Słupki kilometrowe (pikietaż)

Tzn. z propozycji trzeba usunąć source=real/interpolated - planowaliśmy wyinterpolować do bazy słupki pośrednie, ale jednak przeważyło, że wyinterpolować sobie powinna aplikacja użytkowa z danych, więc w bazie powinny być tylko spisy z natury.

Może napiszę od strony programisty. Mamy relację, możemy wyliczyć jej długość i tak naprawdę wyliczony pikietaż również. Brakuje punktów odniesienia do rzeczywistości, przebiegi nie pokrywają się idealnie do kształtu relacji. W zależności od długości drogi warto było by mieć co jakiś okres punkt odniesienia.
Tak więc sądzę, że wzorcowy zmierzony punkt przydał by się na początku i na końcu każdej drogi (słupek nr 1 i ostatni) jeśli są poza miastami oraz na wylotach z miast >50k (pierwszy słupek za granicą miasta). Np. w Kaliszu mam raptem 7 wyjazdów 12 i 25 przelotowo i 3 DW startują - więc mam 7 wizyt na końce miasta - następne pomiary Pleszew, Ostrów, Błaszki, Września, Grabów, Konin itd. To przy drogach DK i DW.
W przypadku A i S propozycja jest poznakować słupki przy węzłach/mop-ach, bo tam można łatwo zamarkować gps, a drogi są na tyle proste i łagodne w zakrętach że pomyłki w pikietażu nawet na interpolacji 30-40 km pomiędzy zjazdami nie będą wprowadzały dużo błędów.

Panowie, jest cos miedzynarodowego na ten temat?
Jesli nie, to dobrze to wrzucic po angielsku jako proposal i poinformowac najbardziej aktywne spolecznosci miedzynarodowe kazdorazowo poprzez wskazówke na forach.

Jedynie jest taki proposal http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Milestones
ale on nie ma zupełnie pokrycia w danych, czytaj: ktoś wymyślił schemat, ale nie zadbał o wygenerowanie żadnych danych wg niego.
W związku z tym bierzemy temat zupełnie na świeżo, starając się ustalić schemat tagowania, który będzie odpowiadał nam i reszcie świata. W następnej kolejności pozbieramy trochę słupków z terenu, żeby coś był w bazie, dzięki czemu będzie łatwiej przekonać resztę świata do jego użycia.

No i zrobimy jakąś implementację użycia - kafelki. Można by też zagadać do producentów nawi z danych osm, aby też się wypowiedzieli od strony użytkowania danych, abyśmy wiedzieli stale gdzie jesteśmy wg drogi@km.
Pikietaż na danych UMP wygląda tak: http://masstracks.media-lab.com.pl/?zoom=13&lat=6839920.67382&lon=2000654.93955&layers=B00TFFF
tu też mój dość fajny pomysł do kafelkarza to stopniowanie pikietażu per zoom - na niższych wartościach Z wyświetlam np co 2, 5, 10.

  1. Trzeba to zrobić uniwersalnie, bo wbrew pozorom takie dane są też na kolei

  2. Jeśli chodzi o dane na start, to proponował bym skontaktować się z http://lhs.pl/info/GPS mielibyśmy na dzień dobry całą “drogę” opracowanią, a co za tym idzie, o wiele przykład, niż kilka słupków na wylotówkach.

  3. Ja bym jednak osobiście preferował jednak słupki na węzłach, by było wiadomo do której jezdni to się tyczy.

Nie wiem o jakich pozorach mówisz, ale ja nie widzę problemu - dajesz railway=distance_marker, reszta bez zmian.

Niezbyt dobry pomysł, bo przyjdzie user, poprzesuwa poprawiając drogę i pikietaż szlag trafi. Ja proponuję, by słupek stawiać w osi jezdni ale bez przyklejania go do linii.

a na drogach dwujezdniowych nadal po prawej czy raczej w środku?

