OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

OsmAndMapCreatora da się też automatyzować i uruchamiać cyklicznie (np. pod Linuxem bez środowiska graficznego) - takie coś Miszka na potrzeby UMP. Dla zainteresowanych skrypty do wglądu.
Pozdrawiam,

Dzięki za pomoc. Wypróbuję, przetestuję.

Witam,
posiadam aplikację OSMAnd na Androidzie oraz wgrane w nią dwie mapy - OSM oraz UMP, jak można przełączać się między nimi, gdyż po włączeniu pokazuje się tylko UMP? Jeszcze jedno pytanie, czy istnieje gdzieś lepsza baza POI niż ta standardowo zawarta w mapie?

Pozdrawiam
Piotrek

To pytanie powinno być raczej zadane na forum UMP. OsmAnd to aplikacja wyświetlająca mapy OSM, a UMP prawdopodobnie podmieniło mapkę Polski na mapę UMP i domyślam się, że nikt w ogóle nie pomyślał o przełączaniu map.

Po prostu wgrałem plik UMP (*.obf) do katalogu OSMAnd na karcie pamięci i w tej chwili mam w tym folderze 2 mapy - OSM i UMP, nie wiem tylko, dlaczego wyświetla akurat UMP. Powodem zainstalowania tej mapy była bogata baza POI, czy można ją jakoś skopiować do OSM?

Po kolei.

  1. Uruchamiasz OsmAnd wchodzisz do Mapa.
  2. Naciskasz w prawym górnym rogu ikonę niebieskiego globusa i pkt. 4. Jeśli jej nie masz to pkt. 3.
  3. Prawy górny róg szary tryb a w oknie wyboru zaznaczasz ptaszek - Wybór mapy.
  4. Jak już masz wciśnięty niebieski globus to wybierasz Źródło mapy a w nim interesująca Cię mapę (np: Mapnik, Mapy wektorowe, OSM Poland, CycleMap itd.).
  5. I już masz właściwy widok.
  6. Jeśli chcesz mieć 2 mapy nakładające się na siebie nawzajem to w Niebieskim Globusie na dole masz Nakładka a w nim wybierasz alternatywny podkład i na ekranie z mapą pojawia się suwak którym regulujesz przeźroczystość nakładki (0-100%).
  7. EOF.

zVID, nie, nie tak, bo tam ustawia się warstwy rastrowe :wink:
Bierzesz Ustawienia > Dane offline > Dane mapowe (wektorowe) > przytrzymujesz na mapce którą chcesz wyłączyć > Archiwizuj.

Co do przenoszenia POI, myślę że byłoby to możliwe w Osmosis, ale wiązałoby się ze skasowaniem z pliku od OSM rodzaju POI które chcesz przenieść, bo scalenie danych to nie jest trywialna rzecz - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Conflation

Dokładnie to zadziałało :slight_smile: Jeszcze dla pewności - jakie mapy rastrowe czyta OSM? Plików map lub tar nie otwiera?

Otwiera mapy z kafelkami w folderach, jak dla osmdroida (nazwamapy{z}{x}{y}.png), albo w SQLite (*.sqlitedb). Zapewne tak jak w TrekBuddy, atlas w jednym pliku jest szybszy zarówno przy wgrywaniu jak i korzystaniu.

Wrzuciłem mapę sqlite do odpowiedniego folderu w OSMAnd, pojawia się ona w spisie map. Nie wiem tylko jak ją właczyć, nie mogę nigdzie znaleźć opcji “Wybór mapy”. Nie ma jej pod “globusem”.

W widoku mapy: [klawisz opcji] > Zdefiniuj widok > Źródło mapy
Edit: Wygląda na to, że szybkość spakowanych map jest mniej więcej taka sama. Oczywiście zostaje wygoda kopiowania i usuwania przy większej liczbie kafli.

Po kliknięciu zdefiniuj widok nie mam tego “Źródło mapy”. Mam POI, Etykiety itd.

Masz pewnie jakiegoś starego OsmAnda :stuck_out_tongue: Zaciągnij z http://download.osmand.net/latest-night-build/ .

