Na podstawie : Pl:Key:addr - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:addr
Opactwo - http://www.openstreetmap.org/?lat=51.53522&lon=21.77578&zoom=16&layers=M
Januszno - http://www.openstreetmap.org/?lat=51.48917&lon=21.50666&zoom=17&layers=M , z “associatedStreet”
Właśnie wgrywa się najnowsza mapa - poniżej wprowadzane zmiany:
- zmniejszono rozmiar czcionek napisów na budynkach i obiektach typu amenity=*
- wyłączono wyświetlanie tabliczek z numerami dróg krajowych na mniejszych poziomach przybliżenia - zwiększa to czytelność mapy. Obecnie wyświetlają się jedynie numery autostrad i dróg ekspresowych.
- wyświetlają się numery domów opisane samodzielnym znacznikiem addr:housenumber (nie przypisanym np. do obiektu typu building=yes)
- zmieniono ikony przypisane do miejscowości typu place=city oraz place=town - nazwy miejscowości są bardziej czytelne przy różnych poziomach przybliżenia mapy.
ze znanych błędów: wyszukiwanie numerów domów nie działa i na razie nie będzie - jest to wina braku obsługi tego przez konwerter mkgmap. Same reguły zostały dostosowane już do tagowania wsi bez ulic (jak to było zgłaszane w postach powyżej), ale na razie pozostaje tylko czekać
Od dzisiaj pliki są hostowane w serwisie mega.co.nz - w razie jakichkolwiek problemów ze ściąganiem proszę o info
Pod IE widać tylko informację, że trzeba użyć Chrome, pod Firefoxem - prosi o zainstalowanie plugina. Z pluginem działa, jeśli w opcjach włączymy “Save files to…”, czyli download do defaultowego katalogu - z “Always ask me where to save files” nie funga.
Pozdrawiam,
Testowane w MapSource: wyszukiwanie podpowiada “Ćwiklińskiej”, ale jej w Krakowie nie znajduje. Znajduje “Mieczysławy Ćwiklińskiej”. Nie można znaleźć też “Kurczaba” - trzeba wpisać “Jana Kurczaba” - pewnie problem z indeksowaniem ulic po nazwisku (tj. drugim czy kolejnym członie)
Z mniej istotnych to nazwy niektórych rond są widoczne przy zoomie 200km (cała Polska - nazw miast nie widać), a na niektórych poziomach zbliżenia (np. 15km) opisy są pionowo (podejrzewam że nie są tam jeszcze potrzebne, np. Browarna, Admirała Andrzeja Karwety, podczas gdy przy tym poziomie trudno stwierdzić, w jakich są miastach).
Pozdrawiam,
Czy ten pluging jest bezpieczny?
Nie bardzo mi się podoba jak muszę coś instalować, czego nie chcę.
Mnie się też nie podobało, z tego co doczytałem Firefox by default nie pozwala Javasciptom zapisywać plików, a serwis MEGA w ten sposób działa (tj. opiera się na JS).
Ściągnąłem więc plugin, ściągnąłem mapę, i wyłączyłem plugin. Mimo wszystko wolę to niż instalować Chrome’a…
Pozdrawiam,
dostałem już kilka zgłoszeń o problemach z tym serwisem - wróciłem do klasycznego hostingu - mapy już można ściągnąć bez problemu.
Jeżeli chodzi o wyszukiwanie ulic to zbadam co i jak - niestety pewnie będzie to walka z ułomnościami mgkmap.
Nazwy rond będą poprawione w następnej wersji.
Hej!
Od paru dni wisi nowa wersja:
Wersja 1.20
- na mniejszych poziomach zbliżenia nie wyświetlają się nazwy rond
- wyłączono wyświetlanie numerów domów opisanych samodzielnym znacznikiem addr:housenumber - znacznie psuło to czytelność mapy.
zapraszam do zgłaszania uwag
Na garmin.osmapa.pl wrzuciłem plik IMG z danymi SRTM w formie poziomic. Instaluje się go jako osobną, przeźroczystą mapę.
