OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

Wrzuciłem mapę sqlite do odpowiedniego folderu w OSMAnd, pojawia się ona w spisie map. Nie wiem tylko jak ją właczyć, nie mogę nigdzie znaleźć opcji “Wybór mapy”. Nie ma jej pod “globusem”.

W widoku mapy: [klawisz opcji] > Zdefiniuj widok > Źródło mapy
Edit: Wygląda na to, że szybkość spakowanych map jest mniej więcej taka sama. Oczywiście zostaje wygoda kopiowania i usuwania przy większej liczbie kafli.

Po kliknięciu zdefiniuj widok nie mam tego “Źródło mapy”. Mam POI, Etykiety itd.

Masz pewnie jakiegoś starego OsmAnda :stuck_out_tongue: Zaciągnij z http://download.osmand.net/latest-night-build/ .

Mam 1.0.0 beta.

Pojawiła się nowa wersja mapy i wygląda na to, że poprawiono kwestie adresowe:

  • działa wyszukiwanie adresów w miejscowościach bez ulic otagowanych wg schematu addr:city= addr:street= addr:housenumber= (nareszcie!)
  • chyba działa wyszukiwanie adresów będących w relacji associatedStreet (niech ktoś to sprawdzi dokładniej, bo być może to tylko przyciąganie do najbliższej nazwanej ulicy, trzeba by to wykluczyć)

Nadal nie działa jednak wyszukiwanie adresów w miejscowościach bez ulic otagowanych wg schematu addr:city= addr:place= addr:housenumber=.

Powodem okazało się to, że nie miałem włączonych ustawień zaawansowanych. Teraz problem jest inny, gdy klikam “Źródło mapy”, pojawiają mi się następujące opcje:

Mapy wektorowe offline (pokazuje się OSM, nie mam wyboru pomiędzy OSM, a UMP, które mam zainstalowane - mapy są na siebie nałożone)
Mapnik (mapa online)
CycleMap (mapa online)
Karkonosze (mapa w formacie sqlite)

O ile po połączeniu z internetem Mapnik i Cycle Map się otwierają, o tyle mapa Karkonoszy wogóle się nie pokazuje (czyste tło). Co może być nie tak?

Balrog-kun poprawił lokalnie kod OsmAndMapCreatora pod kątem szukania adresów na wsiach i planuje co jakiś czas wypuszczać własną paczkę z mapą Polski.
Zasadnicza różnica to uwzględnianie adresów wg schematu addr:city= addr:place= addr:housenumber=, jest też kilka innych ulepszeń.

Instrukcja:

  • ściągnąć plik Poland_europe_2.obf stąd: http://openstreetmap.pl/osmand/indexes/
  • zapisać na kartę SD w telefonie/tablecie (ogólnie tam, gdzie OsmAnd trzyma mapy :wink:
  • oryginalny plik mapy usunąć lub zmienić jej rozszerzenie z .obf na coś innego

Zbyszek

Może podzielilibyście się waszą wersją OsmAndMapCreatora ?
Z obsługą prawidłowych adresów w OsmAnd jakiś rok temu walczyłem
i w końcu “jakoś” to mi zadziałało.

A zrobiłem to tak:
Wygenerowałem dwie wersji OSM XML na podstawie danych UMP.
-Pierwsza pełna wersja na potrzeby wyświetlania.
-Okrojona wersja zawierająca tylko ulice i punkty
adresowe z prawidłowo ustawionymi tagami addr:xxxx.
Bez miast i granic.

I teraz dwie kompilacje i scalenie do jednego wynikowego pliku obf.
(komenda inspector.sh -c )

Jeśli macie coś sprytniejszego chętnie bym się przyjrzał.