Mam 1.0.0 beta.

Pojawiła się nowa wersja mapy i wygląda na to, że poprawiono kwestie adresowe:

  • działa wyszukiwanie adresów w miejscowościach bez ulic otagowanych wg schematu addr:city= addr:street= addr:housenumber= (nareszcie!)
  • chyba działa wyszukiwanie adresów będących w relacji associatedStreet (niech ktoś to sprawdzi dokładniej, bo być może to tylko przyciąganie do najbliższej nazwanej ulicy, trzeba by to wykluczyć)

Nadal nie działa jednak wyszukiwanie adresów w miejscowościach bez ulic otagowanych wg schematu addr:city= addr:place= addr:housenumber=.

Powodem okazało się to, że nie miałem włączonych ustawień zaawansowanych. Teraz problem jest inny, gdy klikam “Źródło mapy”, pojawiają mi się następujące opcje:

Mapy wektorowe offline (pokazuje się OSM, nie mam wyboru pomiędzy OSM, a UMP, które mam zainstalowane - mapy są na siebie nałożone)
Mapnik (mapa online)
CycleMap (mapa online)
Karkonosze (mapa w formacie sqlite)

O ile po połączeniu z internetem Mapnik i Cycle Map się otwierają, o tyle mapa Karkonoszy wogóle się nie pokazuje (czyste tło). Co może być nie tak?

Balrog-kun poprawił lokalnie kod OsmAndMapCreatora pod kątem szukania adresów na wsiach i planuje co jakiś czas wypuszczać własną paczkę z mapą Polski.
Zasadnicza różnica to uwzględnianie adresów wg schematu addr:city= addr:place= addr:housenumber=, jest też kilka innych ulepszeń.

Instrukcja:

  • ściągnąć plik Poland_europe_2.obf stąd: http://openstreetmap.pl/osmand/indexes/
  • zapisać na kartę SD w telefonie/tablecie (ogólnie tam, gdzie OsmAnd trzyma mapy :wink:
  • oryginalny plik mapy usunąć lub zmienić jej rozszerzenie z .obf na coś innego

Zbyszek

Może podzielilibyście się waszą wersją OsmAndMapCreatora ?
Z obsługą prawidłowych adresów w OsmAnd jakiś rok temu walczyłem
i w końcu “jakoś” to mi zadziałało.

A zrobiłem to tak:
Wygenerowałem dwie wersji OSM XML na podstawie danych UMP.
-Pierwsza pełna wersja na potrzeby wyświetlania.
-Okrojona wersja zawierająca tylko ulice i punkty
adresowe z prawidłowo ustawionymi tagami addr:xxxx.
Bez miast i granic.

I teraz dwie kompilacje i scalenie do jednego wynikowego pliku obf.
(komenda inspector.sh -c )

Jeśli macie coś sprytniejszego chętnie bym się przyjrzał.

Michał

Taka ciekawostka. Dziś zobaczyłem na stronie do pobierania buildów nightly, że dodano wersję x86. Przetestowałem ją na Androidzie-x86 eeepc 4.0 RC2.
Podłączamy GPS po Bluetooth i możemy nawigować :wink: Szybkość renderingu jest akceptowalna. Szkoda tylko, że scroll touchpada nie może służyć za zoom.
Znalazłem 2 błędy - OsmAnd wywala się przy próbie szukania POI wokół pozycji GPS, a nie środku widoku. Nie udało mi się pobrać mapy przez wbudowany interfejs - zwraca błąd EACCES (Permission denied).
Natomiast na wersji 4.2 20130228 Androida-x86 OsmAnd po uruchomieniu działał tak wolno, że jeszcze na ekranie startowym przestał odpowiadać.

A skąd wziąść mapy np Czech do OsmAnd?
W samej aplikacji po wybraniu z listy map dostaje komunikat: “Wersja darmowa, (…) jest ograniczona do 10 pobrań (=11)”.
Tzn co? Pobrałem już 11 razy coś i teraz już map mi nie zainstaluje?