OpenStreetMap w turystyce - turystyka dla OpenStreetMap

Jeszcze jedna sprawa, na ich stronie nigdzie nie widzę linku do OSM. Jesli ktos chce do nich pisac to proponuje o tym wspomnieć.

TRAIL.PL jest na pewno zainteresowany współpracą, szczególnie, że jego celem nadrzędnym jest stworzenie naprawdę kompletnej bazy polskich szlaków, a tego sami nie zrobimy. Uważam, że wsparcie i współpraca z UMP czy PTTK w niczym nie koliduje z innymi otwartymi projektami.

Napiszcie więcej o sprawie linku do OSM, podejrzewam że coś przeoczyliśmy w czytaniu licencji :slight_smile:

Chętnie tutaj o tym porozmawiam, ale szczegóły pewnie najlepiej ustalić mailowo lub telefonicznie.

Link jako taki jest tylko zalecany, natomiast obowiązkowe jest podanie źródła - w stylu “Dane do mapy: OpenStreetMap.org”, jako spełnienie warunku “attribution”.
Tu jest zresztą wszystko wyłożone: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Legal_FAQ#I_would_like_to_use_OpenStreetMap_maps._How_should_I_credit_you.3F

Faktycznie, z wszystkich map to zniknęło, do poprawkki.

Jakiś czas temu nawiązałem kontakt z Traseo.pl w sprawie wykorzystania śladów GPX dostępnych na ich stronie. Chwilę trwało zanim zdecydowali się zgodzić (musiałem dokładnie wyjaśnić na czym to wykorzystanie miałoby polegać), ale postawili warunek, że musimy jako stowarzyszenie z nimi jakąś umowę podpisać i umieścić info o tym na naszej stronie. Przyznam, że trochę mnie zniechęca taka formalność podpisywania umów na taką drobnostkę… (bo kwestia zamieszczenia informacji na stronie to oczywistość).
Tutaj mam pytanie do Was - czy Traseo posiada na tyle interesujące dane, by zawracać sobie tym głowę? Wiem, że od nadmiaru głowa nie boli, ale chcę przypomnieć, że kupa szlaków z trail.pl jest ciągle niewprowadzona do OSM, dlatego mam wątpliwości…

Myślę, że brakuje nam mocy przerobowych, a nie danych na obecną chwilę, więc myślę, że to nie ma sensu w tym momencie.

Też mi się tak wydaje…
Dlatego może zróbmy to tak - jeśli znajdzie się osoba, która będzie chciała skorzystać z tych śladów wprowadzając szlaki do OSM niech da znać - wtedy pomyślimy nad tą formalizacją…

Tylko za jakiś czas mogą się wypiąć… Inna sprawa, że ciężko wprowadzać szlaki, gdy wielu dróg brakuje.
Może wybierzemy jakąś gminę turystyczną (np. Rewal → Pogorzelica, Niechorze, Rewal, Pustkowo, Pobierowo) i przygotujemy kompleksową mapę turystyczną w ramach promocji?
Można by było np. napisać do władz tego typu gmin i może któraś znajdzie się chętna do współpracy typu → gmina funduje tablice z mapami, a my przygotowujemy mapę.

Myślę, że większych mocy przerobowych nie mamy aby zająć się obszarem większym niż gmina w jednej jednostce czasu.

Nawet jeśli, to sami na tym by stracili… oni korzystają z danych OSM i nie mam tu na myśli tylko tego, że korzystają z kafelków OSM na stronie… (przykładzik)

Wczoraj przejrzałem kilka szlaków z traseo, bo na lokalnym serwisie informacyjnym była notatka no “trasie turystycznej”, z wizualizacją z traseo (czyli osm).
Szlaki, które ja przejrzałem były raczej marnej jakości, natomiast wartościowe były waypointy albo sama informacja o szlaku (nazwa, długość itd…)
Tak więc, jeśli to ma być tylko wyznaczenie ścieżek na podstawie gpx, to nie wiem czy warto, chyba że będzie można skorzystać z pełniejszej informacji :slight_smile:

Pomysł radmara o gminie turystycznej, bardzo mi się podoba. Można się co jakiś czas wspólnie skupić na konkretnym miejscu.

Też mi się pomysł radmara podoba. Takie tablice w miastach mogłyby pomóc w promocji, a dodatkowo można na niej napisać coś w stylu “Chcesz taką mapę na swoim telefonie? QRCODE”, aby ludzie wiedzieli, że to mapka nie tylko do oglądania :slight_smile:

Jestem w trakcie dłubania serwisu, który najogólniej mówiąc będzie polegał na dynamicznym linkowaniu QRkodów do różnego rodzaju treści.
I m.in. jako jedno z istotnych zastosowań widzę takie kody w informacji turystycznej.
Dzisiaj w celu zorientowania się co ciekawego jest w okolicy wszyscy odpalają mapę googla na smartfornie.
Jeśli QRkody na mapach , tablicach informacyjnych itp miejscach będą zawierać linki do zlokalizowanej informacji opartej na mapie OSM to mamy realną możliwość zmienić “defaultowe” zachowania ludzi.
Dodatkowo taki dynamiczny link będzie aktualizowany bez zmiany samego kodu a właściciel może mieć statystki czy , kto i kiedy z niego faktycznie korzysta. Niezależnie od docelowego
adresu do którego link będzie zmapowany.

