Do tego celu można wykorzystać program OsmAndMapCreator http://download.osmand.net/latest-night-build/, który umożliwia konwersję z formatu *.osm do *.obf.
Do pobrania aktualnego wycinka mapy można wykorzystać JOSM. Pobraną warstwę należy zapisać w formacie *.osm. W programie OsmAndMapCreator w menu File wybrać “Create .obf from OSM file”.
Wygenerowany plik skopiować do katalogu programu OsmAnd.
OsmAndMapCreatora da się też automatyzować i uruchamiać cyklicznie (np. pod Linuxem bez środowiska graficznego) - takie coś Miszka na potrzeby UMP. Dla zainteresowanych skrypty do wglądu.
Pozdrawiam,
Dzięki za pomoc. Wypróbuję, przetestuję.
Witam,
posiadam aplikację OSMAnd na Androidzie oraz wgrane w nią dwie mapy - OSM oraz UMP, jak można przełączać się między nimi, gdyż po włączeniu pokazuje się tylko UMP? Jeszcze jedno pytanie, czy istnieje gdzieś lepsza baza POI niż ta standardowo zawarta w mapie?
Pozdrawiam
Piotrek
To pytanie powinno być raczej zadane na forum UMP. OsmAnd to aplikacja wyświetlająca mapy OSM, a UMP prawdopodobnie podmieniło mapkę Polski na mapę UMP i domyślam się, że nikt w ogóle nie pomyślał o przełączaniu map.
Po prostu wgrałem plik UMP (*.obf) do katalogu OSMAnd na karcie pamięci i w tej chwili mam w tym folderze 2 mapy - OSM i UMP, nie wiem tylko, dlaczego wyświetla akurat UMP. Powodem zainstalowania tej mapy była bogata baza POI, czy można ją jakoś skopiować do OSM?
Po kolei.
- Uruchamiasz OsmAnd wchodzisz do Mapa.
- Naciskasz w prawym górnym rogu ikonę niebieskiego globusa i pkt. 4. Jeśli jej nie masz to pkt. 3.
- Prawy górny róg szary tryb a w oknie wyboru zaznaczasz ptaszek - Wybór mapy.
- Jak już masz wciśnięty niebieski globus to wybierasz Źródło mapy a w nim interesująca Cię mapę (np: Mapnik, Mapy wektorowe, OSM Poland, CycleMap itd.).
- I już masz właściwy widok.
- Jeśli chcesz mieć 2 mapy nakładające się na siebie nawzajem to w Niebieskim Globusie na dole masz Nakładka a w nim wybierasz alternatywny podkład i na ekranie z mapą pojawia się suwak którym regulujesz przeźroczystość nakładki (0-100%).
- EOF.
zVID, nie, nie tak, bo tam ustawia się warstwy rastrowe
Bierzesz Ustawienia > Dane offline > Dane mapowe (wektorowe) > przytrzymujesz na mapce którą chcesz wyłączyć > Archiwizuj.
Co do przenoszenia POI, myślę że byłoby to możliwe w Osmosis, ale wiązałoby się ze skasowaniem z pliku od OSM rodzaju POI które chcesz przenieść, bo scalenie danych to nie jest trywialna rzecz - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Conflation
Dokładnie to zadziałało Jeszcze dla pewności - jakie mapy rastrowe czyta OSM? Plików map lub tar nie otwiera?
Otwiera mapy z kafelkami w folderach, jak dla osmdroida (nazwamapy{z}{x}{y}.png), albo w SQLite (*.sqlitedb). Zapewne tak jak w TrekBuddy, atlas w jednym pliku jest szybszy zarówno przy wgrywaniu jak i korzystaniu.
Wrzuciłem mapę sqlite do odpowiedniego folderu w OSMAnd, pojawia się ona w spisie map. Nie wiem tylko jak ją właczyć, nie mogę nigdzie znaleźć opcji “Wybór mapy”. Nie ma jej pod “globusem”.
