@Pedja
Očigledno je Kolovrat pogrešno kategorisan. Međutim, ne mogu da nađem podatke o broju stanovnika, a ni samo naselje na Vikipediji, samo referencu za arheološko nalazište… Trebalo bi verovatno spustiti u kategoriju village/suburb/neighbuorhood. Ja se otprilike držim sugestija 10.000/100.000 na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:place
Inače sam pri skorom dodavanju opštinskih relacija sva sedišta unapredio u ‘town’ bez obzira na veličinu, a slično i sedišta okruga u ‘city’.
Како је најбоље направити разлику између врхова? У карту се уцртавају сви врхови, али када се рендерује карта приказивати све њих је непрактично. Треба на неки начин да наравим разлику и на карти прикажем само битније врхове а не сваку коту коај је означена као ‘peak’. Постоји ли неки договорени начин да се ово постигне?
Мислим да не постоји елегантно решење за приказ врхова јер је то за ОСМ постављено на светском нивоу:
Раније сам проучавао овај проблем и дошао сам до закључка да је то остављено да се подешава само за ручна подешавања рендеровања и то од случаја до случаја.
U Maperitive mogu da napravim da render bude različtii za vrhove koji imaju ime i koji ga nemaju. Međutim, neka bude previše i ovih vrhova s aimenom pa bi valjalo daposotji neki način da se pravi razlika, pogotovo kod manjih zumova. Na primer, kod veceg zuma je ok da se vidi svaki vrh na grebenu, ali kod manjeg zuma dovoljno je da se vidi naziv grebena ili samo najviši vrh ili tako nešto.
Бојим се да не постоји алгоритам који ће ра разуме да ли су врхови на једном гребену и да сходно томе да га различито приказује. Једино што ми пада на памет је да се уведу нови тагови типа mapetive_min_zoom и mapetive_mах_zoom и да се они инкокорпорирају у rules за Mapetive.
Сад сам гледао и нисам нашао да је неко тако нешто радио…
To mi se ne čini kao dobro rešenje. Ono što bi možda bilo dobro to je da postoji tag highest_peak ali bi valjalo da postoji i objekat tipa linija (možda i površ) koji označava prostiranje planinskog masiva ili grebena a time može da se upotrebi da se ispiše ime planine (a ne vrha) kao i putanju na kojoj to ime treba da se ispiše.
Nije ti los primer. Pogledaj Tornik. Morao sam da na vrh koji se zove Bandera u zagradi dodam naziv celog masiva da bi bio prikazivan mada je i to pogresno jer masiv nije tacka nego celo podrucje. Nigde na OSM kartama nisu oznaceni masivi il uopste odrejena podrucja vec samo vrhovi.
Evo primer, docrtao sam ručno oznake koje na karti nedostaju. Crna slova sa crvenom ivicom da se lakše uoči.
Nisam siguran da li stavljati religijske tagove na zapise. Ne mogu reći da sam preterano upućen, ali mi ne deluje da su to “zvanična” sveta mesta, mada ih i narod i crkva poštuju. Ne spominju se kao mogućnost ni na wiki strani. Ja sam tagovao Sveti bor na Kamenoj gori sa
natural=tree; tourism=attraction
Za ostalo se slažem. tourism=alpine_hut je korektan tag za planinarske domove, uglavnom su tako i tagovani.
Palo mi je nedavno na pamet, šta sa “etno-selima”, koje u poslednje vreme niču kao pečurke posle kiše? Ima ih raznih, ali deluje mi da je najprikladniji tourism=theme_park, koji uključuje i “or large-scale open-air museums”.
Zapis jeste religijski objekat. Ne pripada Crkvi, to je deo kulturnog nasleđa i mitologije. Ako postoji potreba da se kao takav označi onda ga tako treba i označiti.
Može se diskutovati da li zaista treba da bude označen tagovima religion=christian, denomination=serbian_orthodox, s obzirom da je mitologija zapisa nasleđena iz prehrišćanskog vremena i to najverovatnije nije ni prihvaćeno kao deo pravoslavne doktrine, ali zato amenity=place_of_worship nedvosmisleno naznačava da se radi o svetom mestu.
Sa etno selima imamo dodatni problem što se svašta naziva etno selom. Recimo etno selo u Sirogojnu je zaista i formalno muzej, ali postoje i neka “etno sela” koja su u stvari samo objekti za turistički smeštaj, često čak i bez mnogo etno elemenata - neku skuca par kao kolibica za noćenje i nazove to etno selom jer to dobro ide na tržištu.
tourism=theme_park je možda ok kao deo rešenja, ali je neophodno da se nekako dodatno naznači o kakvom tematskom parku se radi. Treba ipak da se na neki način izdvoji pomenuto etno selo u Sirogojnu od nekakvih tematskih parkova sa dinosaurusima, kaubojima i indijancima, diznilendima i sličnim zabavama.
Требало је више да дискутујемо на тему записа пре него сам кренуо у увоз података, деловало ми је да имамо консензус. Моја грешка, покренуо сам нову тему у жељи да исправим грешку. [1]
Покренуо сам одвојену тему за означавање пошти [2]
За остале предлоге ћу сачекати још мало па уколико нема противљења унети на списак.
Школе се често састоје од више објеката. Како назначити који је објекат главни, у смислу да посетиоци треба да улазе у њега, ако некокористи навигацију да га она доведе до тог објекта?