Nowy Online-Edytor “iD” jest już na głównej stronie OSM...

Mimo iż nowy edytor iD jest mocno niedopracowany, widać wzrost liczby użytkowników.
http://osmstats.altogetherlost.com/index.php?item=members
miesiąc temu aktywnych w ciągu 30 dni było 17,5 tys mapowiczów, na obecną chwilę jest ich ponad 22tys. Również w Polsce zainteresowanie OSM rośnie. Myślę, że nowy edytor trafił w gust okazyjnych mapowiczów.

Jest niedopracowany i brakuje m.in. wielu tagów i jest też sporo przestarzałych. Ale jest bardziej przejrzysty i ładniejszy. Poprawiłem trochę bezmyślnych tłumaczeń użyszkodnika michal0x5, dodałem też swoje sugestie, więc może niech ktoś to jeszcze przejrzy, bo kilka takich kwiatków znalazłem, że o mało co nie spadłem z krzesła:) Nie wiem do czego służą ciągi pooddzielane przecinkami, dlatego nawet ich nie ruszałem, może to słowa kluczowe do wyszukiwarki.
Tłumaczenie jest dostępne na transifex.com.

Tak się składa, że również od jakiegoś czasu zajmuję się tłumaczeniem iD :slight_smile: Do grupy dołączyłem miesiąc-dwa przed wydaniem wersji 1.0. Trochę zostało tam kwiatków, sporo jest też błędów językowych.

A ciągi oddzielone przecinkami to synonimy - pomocne w wyszukiwaniu ‘presetów’.

Witam.

Czy może mi ktoś powiedzieć, jak wstawić do edutora iD tło z ortofotomapy geoportal.gov.pl ?

Rysuje drogi które znam na podkarpaciu, ale niestety mapy bing mają tam kiepską jakość, ale za to geoportal.gov.pl wręcz idealną. Spokojnie można nawet rysować ścieżki dla rowerów.

Temat był poruszany wielokrotnie… Nie możemy używać geoportalu, nie chcą nam dać zgody.

Nie chodzi mi o użycie do automatycznego nanoszenia map itp itd.
Chodzi mi tylko, żeby ustawić sobie jako tło.

W programach do edycji map udało mi się ustawić WMS geoportalu, ale niestety żaden z tych programów nie jest przyjazny dla poczatkującego “poprawiacza map” jakim jestem.

Z tym poprawianiem na samym początku to bym się raczej wstrzymał…

Nie nie, spokojnie. Czyjejś pracy nie poprawiam.
Podstawowe zasady czytałem, bez paniki.
Njapierw sprawdzam, czy mapa nie ma przesunięcia.

Rysuje drogi tam gdzie ich nie ma, do tego zarysy budynków, czy np “prostuje” zakręty tam gdzie ktoś poprowadził drogę przez wioche robiąc ją z 3 odcinków lini prostej.

To dobrze:)

Ogólnie bardzo fajnie że ktoś jeszcze poprawia Podkarpacie. Według mnie jak się przyzwyczaisz do Binga to na nim też wsio wyrysujesz (ps. za Bingiem w okolicy przemawia to że jest bardziej aktualny, trochę młodsze zdj. wiadomo nie ta sama jakość ale da rade.) . Gorzej jak go niema. ID według mnie jest dość fajny dla początkujących. Bardzo dużo używałem Potlatch 2. I według mnie ID jest bardziej przyjazny. Ale pod namową Zbigniewa postanowiłem używać JOSM. Dużo szybciej można rysować drogi, a domy przy użyciu wtyczki prawie z automatu.

No właśnie sam myślałem o jakimś automacie do bydynków, bo w moich okolicach to się zaj*bać można.
Wiocha z której pochodzę już dawno miała ponad 1000 domów, a takich wiosek w okolicy jest 5…

Niestety JOSM za cholerę mi nie podchodzi.

Może temu, że nie trafiłem na jakiś przyjazny dla mnie “wstęp”.

Nie znam się na kartografii, więc to też może być powód.

Słuchaj bardziej doświadczonych mapowiczów i zacznij używać JOSM;)

http://www.openstreetmap.org.pl/materialy/wprowadzenie-openstreetmap.pdf

popieram ;). Mnie też JOSM na początku odrzucił i pomyślałem “nigdy w życiu”. Ale po jakimś czasie okazuje się, że wygoda i możliwości są nieporównywalne.

Mnie od początku odrzucał potlatch, a o JOSM’ie chyba nie miałem pojęcia, aż do czasu ; D

W nowej wersji iD pojawi się sporo poprawek do wydajności i obsługa relacji.

Tutaj jest roadmap rozwoju iD:
https://github.com/systemed/iD/wiki/1.1-Roadmap

Z początku myślałem, że iD sprawi, że na OSM pojawi się więcej maperów i, co za tym teoretycznie idzie, więcej zebranych danych. Teraz iD porównuję do naładowanego pistoletu w rękach małego dziecka. Dla przykładu w moim mieście pojawia się coraz więcej błędów - niepołączone drogi, ścieżki “w powietrzu”, zepsute relacje, złe oznaczenia drogi jednokierunkowej (w rezultacie blokuje całą ulicę w nawigacjach). Można jeszcze długo wymieniać.

iD dodaje moim zdaniem nadmiarowe tagi. Na przykład swoim interfejsem niejako wymusza określenie, czy droga jest dwu-, czy jednokierunkowa. Jeśli jest dwukierunkowa, to dodaje oneway=no. Ale czy to ma sens, skoro “no” to wartość domyślna? IMO to tylko niepotrzebne powiększanie bazy danych.

oneway=no ma pewien sens. Dzięki temu wiemy, że droga jest na pewno dwukierunkowa, a nie, że ktoś nie wiedział jaka jest. Dla bazy to nie jest spore obciążenie. Ale jeśli chodzi o sam edytor iD to racja, generuje równie dużo błędów co potlatch. Przydałby się mu walidator taki jaki jest w JOSM :-/ No cóż, nowi uzytkownicy generują sporo błędów, ale co któryś z nich zostanie z nami na dłużej i po pewnym czasie stanie się bardzo dobrym mapowiczem :slight_smile:

A horse=no? O ile nie mylę tagu - pojawiają się takie tagi w Lublinie na drogach, gdzie nie ma zakazu jazdy wierzchem, a jednak są. Pomijam zmiany nazw ulic, bo się połączyły z innymi i straciły swoje nazwy właściwe. Zgłaszanie tego do OSM nie ma sensu, bo i tak za chwilę ktoś zmieni, zwrócenie uwagi jest też bez sensu, bo ten ktoś wie lepiej, bo “mieszka tu i wie co robi”.

Nie wiem na jakiej podstawie następuje połączenie drogi lokalnej ślepej od zawsze z drogą wojewódzką, bo na żadnym zdjęciu - nowym/starym nie widać połączenia, a widać ewidentnie chodnik uniemożliwiający przejazd.

Obserwuję tylko Lublin i okolice, ale jeżeli tak samo wygląda proces edycji mapy w innych obszarach to nie jest wesoło.