Nie chciałem wyważać otwartych drzwi, więc są to pliki wyciągnięte z projektu OpenMTBMap i spięte przeze mnie do jednego mapsetu.
Nowa aktualizacja map. W nowej wersji:
** Wersja 1.22**
- zmieniono poziom wyświetlania dróg typu highway=unclassified na taki sam jak highway=residential. Zapobiega to powstawaniu “duchów” - krótkich odcinków niepołączonych z niczym dróg na mniejszych poziomach zbliżenia mapy.
ponoć mkgmap wspiera już eksperymentalnie pełne wyszukiwanie numerów domów - zaczynam to testować i przy odrobinie szczęścia mapa się doczeka kolejnego kamienia milowego w swoim rozwoju
Fajnie - właśnie ostatnio miałem z tym problem na eTrexie przy jeździe rowerem. Jeszcze bym postulował aby o ile to możliwe ścieżki renderować jakoś grubiej - nie wiem czy to tylko eTrexy tak mają, ale nawet na największym zoomie ścieżki na zielonym tle lasu są niemal niewidoczne i trzeba się mocno wgapiać, żeby je dojrzeć na ekraniku.
mówisz - masz
Z okazji piątku wrzucam niespodziankę - mapa szlaków rowerowych z OSM:
http://garmin.osmapa.pl/mapy/OSMapaPL-ROWEROWE-20130515V1.00.exe
http://garmin.osmapa.pl/mapy/OSMapaPL-ROWEROWE-20130515V1.00_IMG.zip
na razie nie wrzucam oficjalnie na garmin.osmapa.pl, bo traktuję to jako wersję eksperymentalną - zachęcam do testów i zgłaszania uwag.
Mapa jest przeźroczysta - włącza się ją osobno jako nakładkę na inną mapę. Kolorystyka szlaków jest zgodna z tą opisaną w wątku “Oznaczanie szlaków rowerowych” (podział na LCN, RCN, NCN i niesklasyfikowane)
A ktoś może wie, jak w eTrexach włączyć takie nakładki? Szukałem tego w instrukcji i nic nie ma - żadne opcje z menu też nie widzą tych dodatkowych plików oprócz imagemap…
Taka nakładka to dodatkowy plik img, który musi zostać scalony w wynikowy plik img, np. w MapSource, wybierasz mapy, które mają być i szlaki - i będzie razem w jednym img. Z poziomu eTrexa możesz sobie wyłączyć same szlaki, tzn. wyłączyć/włączyć. I to przesyłasz do urządzenia lub na kartę.
Nie sprawdziłem - to już jest wynikowy plik img do eTrexa. GmapTool pozwala łączyć wiele map w jedną docelową, czyli GmapTool’em można to chyba wykonać.
GmapToolem jest najwygodniej. Nie scalam takich warstw domyślnie w jedną mapę, bo dużo GPS-ów (np. 62s) wymaga ich jako osobne pliki - jak są w jednym to wszystkie warstwy są domyślnie włączone i nie można ich wyłączyć.
Nakładka się zainstalowała, jest widoczna w Garminie, wszystko OK.
Czy dobrze rozumiem, że wyświetlany kolor związany jest z kategorią szlaku a nie jego kolorem w terenie?
tak, podział taki wziąłem z wątku o tagowaniu szlaków rowerowych.
Rozumiem. Gdyby to była nakładka z rzeczywistymi kolorami szlaków to by mnie bardzo zainteresowała bo czegoś takiego na Garmina poza mapami komercyjnymi nie ma. Ale kategoria szlaku … nie bardzo wiem do czego wykorzystać taką informację?
a są w ogóle dane o kolorach w OSM? Wg. oficjalnego tagowania route=bicycle nie widzę nic takiego.