Michał

Taka ciekawostka. Dziś zobaczyłem na stronie do pobierania buildów nightly, że dodano wersję x86. Przetestowałem ją na Androidzie-x86 eeepc 4.0 RC2.
Podłączamy GPS po Bluetooth i możemy nawigować :wink: Szybkość renderingu jest akceptowalna. Szkoda tylko, że scroll touchpada nie może służyć za zoom.
Znalazłem 2 błędy - OsmAnd wywala się przy próbie szukania POI wokół pozycji GPS, a nie środku widoku. Nie udało mi się pobrać mapy przez wbudowany interfejs - zwraca błąd EACCES (Permission denied).
Natomiast na wersji 4.2 20130228 Androida-x86 OsmAnd po uruchomieniu działał tak wolno, że jeszcze na ekranie startowym przestał odpowiadać.

A skąd wziąść mapy np Czech do OsmAnd?
W samej aplikacji po wybraniu z listy map dostaje komunikat: “Wersja darmowa, (…) jest ograniczona do 10 pobrań (=11)”.
Tzn co? Pobrałem już 11 razy coś i teraz już map mi nie zainstaluje?

Teraz możesz albo zapłacić za pełną wersję osmanda, albo wrzucać ręcznie kompilaty na kartę SD telefonu.

Pliki .obf można pobrać sobie z tej strony, aktualizowanej na bieżąco. Potem, jak pisze Zbigniew, wystarczy wrzucić je na kartę telefonu, do katalogu /osmand i cieszyć się aktualnymi mapami.

Przypomnę - mapa dla Polski, kompilowana co 3 dni, są tutaj: http://openstreetmap.pl/osmand/indexes/

I to jest url, na jaki mi się nie udało natrafić. Wielkie dzięki!

23 wwietnia wyszła nowa wersja OSMand oznaczona numerkiem 1.2

Zmiany w 1.2:

  • Wsparcie dla Pebble
  • Filtr Kelmana dla kompasu
  • Dodano wsparcie trybu kilku okien w urządzaniach Samsunga
  • Nowy widget (dane GPS)
  • Akceptowalne są linki lokalizacji z maps.google.com
  • Łatwiejsza konfiguracja warstwy cieniującej (wymaga wymaga wtyczki rysującej poziomice)
  • Poprawione błędy (dopieszczona nawigacja, wyszukiwanie, nagrywanie AV, podpowiedzi głosowe, kilka usprawnień wyświetlania)

A wczoraj wyszła wersja 1.2.1:

*Fixed Geo Intent (Foursquare, c:geo) (?)
*Naprawiono miganie ekranu podczas nawigacji
*Naprawiono powolne wyświetlanie się mapy
*Naprawiono crashe

witam. orientuje się ktoś czy OsmAnd ma jakieś interfejsy aby przesłać z zewnętrznego programu jakieś dane (np. trasę lub POI do wyświetlenia) ?

Wymodziłem skrypt do pewnych dźwięków, które są niestety nieznanego pochodzenia (kolega kolegi znalazł “gdzieś”). Udostępniam w celach edukacyjnych:rolleyes: i testowych. Nie wiem czemu pojawiają się dziwne opóźnienia między dźwiękami na moim urządzeniu goclever, a na telefonie samsunga wszystko śmiga płynnie.
Głos podobny do pewnej prezenterki telewizyjnej, więc nazwałem go Krystyna.
Pliku proszę nie rozpowszechniać.

dangi: możesz podpiąć z sieci dowolny TMS i chyba tylko (a może AŻ) tyle :slight_smile:
W sumie zrobisz na tym wyświetlanie POI i trasy, ale tylko w skalowanym obrazku - bez ich działania czy szukania. Do “skafekowanych” POI możesz postawić swój nominatim uwzględniający je w wyszukiwaniu - nie wiem tylko czy można zmienić jego URL.
To może Ci jakoś pomóc.

To przecież Ivona, głos nazywa się Ewa. W sumie to sam zamierzam wypuścić w bliskiej, lecz nieokreślonej dokładnie przyszłości jakąś paczkę głosową na odpowiedniej licencji, bo instalowanie Ivony tylko do Osmanda trochę mija się z celem.