a są w ogóle dane o kolorach w OSM? Wg. oficjalnego tagowania route=bicycle nie widzę nic takiego.
tag colour=* ogólnie osmapa.pl renderuje http://osmapa.pl/?lon=18.98446&lat=50.14094&zoom=13&map=&o=FFFF
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/222096
Pragnę przypomnieć, że jeśli skrót kończy się na tę samą literę co skracane słowo, wtedy nie stawiamy kropki.
Możesz skorzystać z takiej samej nakładki pochodzącej z projektu UMP, gdzie szlaki - w Polsce - są narysowane takim samym kolorem jak w rzeczywistości. Szlaki możesz nałożyć na mapę OSM i są one w pełni routowalne, czyli możesz - jeżeli chesz, według nich prowadzić nawigację. Nakładka obejmuje zarówno szlaki piesze, szlaki rowerowe (regionalne, krajowe, międzynarodowe) oraz inne typy ścieżek i tras typu “szlak”, np. trasy biegowe dla narciarzy.
To po to to człowiek dłubie w OSM aby korzystać z UMP?
Ogólnie na to czekałem ale… oczywiście musi być ale
Też bym wolał prawdziwe kolory szklaków bo wtedy jadąc można korygować z tym co jest w terenie i jest łatwiej.
Czasami problem jest z tekstem wyświetlanym, nie wiem czy jest brane name czy ref ale jak dwa szlaki idą razem to długi tekst jest postaci: ‘lcn nazwa pierwszego lcn nazwa drugiego’ i potrafi to przykryć szlak mocno. Nie wiem jak będzie w trasie bo to na razie na sucho sprawdzałem.
Dokładnie o to chodzi, tak jak w osmapie.pl korzystając z tagu colour. Zrobiłem trochę szlaków w OSM z myślą, że kiedyś będę mógł je zobaczyć w Garminie
Możesz skorzystać z takiej samej nakładki pochodzącej z projektu UMP
W UMP (Topo) też uzupełniam dane ale tam rysowanie szlaków jest dosyć żmudne. I nie wygląda to tak ładnie jak w osmapie.pl
Jest też faktycznie sama nakładka ze szlakami, zobaczę jak to będzie wyglądać z mapami OSM.
To po to to człowiek dłubie w OSM aby korzystać z UMP?
W tym właśnie sęk
GmapToolem jest najwygodniej. Nie scalam takich warstw domyślnie w jedną mapę, bo dużo GPS-ów (np. 62s) wymaga ich jako osobne pliki - jak są w jednym to wszystkie warstwy są domyślnie włączone i nie można ich wyłączyć.
Dzisiaj pojeździłem trochę rowerem z mapą połączoną za pomocą GmapToola i jest OK. Faktycznie szkoda, że nie pokazuje szlaków w kolorach jak kolor szlaków, ale z drugiej zielone szlaki to już kompletnie nie byłyby widoczne na tle lasu, a źółte jak akurat idą drogą krajową Poziomnice co 50 m - przynajmniej w mojej okolicy (Łodź) są zupełnie nieprzydatne - na całem 30 km trasie miałem różnicę wzniesień ok 60 m więc w zasadzie dałem radę przeciąć poziomnicę 250 m npm. ze dwa razy Ale pewnie jakby były gęściej, to by zaciemniły mapę w bardziej pagórkowatym terenie…
To po to to człowiek dłubie w OSM aby korzystać z UMP?
Może właśnie po to? W Polsce korzystam z UMP, w Czechach, na Słowacji oraz Bałkany z Węgrami skorzystam z OpenMap lub z UMP, w reszcie Europy z OSM, w czym problem? Dla samego przejazdu (mapa przejazdowa) skorzystam z samego UMP. Nakładka to tylko nakładka.
W UMP (Topo) też uzupełniam dane ale tam rysowanie szlaków jest dosyć żmudne. I nie wygląda to tak ładnie jak w osmapie.pl
Jest też faktycznie sama nakładka ze szlakami, zobaczę jak to będzie wyglądać z mapami OSM.
Sam wygląd to kwestia gustu i popracowania nad nim, ale można skorzystać ze skryptu, by rysować. Ale to dziwne, skoro macie tagi kolorów, że nie są uwzględniane w nakładce. Pewnie to problem typu kreski.
jak pisałem - to dopiero wersja eksperymentalna :). Pytanie techniczne: jeżeli szlak byłby zrobiony jako droga routowalna to w przypadku włączonych obu map jak Garmin się zachowuje? Na chwilę obecną trasy są zrobione jako nieroutowalne, ale zmiana tego to nie jest problem.
Nowa wersja - routowalna i w kolorze ;). Kolor trasy jest zgodny z tagiem colour=* (rozpoznawane kolory to czerwony, niebieski, zółty - czarny dojdzie w następnej wersji). W przypadku braku tagu colour rozróżniana jest klasa LCN/RCN i NCN i na tej podstawie przypisywany jest kolor (czerwony lub niebieski).
http://garmin.osmapa.pl/mapy/OSMapaPL-ROWEROWE-20130515V1.01.exe
http://garmin.osmapa.pl/mapy/OSMapaPL-ROWEROWE-20130515V1.01_IMG.zip
Nowa wersja - routowalna i w kolorze ;). Kolor trasy jest zgodny z tagiem colour=*
I taka wersja mi się podoba
Z chęcią to będę wykorzystywał, żeby tak jeszcze szlaki piesze …
A myślałeś o jakimś przesunięciu w przypadku gdy dwa lub więcej szlaków idzie jedna drogą? Tak żeby się nie nakładały.
Ładnie się prezentuje z różnymi mapami opartymi na OSM (OSMapaPL / Velomap / Freitzeitkarte / Freizeitkarte + UMP szlaki)
piesze może będą w niedługim czasie :). Z przesunięciami to sprawdzę, ale nie wiem czy są do tego możliwości techniczne. Na chwilę obecną jest tak, że przy nakładających się szlakach, priorytet ma czerwony.
piesze może będą w niedługim czasie :). Z przesunięciami to sprawdzę, ale nie wiem czy są do tego możliwości techniczne. Na chwilę obecną jest tak, że przy nakładających się szlakach, priorytet ma czerwony.
Super
Czekam więc z niecierpliwością na wersję ze szlakami pieszymi. Własnie takiej nakładki na Garmina mi brakowało.
Na chwilę obecną jest tak, że przy nakładających się szlakach, priorytet ma czerwony.
A nie niebieski? Bo rysuje się i na zielonym i na czerwonym
rozpoznawane kolory to czerwony, niebieski, zółty - czarny dojdzie w następnej wersji
A ja widzę zielony:D
zielony jest w bonusie
Podeślesz linka do tego szlaku niebieskiego, który się renderuje na samej górze?
http://osmapa.pl/?lon=19.792&lat=50.14772&zoom=16&map=&o=FFFF - tu i w okolicach niebieski dominuje i nad czerwonym i nad zielonym.
Wydaje się mi, że gdzieś kiedyś spotkałem pomarańczowy rowerowy, ale nie pamiętam czy dobrze pamiętam ( aby uzupełnić kolory ).
Chyba nie ma pomarańczowego - w okolicy Raciborza żółty 2Y jest czasami malowany na drzewach pomarańczową farbą:)
U mnie fajnie się nakłada - tylko, ze zauważyłem, że nie renderuje takiego zapisu trasy 326S - colour=#000000 i jest “wyrwa”, gdy 326S nakłada się z żółtym 2Y.
http://osmapa.pl/?lon=18.32552&lat=50.09756&zoom=16&map=&o=FFFF
Kolory do mapy brałem z jakiejś strony PTTK opisującej rodzaje szlaków - pomarańczowego tam nie było
Konwerter rozróżnia kolory opisowe (red, blue, itp) - nie da się z automatu rozróżnić kolorów pisanych numerycznie, mogę co najwyżej zaimplementować rozróżnianie najpopularniejszych - #FF0000, #00FF00, itp. Ale już taki jasnoniebieski można zapisać w kilkunastu/kilkuset odcieniach, i co teraz?
Posprawdzam te odcinki co mi zgłosiliście. Dzięki za info.
U mnie fajnie się nakłada - tylko, ze zauważyłem, że nie renderuje takiego zapisu trasy 326S - colour=#000000 i jest “wyrwa”, gdy 326S nakłada się z żółtym 2Y.
http://osmapa.pl/?lon=18.32552&lat=50.09756&zoom=16&map=&o=FFFF
A ja mam takie miejsce gdzie jak idą wspólnie żółty, niebieski i czarny szlak rowerowy to znikają wszystkie.
http://osmapa.pl/?lon=16.09941&lat=51.52447&zoom=16&map=1&o=FFFF
I na nakładce od kolegi rogala też w tych miejscach są dziury.