W widoku mapy: [klawisz opcji] > Zdefiniuj widok > Źródło mapy
Edit: Wygląda na to, że szybkość spakowanych map jest mniej więcej taka sama. Oczywiście zostaje wygoda kopiowania i usuwania przy większej liczbie kafli.
Po kliknięciu zdefiniuj widok nie mam tego “Źródło mapy”. Mam POI, Etykiety itd.
Mam 1.0.0 beta.
Pojawiła się nowa wersja mapy i wygląda na to, że poprawiono kwestie adresowe:
- działa wyszukiwanie adresów w miejscowościach bez ulic otagowanych wg schematu addr:city= addr:street= addr:housenumber= (nareszcie!)
- chyba działa wyszukiwanie adresów będących w relacji associatedStreet (niech ktoś to sprawdzi dokładniej, bo być może to tylko przyciąganie do najbliższej nazwanej ulicy, trzeba by to wykluczyć)
Nadal nie działa jednak wyszukiwanie adresów w miejscowościach bez ulic otagowanych wg schematu addr:city= addr:place= addr:housenumber=.
Powodem okazało się to, że nie miałem włączonych ustawień zaawansowanych. Teraz problem jest inny, gdy klikam “Źródło mapy”, pojawiają mi się następujące opcje:
Mapy wektorowe offline (pokazuje się OSM, nie mam wyboru pomiędzy OSM, a UMP, które mam zainstalowane - mapy są na siebie nałożone)
Mapnik (mapa online)
CycleMap (mapa online)
Karkonosze (mapa w formacie sqlite)
O ile po połączeniu z internetem Mapnik i Cycle Map się otwierają, o tyle mapa Karkonoszy wogóle się nie pokazuje (czyste tło). Co może być nie tak?
Balrog-kun poprawił lokalnie kod OsmAndMapCreatora pod kątem szukania adresów na wsiach i planuje co jakiś czas wypuszczać własną paczkę z mapą Polski.
Zasadnicza różnica to uwzględnianie adresów wg schematu addr:city= addr:place= addr:housenumber=, jest też kilka innych ulepszeń.
Instrukcja:
- ściągnąć plik Poland_europe_2.obf stąd: http://openstreetmap.pl/osmand/indexes/
- zapisać na kartę SD w telefonie/tablecie (ogólnie tam, gdzie OsmAnd trzyma mapy
- oryginalny plik mapy usunąć lub zmienić jej rozszerzenie z .obf na coś innego
Zbyszek
Może podzielilibyście się waszą wersją OsmAndMapCreatora ?
Z obsługą prawidłowych adresów w OsmAnd jakiś rok temu walczyłem
i w końcu “jakoś” to mi zadziałało.
A zrobiłem to tak:
Wygenerowałem dwie wersji OSM XML na podstawie danych UMP.
-Pierwsza pełna wersja na potrzeby wyświetlania.
-Okrojona wersja zawierająca tylko ulice i punkty
adresowe z prawidłowo ustawionymi tagami addr:xxxx.
Bez miast i granic.
I teraz dwie kompilacje i scalenie do jednego wynikowego pliku obf.
(komenda inspector.sh -c )
Jeśli macie coś sprytniejszego chętnie bym się przyjrzał.
Michał
Taka ciekawostka. Dziś zobaczyłem na stronie do pobierania buildów nightly, że dodano wersję x86. Przetestowałem ją na Androidzie-x86 eeepc 4.0 RC2.
Podłączamy GPS po Bluetooth i możemy nawigować Szybkość renderingu jest akceptowalna. Szkoda tylko, że scroll touchpada nie może służyć za zoom.
Znalazłem 2 błędy - OsmAnd wywala się przy próbie szukania POI wokół pozycji GPS, a nie środku widoku. Nie udało mi się pobrać mapy przez wbudowany interfejs - zwraca błąd EACCES (Permission denied).
Natomiast na wersji 4.2 20130228 Androida-x86 OsmAnd po uruchomieniu działał tak wolno, że jeszcze na ekranie startowym przestał odpowiadać.