No więc jeśli jest nas kilku to warto zacząć działania w tym celu. Do sezonu zostało parę miesięcy - z jedną gminą damy radę. Warunek - musi być tam bing. Bez bing-a rady nie damy.
Proponuję więc wytypować np. 20 gmin kandydatów i napiszemy do nich, czy któraś jest chętna do współpracy.

Tylko proszę bez kandydatur typu: Kołobrzeg, Świnoujście, czy Żywiec. Na tak duże miasta to raczej mocy przerobowej nie mamy. :slight_smile:
Mogą to być nawet mniej znane kurorty - ale atrakcyjne turystycznie (myślę nawet, że tego typu kurorty mogą chętniej przystąpić do współpracy).

Moje typy:

  1. Łagów (lubuskie) http://www.lagow.pl/ ,
  2. Lubniewice (lubuskie) ,
  3. Rewal (zach.-pom.) http://www.rewal.pl/ - brakuje binga na terenie Pobierowa, ale można poprosić o zgodę na wykorzystanie tego: http://rewal.pl/mapa/rewal.php

Dorzucę swoją gminę: Oborniki Śląskie.

Za mną ten pomysł od dawna chodzi po głowie, nawet można by zejść do poziomu wsi (niekoniecznie gminy), jeśli wieś ciekawa… W mojej okolicy wiele wsi przystąpiło do programu/konkursu(?) “Odnowa wsi dolnośląskiej”, tablice we wsiach zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu.

Prócz dobrego zmapowania obszaru, co stanowi warunek początkowy, chodzi za mną serwis/narzędzie(?) do łatwego generowania mapy - może w oparciu o maperitive + jakiś styl/ikonki…

G.

Z wymienionych miejscowosci to Łagów poza walorami turystycznymi ma dodatkowo największy potencjał promocyjny - mam na myśli ilość imprez (nawet międzynarodowych jak festiwal filmowy), które ściagają ludzi przez cały rok.
Z informacji na stronie wynika ,że OSM miałoby tam nawet potencjalnego partnera-NGO do takiej akcji : http://www.lagow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=175&Itemid=86
(“1% podatku na tworzenie profesjonalnych ścieżek”)
Gdyby taką akcję udalo się jeszcze dobrze zdokumentować (fotograficznie-filmowo) od początku do końca, to byłby świetny surowiec na materiał do ew. szerszej promocji OSM w mediach.

Jestem jak najbardziej za, ale poczekajmy kilka dni na ewentualnych innych kandydatów. Zapewne w Polsce jest wiele tego typu zakątków.

Jeszcze przychodzi mi do głowy Srebrna Góra (Dolny Ślask). Bardzo duże nagromadzenie zabytków, atrakcji turystycznych, szlaków i ścieżek. Odnowione niedawno centrum aż prosi się o widoczną
informację turystyczną.

A skoro padły nazwy miejscowości z Lubuskiego - to jeszcze jeden potencjalny partner działający w skali województwa:
http://www.lubtur.pl/opis-projektu.html - finansowany w całości ze środków unijnych.

I jak zwykle nieśmiertelny goggle. :wink: W dodatku Santok o 50 km im odpłynął. :slight_smile: Ale w końcu położony jest u zbiegu Warty i Noteci więc ma potencjał w odpływaniu. :slight_smile:
http://www.lubtur.pl/turystyka-lubuskie/obiekt/muzeum-grodu-santok.html

Ale zgadzam się z Tobą - warto tam uderzyć - mają jakieś tam pieniądze, korzystają z map googla - warto tam uderzyć i przekonać, że możliwość wpłynięcia na wygląd map daje pewien potencjał.

W rozmowach z ludźmi, którzy rozumieją o co chodzi w promocji, najbardziej trafia do przekonania argument, że marker na mapie googla widac tylko na ich stronie/portalu, a po otagowaniu w OSM będzie go widać na setkach innych stron, programów do nawigacji etc. które korzystają z bazy OSM.
Chociaż akurat Oni pokazują też na mapie dane które słabo nadają się do tagowania bo sa ograniczone czasowo albo trudno przypisać jednoznacznie do miejsca czyli np festiwale, jarmarki.

A przy okazji - oglądając na tej stronie: http://kst.wkraj.pl/#/63739/ potencjał stowarzyszenia - czy ktoś się spotkał z tagowaniem wirtualnych panoram (czy raczej odnośników do nich) ?
Serwisy pokroju wkraj.pl powinny być chyba zainteresowane czymś takim. Z drugiej strony panoramy miejsc (publicznych) może robić każdy i tworzyłaby się lista konkurencyjnych wersji…

Dokładnie, dlatego jestem zdania, że jeśli są chętni, to trzeba sprawę doprowadzić do finału.