Wizualizacje i analiza danych

Fajnie wygląda - coś jak nocne zdjęcie pokazujące mapę oświetlenia.
Gdyby konsekwentnie robić z tego skriny (np co miesiąc) to wyszłaby fajna animacja pokazująca przyrost adresów…

/w/pow to coś nowego zdaje się?

Taki mały bonus dla wiernych kibiców :wink:

Dziękuję. Zaoszczędza dużo czasu.

Czy jest możliwość, aby na w/zmiany/ były pokazywane punkty, które zmieniły tylko swoje współrzędne? Chodzi mi o taką sytuację, że ktoś przesuwa budynek. Zmieniły się wyłącznie współrzędne jego rogów. Sam budynek nie jest oznaczany jako zmodyfikowany, przez co w ogóle nie pojawia się na mapce zmian. Niektórzy nie zadają sobie trudu, żeby skalibrować Binga i zabierają się za przesuwanie “błędnych” budynków. A ponieważ nie widać tego na mapie, to ciężko to wyłapać.

Zrobione, choć nie idealnie.
Wadami mojego (szybkiego) rozwiązania problemu są: pokazywanie punktów poza granicami PL (filtruję po bbox), spora ilość dodatkowych danych (wolniejsze działanie) oraz brak informacji w dymkach dla przesuniętych (przystanek) otagowanych obiektów.

Na razie to musi wystarczyć.

I przepraszam, że nie odpowiadam na wszystkie posty.

Chyba jest dobrze. Serdeczne dzięki :smiley:

No właśnie, kurka, nie jest dobrze. Wczoraj na spokojnie to wymyśliłem a teraz sprawdziłem.

Okazuje się, że mój mechanizm podwaja część nodów. Pod tym przykładowym “przystankiem” bez tagów jest drugi przystanek z tagami :confused: (piszę w kontekście obiektów klikanych na mapie).
Muszę jeszcze w to popatrzeć.

Ociężałe się wszystko zrobiło. Może lepiej rozdzielić na dwie części - to co było dawniej, a dla dociekliwych z punktami?

marimil, znalazłem coś takiego:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bicycle_tags_map
http://mijndev.openstreetmap.nl/~ligfietser/fiets/index.html
To chyba dosyć świeży pomysł z Beneluxu… Więc póki co wstrzymam się z tą wizualizacją robioną przez Ciebie (zacząłem już coś opisywać, no ale… :wink: )

Fajna stronka :slight_smile: widać u nas spore braki.

Na w/admin dodałem nowe warstwy dot. obiektów z tagiem place. Pierwsza zawiera punkty (opisane w legendzie), druga — nazwy tych obiektów, populację (zoom>10) oraz wartości place różne od wymienionych w legendzie (zoom>8). Można wyłapywać ewentualne błędy.

Temat wracający trzeci raz i w końcu jest - wizualizacja przejazdów kolejowych i przejść przez tory. Jeśli chodzi o tagowanie owych obiektów w OSM, zebrałem prawie wszystko na stronie wiki.

Przejazdy na nieczynnych liniach też oznaczamy? Jeśli są tory to railway=level_crossing ::: crossing=uncontrolled ale jeśli na drodze nie ma śladów torów to co robimy bo wyskakuje wtedy ostrzeżenie o przecinających się drogach.

Jeśli ich nie ma w rzeczywistości, to ich nie rysuj w OSM - nie będzie problemu.

+1

W przypadku torów nieczynnych takie tagowanie może być mylące - ktoś może chcieć wyciągnąć z bazy informacje dot. przejazdów potencjalnie niebezpiecznych.

a powiecie mi czy przejazd przez tory tramwajowe też tafować tak?

jeśli przejazd jest to powinien w osm się znaleźć. a jak ktoś wyszukuje potencjalnie niebezpieczne miejsca to musi zobaczyć które linie są używane.

Potencjalnemu kierowcy drogowemu łatwiej jest ustalić “nieczynność/likwidację” przejazdu kolejowego niż zastanawiać się czy linia jest zlikwidowana, zawieszona, czy jeszcze coś innego jej dolega oraz gdzie się ta “nieczynność” zaczyna a gdzie kończy. Patrzę tu pod kątem wprowadzającego i ewentualnych narzędzi do wprowadzania takich informacji. Ciekawe ile linii w rzeczywistości nieużywanych/zlikwidowanych “funkcjonuje” jeszcze w OSM, a ilu brakuje, bo np. bot redakcyjny je wywalił i przejazdy sobie wiszą na drogach.

Z drugiej strony masz rację - przy wyciąganiu danych narzędzia powinny przewidywać wszelkie możliwe “cuda” w bazie, choć to nie jest łatwe.

Pomijam to, że w obecnej formie polskie przejazdy w OSM w ogóle kuleją.

Oczywiście, jak napisałem - mapa i zaproponowane tagowanie nie są wykładnią. Chcę dyskusji, jednak zwróciłeś się z problemem i zaproponowałem rozwiązanie. Okazuje się, że się pomyliłem, bo problemu nie ma. Jeśli zastosujesz swoje własne rozwiązanie, to baza to przyjmie.

PS. Nie wiem, na które z moich zdań odpowiadałeś - pisałeś też o opcji, że przejazdu nie ma.

jeśli tory zostały zdemontowane z jezdnii to zgadzam się z Tobą, że dodawanie przejazdu jest bezsensowne (poprawie już wprowadzone przeze mnie) ale jeśli tory są to wydaje mi się, że lepiej nanieść railway=level_crossing ::: crossing=uncontrolled. Trzeba przecież zwolnić na przejeździe żeby nie urwać czegoś w samochodzie :slight_smile:
Zadałem pytanie bo jestem nowicjuszem i nie chcę bałaganu narobić w OSM.

@Dzido

Myślę, że nie ma takiego, który wie wszystko. Wiele rzeczy robimy na czuja.

Z poprawianiem się nie śpiesz, może ktoś jeszcze zabierze głos. Nieczynne/zlikwidowane linie nieraz zostają w OSM dla celów historycznych (głupio wycinać przejazdy) albo ktoś zobaczy na zdjęciach sat, że linia/przejazd “istnieje” i zacznie na nowo wprowadzać.

PS. Jak widać sam nie jestem zdecydowany :wink: