Zanim zaczniesz dostosowywać soft, to by się przydało ustalić najpierw jak dokładnie tagować takie adresy, bo głosy są trochę podzielone.
Na razie “obowiązuje” koncepcja by dla domu we wiosce bez ulic stosować schemat:
addr:city=
addr:street=
addr:housenumber=
Przykład takiej wioski: http://www.openstreetmap.org/browse/way/150462897. Dodatkową trudnością jest to, że drogom we wsi nie dajemy nazw, co powoduje że np. Nominatim, czy OsmAnd nie potrafi przypisać tych numerów
Pojawia się od niedawna też następująca propozycja, która nie wydaje się być taką protezą jak powyższa:
Właśnie wgrywa się najnowsza mapa - poniżej wprowadzane zmiany:
zmniejszono rozmiar czcionek napisów na budynkach i obiektach typu amenity=*
wyłączono wyświetlanie tabliczek z numerami dróg krajowych na mniejszych poziomach przybliżenia - zwiększa to czytelność mapy. Obecnie wyświetlają się jedynie numery autostrad i dróg ekspresowych.
wyświetlają się numery domów opisane samodzielnym znacznikiem addr:housenumber (nie przypisanym np. do obiektu typu building=yes)
zmieniono ikony przypisane do miejscowości typu place=city oraz place=town - nazwy miejscowości są bardziej czytelne przy różnych poziomach przybliżenia mapy.
ze znanych błędów: wyszukiwanie numerów domów nie działa i na razie nie będzie - jest to wina braku obsługi tego przez konwerter mkgmap. Same reguły zostały dostosowane już do tagowania wsi bez ulic (jak to było zgłaszane w postach powyżej), ale na razie pozostaje tylko czekać
Od dzisiaj pliki są hostowane w serwisie mega.co.nz - w razie jakichkolwiek problemów ze ściąganiem proszę o info
Pod IE widać tylko informację, że trzeba użyć Chrome, pod Firefoxem - prosi o zainstalowanie plugina. Z pluginem działa, jeśli w opcjach włączymy “Save files to…”, czyli download do defaultowego katalogu - z “Always ask me where to save files” nie funga.
Pozdrawiam,
Testowane w MapSource: wyszukiwanie podpowiada “Ćwiklińskiej”, ale jej w Krakowie nie znajduje. Znajduje “Mieczysławy Ćwiklińskiej”. Nie można znaleźć też “Kurczaba” - trzeba wpisać “Jana Kurczaba” - pewnie problem z indeksowaniem ulic po nazwisku (tj. drugim czy kolejnym członie)
Z mniej istotnych to nazwy niektórych rond są widoczne przy zoomie 200km (cała Polska - nazw miast nie widać), a na niektórych poziomach zbliżenia (np. 15km) opisy są pionowo (podejrzewam że nie są tam jeszcze potrzebne, np. Browarna, Admirała Andrzeja Karwety, podczas gdy przy tym poziomie trudno stwierdzić, w jakich są miastach).
Pozdrawiam,
Mnie się też nie podobało, z tego co doczytałem Firefox by default nie pozwala Javasciptom zapisywać plików, a serwis MEGA w ten sposób działa (tj. opiera się na JS).
Ściągnąłem więc plugin, ściągnąłem mapę, i wyłączyłem plugin. Mimo wszystko wolę to niż instalować Chrome’a…
Pozdrawiam,
zmieniono poziom wyświetlania dróg typu highway=unclassified na taki sam jak highway=residential. Zapobiega to powstawaniu “duchów” - krótkich odcinków niepołączonych z niczym dróg na mniejszych poziomach zbliżenia mapy.
ponoć mkgmap wspiera już eksperymentalnie pełne wyszukiwanie numerów domów - zaczynam to testować i przy odrobinie szczęścia mapa się doczeka kolejnego kamienia milowego w swoim rozwoju
Fajnie - właśnie ostatnio miałem z tym problem na eTrexie przy jeździe rowerem. Jeszcze bym postulował aby o ile to możliwe ścieżki renderować jakoś grubiej - nie wiem czy to tylko eTrexy tak mają, ale nawet na największym zoomie ścieżki na zielonym tle lasu są niemal niewidoczne i trzeba się mocno wgapiać, żeby je dojrzeć na ekraniku.
na razie nie wrzucam oficjalnie na garmin.osmapa.pl, bo traktuję to jako wersję eksperymentalną - zachęcam do testów i zgłaszania uwag.
Mapa jest przeźroczysta - włącza się ją osobno jako nakładkę na inną mapę. Kolorystyka szlaków jest zgodna z tą opisaną w wątku “Oznaczanie szlaków rowerowych” (podział na LCN, RCN, NCN i niesklasyfikowane)
A ktoś może wie, jak w eTrexach włączyć takie nakładki? Szukałem tego w instrukcji i nic nie ma - żadne opcje z menu też nie widzą tych dodatkowych plików oprócz imagemap…
Taka nakładka to dodatkowy plik img, który musi zostać scalony w wynikowy plik img, np. w MapSource, wybierasz mapy, które mają być i szlaki - i będzie razem w jednym img. Z poziomu eTrexa możesz sobie wyłączyć same szlaki, tzn. wyłączyć/włączyć. I to przesyłasz do urządzenia lub na kartę.
Nie sprawdziłem - to już jest wynikowy plik img do eTrexa. GmapTool pozwala łączyć wiele map w jedną docelową, czyli GmapTool’em można to chyba wykonać.
GmapToolem jest najwygodniej. Nie scalam takich warstw domyślnie w jedną mapę, bo dużo GPS-ów (np. 62s) wymaga ich jako osobne pliki - jak są w jednym to wszystkie warstwy są domyślnie włączone i nie można ich wyłączyć.
Nakładka się zainstalowała, jest widoczna w Garminie, wszystko OK.
Czy dobrze rozumiem, że wyświetlany kolor związany jest z kategorią szlaku a nie jego kolorem w terenie?