OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

Mnie się też nie podobało, z tego co doczytałem Firefox by default nie pozwala Javasciptom zapisywać plików, a serwis MEGA w ten sposób działa (tj. opiera się na JS).
Ściągnąłem więc plugin, ściągnąłem mapę, i wyłączyłem plugin. Mimo wszystko wolę to niż instalować Chrome’a…
Pozdrawiam,

dostałem już kilka zgłoszeń o problemach z tym serwisem - wróciłem do klasycznego hostingu - mapy już można ściągnąć bez problemu.

Jeżeli chodzi o wyszukiwanie ulic to zbadam co i jak - niestety pewnie będzie to walka z ułomnościami mgkmap.

Nazwy rond będą poprawione w następnej wersji.

Hej!

Od paru dni wisi nowa wersja:

Wersja 1.20

  • na mniejszych poziomach zbliżenia nie wyświetlają się nazwy rond
  • wyłączono wyświetlanie numerów domów opisanych samodzielnym znacznikiem addr:housenumber - znacznie psuło to czytelność mapy.

zapraszam do zgłaszania uwag :slight_smile:

Na garmin.osmapa.pl wrzuciłem plik IMG z danymi SRTM w formie poziomic. Instaluje się go jako osobną, przeźroczystą mapę.

Nie chciałem wyważać otwartych drzwi, więc są to pliki wyciągnięte z projektu OpenMTBMap i spięte przeze mnie do jednego mapsetu.

Nowa aktualizacja map. W nowej wersji:

** Wersja 1.22**

  • zmieniono poziom wyświetlania dróg typu highway=unclassified na taki sam jak highway=residential. Zapobiega to powstawaniu “duchów” - krótkich odcinków niepołączonych z niczym dróg na mniejszych poziomach zbliżenia mapy.

ponoć mkgmap wspiera już eksperymentalnie pełne wyszukiwanie numerów domów - zaczynam to testować i przy odrobinie szczęścia mapa się doczeka kolejnego kamienia milowego w swoim rozwoju :smiley:

Fajnie - właśnie ostatnio miałem z tym problem na eTrexie przy jeździe rowerem. Jeszcze bym postulował aby o ile to możliwe ścieżki renderować jakoś grubiej - nie wiem czy to tylko eTrexy tak mają, ale nawet na największym zoomie ścieżki na zielonym tle lasu są niemal niewidoczne i trzeba się mocno wgapiać, żeby je dojrzeć na ekraniku.

mówisz - masz :stuck_out_tongue_winking_eye:

Z okazji piątku wrzucam niespodziankę - mapa szlaków rowerowych z OSM:

http://garmin.osmapa.pl/mapy/OSMapaPL-ROWEROWE-20130515V1.00.exe
http://garmin.osmapa.pl/mapy/OSMapaPL-ROWEROWE-20130515V1.00_IMG.zip

na razie nie wrzucam oficjalnie na garmin.osmapa.pl, bo traktuję to jako wersję eksperymentalną - zachęcam do testów i zgłaszania uwag.

Mapa jest przeźroczysta - włącza się ją osobno jako nakładkę na inną mapę. Kolorystyka szlaków jest zgodna z tą opisaną w wątku “Oznaczanie szlaków rowerowych” (podział na LCN, RCN, NCN i niesklasyfikowane)

A ktoś może wie, jak w eTrexach włączyć takie nakładki? Szukałem tego w instrukcji i nic nie ma - żadne opcje z menu też nie widzą tych dodatkowych plików oprócz imagemap…

Taka nakładka to dodatkowy plik img, który musi zostać scalony w wynikowy plik img, np. w MapSource, wybierasz mapy, które mają być i szlaki - i będzie razem w jednym img. Z poziomu eTrexa możesz sobie wyłączyć same szlaki, tzn. wyłączyć/włączyć. I to przesyłasz do urządzenia lub na kartę.

Nie sprawdziłem - to już jest wynikowy plik img do eTrexa. GmapTool pozwala łączyć wiele map w jedną docelową, czyli GmapTool’em można to chyba wykonać.

GmapToolem jest najwygodniej. Nie scalam takich warstw domyślnie w jedną mapę, bo dużo GPS-ów (np. 62s) wymaga ich jako osobne pliki - jak są w jednym to wszystkie warstwy są domyślnie włączone i nie można ich wyłączyć.

Nakładka się zainstalowała, jest widoczna w Garminie, wszystko OK.
Czy dobrze rozumiem, że wyświetlany kolor związany jest z kategorią szlaku a nie jego kolorem w terenie?

tak, podział taki wziąłem z wątku o tagowaniu szlaków rowerowych.

Rozumiem. Gdyby to była nakładka z rzeczywistymi kolorami szlaków to by mnie bardzo zainteresowała bo czegoś takiego na Garmina poza mapami komercyjnymi nie ma. Ale kategoria szlaku … nie bardzo wiem do czego wykorzystać taką informację?

a są w ogóle dane o kolorach w OSM? Wg. oficjalnego tagowania route=bicycle nie widzę nic takiego.

tag colour=* ogólnie osmapa.pl renderuje http://osmapa.pl/?lon=18.98446&lat=50.14094&zoom=13&map=&o=FFFF
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/222096

Pragnę przypomnieć, że jeśli skrót kończy się na tę samą literę co skracane słowo, wtedy nie stawiamy kropki.

Możesz skorzystać z takiej samej nakładki pochodzącej z projektu UMP, gdzie szlaki - w Polsce - są narysowane takim samym kolorem jak w rzeczywistości. Szlaki możesz nałożyć na mapę OSM i są one w pełni routowalne, czyli możesz - jeżeli chesz, według nich prowadzić nawigację. Nakładka obejmuje zarówno szlaki piesze, szlaki rowerowe (regionalne, krajowe, międzynarodowe) oraz inne typy ścieżek i tras typu “szlak”, np. trasy biegowe dla narciarzy.

To po to to człowiek dłubie w OSM aby korzystać z UMP?

Ogólnie na to czekałem :slight_smile: ale… oczywiście musi być ale :smiley:
Też bym wolał prawdziwe kolory szklaków bo wtedy jadąc można korygować z tym co jest w terenie i jest łatwiej.
Czasami problem jest z tekstem wyświetlanym, nie wiem czy jest brane name czy ref ale jak dwa szlaki idą razem to długi tekst jest postaci: ‘lcn nazwa pierwszego lcn nazwa drugiego’ i potrafi to przykryć szlak mocno. Nie wiem jak będzie w trasie bo to na razie na sucho sprawdzałem.

Dokładnie o to chodzi, tak jak w osmapie.pl korzystając z tagu colour. Zrobiłem trochę szlaków w OSM z myślą, że kiedyś będę mógł je zobaczyć w Garminie :slight_smile:

W UMP (Topo) też uzupełniam dane ale tam rysowanie szlaków jest dosyć żmudne. I nie wygląda to tak ładnie jak w osmapie.pl
Jest też faktycznie sama nakładka ze szlakami, zobaczę jak to będzie wyglądać z mapami OSM.

W tym właśnie sęk :slight_smile: