Największy problem to kolory dla ikonek.
Dzięki za propozycje - te opisy “leżały” w takim stanie, ponieważ w planach jest legenda i tego od początku nie ruszałem, a myślałem bardziej osmowo.
Tu też bardziej myślałem o tym, jako o błędzie. W trakcie pojawiły się wątpliwości a ikonka została. Zmienię. Zaistniała też obawa zaciemnienia mapy.
Nie rozgraniczymy tego ani w OSM ani na mapie, choć występuje też religion=none (u nas 1). Wiele jednak jest takich cmentarzy w OSM, które religię posiadają, a religion brak albo ta informacja występuje tylko w nazwie.
Dodałem warstwę pokazującą obiekty z linkami i zdjęciami.
Cmentarze może nie są tematem ciekawym dla wszystkich. Chcę w podobny sposób utworzyć mapę obiektów historycznych i obecna mapa jest pewną próbą. Problemem będzie przygotowanie ikonek/wybór kolorów. Dlatego nawet jeśli tematyka kogoś nie interesuje, to chociaż ma coś jeszcze do powiedzenia na temat samej mapy.
Do mapy w/admin dodałem funkcjonalność “w co kliknąłem”
Dla poziomów zoom=11+ po kliknięciu w wybrane miejsce na mapie, pokazuje się dymek z nazwą (name:prefix + name) i linkami do narzędzi dotyczących relacji jednostek administracyjnych wprowadzonych do OSM a obejmujących swojm zasięgiem miejsce kliknięcia.
EDIT: liczba na początku każdej linijki przedstawia wartość admin_level przypisaną do relacji
Nie taki znowu kawał - taka szybka robótka. Dlatego nie jest tak idealnie jak piszesz To są warstwy WMS generowane przez qgis i przesunięcie jest ustawione na sztywno dla konkretnego koloru. Pewnie można byłoby to uczynić bardziej inteligentnym (zależnym od ilości przebiegających szlaków). Wydaje mi się, że to akurat na osmapie było dobrze rozwiązane. Daleko też do wyświetlania jakichkolwiek danych dodatkowych.
Te dwa wspomniane szlaki to route=hiking - mapa na razie wspiera tylko wartość bicycle. Reszta w planach.
Gdyby któryś szlak nie był uwzględniony, dajcie znać. W tym momencie brane są pod uwagę następujące kolory (tag colour): czerwony, zielony, niebieski, żółty, czarny, brązowy, pomarańczowy.
Nie rendruje szlaków w tych miejscach, gdzie do drogi przypisany jest tag: area=yes:)
I też można dodać jakieś inne warstwy map, sposób wyświetlania intensywności tła, numeru i nazwy trasy:)
Co Wy z tymi kolorami. Może patrzycie pod złym kątem ;). Od razu dawajcie przykłady - nie będzie wątpliwości.
Jak pisałem już wcześniej - na razie szansa na dane dodatkowe jest bardzo mała - po prostu nie umiem tego zrobić. Warstwy ze szlakami zrobiłem dla próby, a przy okazji może komuś się przydadzą. Ja już poprawiłem jeden błąd spowodowany scaleniem dróg i drugi ze złą geometrią drogi (na mapie na niektórych powiększeniach widać w takim przypadku długi pik). Nie znaczy, że na tym koniec. W miarę możliwości będę to rozbudowywał.
Dzięki naszemu koledze, którego SQL jest natywnym językiem problem został rozwiązany (mam nadzieję).
Sprawdźcie proszę swoje przypadki.
Mamy jeszcze w bazie trochę mniej typowych kolorów, np. #008000 (tych jest sporo), #0000f0, #40e040, #964B00, #805040, #d00000 lub wartości hex bez ‘#’. Myślę, że takie szlaki, które nie mają kolorów zaznaczę np. na różowo Co zrobić z tymi kolorami, które wymieniłem? Czy oznaczyć je np. na szaro jako potencjalnie błędne, czy przygotować wyświetlanie tych szlaków z zaproponowanym kolorem?
EDIT. Dopisałem jeszcze 3 kolejne kolory - robi się tego dużo.
EDIT2. Na różowo obecnie są drogi dla rowerów.
Dzięki naszemu koledze, którego SQL jest natywnym językiem, dodałem do zoom=12+ nazwy szlaków rowerowych. Reszta nazw i może ref w późniejszym terminie.
Z tego co kiedyś ktoś wspominał na forum to ponoć mają się w Polsce zmienić zasady znakowania szlaków rowerowych i mają być podobne do tego w Czechach - czyli poprzez liczby i litery np:
trasy rowerowe w zależności od długości i ważności w hierarchii: 6055, 554, 55,5 lub trasy łącznikowe B, S, I itp.
I całe szczęści bo ten obecny mówiąc grzecznie jest do bani - przyda się troszkę cywilizacji od naszych południowych sąsiadów:D
Z tym, że mamy w OSM brązowe, pomarańczowe - czy mamy je traktować jako błąd? Może takie są w rzeczywistości. Wiadomo, nie trzeba się mocno zastanawiać nad #008000.
Przy okazji - proszę wizualizacji ze szlakami nie traktować jeszcze zbyt poważnie - mam jeszcze jeden duży problem, który pokazuje, że pojedyncze drogi bez relacji należą do jakiegoś szlaku. Pracuję nad tym (liczę na to, że dam radę bez kolegi ale kto wie ;))