Ups, jakoś źle szukaliśmy, bo okazuje się, że w bazie jest ponad 11k takich obiektów, więc nie wynaleźliśmy koła :wink:
http://taginfo.openstreetmap.org/search?q=highway%3Dmilestone

W związku z tym raczej musimy się dostosować:

  • highway=milestone
  • ref=
  • source=survey/interpolated
  • pk=<wartość w km> (np. pk=35). W przypadku krajów, gdzie stosuje się mile - pk=35 mi

Dzisiaj testowo zebrałem trochę (61) słupków w terenie.

Używałem aplikacji KeypadMapper i jestem zadowolony z efektu. Oczywiście, aplikacja ta służy do zbierania adresów, ale po drobnej konwersji w JOSM uzyskałem gotowe dane do wrzucenia.
Ogólnie dobre zajęcie dla nudzącego się pasażera :wink: więc zachęcam do zajęcia go zbieraniem pikietażu będąc w drodze nad morze :slight_smile:

Mam pytanie czemu na org podkładzie OSM poprzez stronę WWW nie widać żadnego piketażu. Natomiast jak pobiorę dane przez JOSM to ten słupek jest.

Zwróciłem na to uwagę bo patrzyłem ostatnio na mapę firmy ABAKUS i u nich się słupki pojawiają.

Domyślny styl nie pokazuje wszystkiego co zostało zmapowane.

Czyli muszę postawić własny serwer taili postawić,żeby móc wyświetlać interesujące mnie dane?

Albo swój, albo wykorzystać któryś z istniejących. Wiem, że abakus ma swój render ze słupkami. Niech ktoś podrzuci adres :wink:

http://mapa.abakus.net.pl/blog/

Czytam ten blog ale nie widzę możliwości używania tego rendera gdziekolwiek oprócz ich aplikacji. Więc tylko pozostaje postawić własny serwerek

Czy słupek powinien być mapowany jako osobny obiekt, w miejscu gdzie się znajduje, czy jako punkt będący częścią drogi?

Najważniejsze, by nie łączyć słupka z drogą - inaczej prędzej czy później ktoś go przesunie.

Stosowane są metody opisane w tym wątku:
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=328512#p328512
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=328569#p328569

Postawienie/przesunięcie markera dokładnie w miejscu fizycznego słupka jest prawidłowe - ale to wymaga dobrego orto lub wiarygodnych danych urzędowych.

Ja słupki oznaczam jako punkt przy drodze https://www.openstreetmap.org/node/7468481395 i tylko po to aby przypiąć w tym miejscu zdjęcie. Po sprawdzeniu na OSMand widzę że mapowanie takich słupków nie ma najmniejszego sensu. Ja kieruję się zasadą że mapuję wszystko poza miastem co może służyć jak punkt orientacyjny w terenie. W celu stworzenia sprytnej mapy topograficznej działającej bez Internetu i GPS na trudne czasy gdy politycy zabiorą nam Internet lub komunikacja satelitarna z jakiś powodów stanie się niemożliwa. Słupki kilometrowe nie wyświetlają się nawet na OSMand i dla powyższego celu nawigacji w terenie na podstawie oznaczonych i nazwanych punktów orientacyjnych nie mają żadnego sensu.
Przy okazji odkryłem że OSMand wcale nie pokazuje wszystkiego co jest umieszczone na OSM. Gdy na OSM wyszukałem frazę “10.5” w obszarze Cigacic to został odnaleziony taki wynik ( Słupek pikietażowy 10.5, “Stary” most w Cigacicach, Łaniec, Zagórzyn, Cigacice, gmina Sulechów, powiat zielonogórski, województwo lubuskie, 66-131, Polska) Na aplikacji mobilnej nic mi nie znalazło a zaktualizowana.

Żadna mapa tego nie robi. Jak chce się mieć pełny dostęp do wszystkich danych to można po prostu edytora użyć jak np. Vespucci / OSM Go!

Czy Go Map!! na apple.

Wstępne założenie było taki, że słupki miały być węzłami powiązanymi z drogami. W związku z tym, że przy nieuważnych edycjach słupek czasami był usuwany a czasami przesuwany to słupki stały się niezależnymi węzłami ustawianymi w pobliżu linii drogi.

Wiki co prawda ma zapisane stare ustalenia ale na forum kiedyś ten temat się przewijał i tam ustalano, że będą to jednak oddzielne węzły.