zmieniono poziom wyświetlania dróg typu highway=unclassified na taki sam jak highway=residential. Zapobiega to powstawaniu “duchów” - krótkich odcinków niepołączonych z niczym dróg na mniejszych poziomach zbliżenia mapy.
ponoć mkgmap wspiera już eksperymentalnie pełne wyszukiwanie numerów domów - zaczynam to testować i przy odrobinie szczęścia mapa się doczeka kolejnego kamienia milowego w swoim rozwoju
Fajnie - właśnie ostatnio miałem z tym problem na eTrexie przy jeździe rowerem. Jeszcze bym postulował aby o ile to możliwe ścieżki renderować jakoś grubiej - nie wiem czy to tylko eTrexy tak mają, ale nawet na największym zoomie ścieżki na zielonym tle lasu są niemal niewidoczne i trzeba się mocno wgapiać, żeby je dojrzeć na ekraniku.
na razie nie wrzucam oficjalnie na garmin.osmapa.pl, bo traktuję to jako wersję eksperymentalną - zachęcam do testów i zgłaszania uwag.
Mapa jest przeźroczysta - włącza się ją osobno jako nakładkę na inną mapę. Kolorystyka szlaków jest zgodna z tą opisaną w wątku “Oznaczanie szlaków rowerowych” (podział na LCN, RCN, NCN i niesklasyfikowane)
A ktoś może wie, jak w eTrexach włączyć takie nakładki? Szukałem tego w instrukcji i nic nie ma - żadne opcje z menu też nie widzą tych dodatkowych plików oprócz imagemap…
Taka nakładka to dodatkowy plik img, który musi zostać scalony w wynikowy plik img, np. w MapSource, wybierasz mapy, które mają być i szlaki - i będzie razem w jednym img. Z poziomu eTrexa możesz sobie wyłączyć same szlaki, tzn. wyłączyć/włączyć. I to przesyłasz do urządzenia lub na kartę.
Nie sprawdziłem - to już jest wynikowy plik img do eTrexa. GmapTool pozwala łączyć wiele map w jedną docelową, czyli GmapTool’em można to chyba wykonać.
GmapToolem jest najwygodniej. Nie scalam takich warstw domyślnie w jedną mapę, bo dużo GPS-ów (np. 62s) wymaga ich jako osobne pliki - jak są w jednym to wszystkie warstwy są domyślnie włączone i nie można ich wyłączyć.
Nakładka się zainstalowała, jest widoczna w Garminie, wszystko OK.
Czy dobrze rozumiem, że wyświetlany kolor związany jest z kategorią szlaku a nie jego kolorem w terenie?
Rozumiem. Gdyby to była nakładka z rzeczywistymi kolorami szlaków to by mnie bardzo zainteresowała bo czegoś takiego na Garmina poza mapami komercyjnymi nie ma. Ale kategoria szlaku … nie bardzo wiem do czego wykorzystać taką informację?
Możesz skorzystać z takiej samej nakładki pochodzącej z projektu UMP, gdzie szlaki - w Polsce - są narysowane takim samym kolorem jak w rzeczywistości. Szlaki możesz nałożyć na mapę OSM i są one w pełni routowalne, czyli możesz - jeżeli chesz, według nich prowadzić nawigację. Nakładka obejmuje zarówno szlaki piesze, szlaki rowerowe (regionalne, krajowe, międzynarodowe) oraz inne typy ścieżek i tras typu “szlak”, np. trasy biegowe dla narciarzy.
To po to to człowiek dłubie w OSM aby korzystać z UMP?
Ogólnie na to czekałem ale… oczywiście musi być ale
Też bym wolał prawdziwe kolory szklaków bo wtedy jadąc można korygować z tym co jest w terenie i jest łatwiej.
Czasami problem jest z tekstem wyświetlanym, nie wiem czy jest brane name czy ref ale jak dwa szlaki idą razem to długi tekst jest postaci: ‘lcn nazwa pierwszego lcn nazwa drugiego’ i potrafi to przykryć szlak mocno. Nie wiem jak będzie w trasie bo to na razie na sucho sprawdzałem.
Dokładnie o to chodzi, tak jak w osmapie.pl korzystając z tagu colour. Zrobiłem trochę szlaków w OSM z myślą, że kiedyś będę mógł je zobaczyć w Garminie
W UMP (Topo) też uzupełniam dane ale tam rysowanie szlaków jest dosyć żmudne. I nie wygląda to tak ładnie jak w osmapie.pl
Jest też faktycznie sama nakładka ze szlakami, zobaczę jak to będzie wyglądać z mapami OSM.
Dzisiaj pojeździłem trochę rowerem z mapą połączoną za pomocą GmapToola i jest OK. Faktycznie szkoda, że nie pokazuje szlaków w kolorach jak kolor szlaków, ale z drugiej zielone szlaki to już kompletnie nie byłyby widoczne na tle lasu, a źółte jak akurat idą drogą krajową Poziomnice co 50 m - przynajmniej w mojej okolicy (Łodź) są zupełnie nieprzydatne - na całem 30 km trasie miałem różnicę wzniesień ok 60 m więc w zasadzie dałem radę przeciąć poziomnicę 250 m npm. ze dwa razy Ale pewnie jakby były gęściej, to by zaciemniły mapę w bardziej pagórkowatym terenie…
Może właśnie po to? W Polsce korzystam z UMP, w Czechach, na Słowacji oraz Bałkany z Węgrami skorzystam z OpenMap lub z UMP, w reszcie Europy z OSM, w czym problem? Dla samego przejazdu (mapa przejazdowa) skorzystam z samego UMP. Nakładka to tylko nakładka.
Sam wygląd to kwestia gustu i popracowania nad nim, ale można skorzystać ze skryptu, by rysować. Ale to dziwne, skoro macie tagi kolorów, że nie są uwzględniane w nakładce. Pewnie to problem typu kreski.